9300H sıcaklığı boşta normal mi?

darendeliveli

Hectopat
Kek günü
Daha fazla  
1708585872634.png

Bilgisayarı aldığımdan bu yana 4 sene geçti termal macun değişikliği yapmadım yapmak gerekir mi? Sıcaklıklar bu şekilde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciye sahibim boşta 32-38 arasında ama 4 senedir termal macun değişikliği yapmadığını söylüyorsun eğer yaparsan oyun içi ısınmalar falan aşırı düşüyor benim bu işlemci laptopta var normalde termal macunu değiştirmeden önce 80-90 dereceleri görüyordu değiştirdikten sonra Max 75'i görüyorum yük altında değiştirmeni şiddetle öneririm.

Eki Görüntüle 2122943

Bilgisayarı aldığımdan bu yana 4 sene geçti termal macun değişikliği yapmadım yapmak gerekir mi? Sıcaklıklar bu şekilde.
boştaki sıcaklıklardan bişey anlamak zor asıl olay yük testinde ortaya çıkar. ama yine de laptop için 4 yıl çok uzun bir süre. bakım zamanı çoktan geçmiş hocam bir an önce yapmanızı tavsiye ederim.

Lütfen bakım yaptırın. İşlemci sıvı metal macun değilse termal macunu değiştirin, iç temizliği yaptırın. Performans ve sıcaklık değerlerinin iyileştiğini göreceksiniz.

boştaki sıcaklıklardan bişey anlamak zor asıl olay yük testinde ortaya çıkar. ama yine de laptop için 4 yıl çok uzun bir süre. bakım zamanı çoktan geçmiş hocam bir an önce yapmanızı tavsiye ederim.
Hocam ben yıllar önce şöyle bir söz duymuştum, laptop fabrika çıkışında uygulanan termal macun o kadar kaliteli ki 5 sene rahatlıkla gider o yüzden değişmenize gerek yok bu doğru değil sanırım.

Lütfen bakım yaptırın. İşlemci sıvı metal macun değilse termal macunu değiştirin, iç temizliği yaptırın. Performans ve sıcaklık değerlerinin iyileştiğini göreceksiniz.
Hocam peki elimde uygun bir termal macun var geçen ay almıştım 100 küsür tl markasından emin değilim, uygulasam mantıklı mı yoksa bilindik marka mı almak gerek.

Hocam ben yıllar önce şöyle bir söz duymuştum, laptop fabrika çıkışında uygulanan termal macun o kadar kaliteli ki 5 sene rahatlıkla gider o yüzden değişmenize gerek yok bu doğru değil sanırım.

Keşke öyle olsa ama maalesef yanlış bir söz. Kullanım şekline göre değişiyor tabii ama en kaliteli macunların bile 1-2 yılda bir değişmesi gerekiyor hatta laptopta bu süre daha da kısa. Laptoplara her yıl bakım yapmak gerekiyor. Hatta birçoğu 6 ayda bir yapıyor. Olay sadece macun da değil fanlar çok tozlanıp yüksek sesli çalışmaya yol açıyor.

Hocam peki elimde uygun bir termal macun var geçen ay almıştım 100 küsur TL markasından emin değilim, uygulasam mantıklı mı yoksa bilindik marka mı almak gerek.

Senede 1 tane tam temizlik yetiyor bence ve termal macunun bence markasına falan pek takmamak gerek bence sürülebilir.

Hocam peki elimde uygun bir termal macun var geçen ay almıştım 100 küsür tl markasından emin değilim, uygulasam mantıklı mı yoksa bilindik marka mı almak gerek.
Kusura bakmayın, bakmadım bir süre foruma. Termal macunun kalitelisi önemlidir. Ayrıca iltekenlik değerlerinin de önemi olacaktır. Kaliteli markaların macunları daha uzun süre stabil performans almanızı sağlar. Cooler Master MasterGel önerebilirim.

Geri
Yukarı