940 MX sistemde FPS aniden düşüyor

Enesbil

Hectopat
RAM
-
SSD veya HDD modeli
Intenso
Ekran kartı
Nvidia 940mx
Anakart
-
İşlemci
i5-7200U
Arkadaşlar merhaba,

Laptopumda yaklaşık 1 yıldır sebebini çözemediğim bir FPS düşme sorunu var. Sorun tam olarak şöyle ki oyun veya günlük kullanımda 30 saniye her şey normal seyrindeyken sonraki 30 saniye FPS 05-06'larda dolanıyor. Bu bir yıl içinde çeşitli yöntemler denedim ama sorunun kaynağını bulamadım. Termal macun değişimi ve genel bakımını yaptım. Driverları direk üreticilerin resmi sitelerinden yükledim ve hepsi güncel. Windows'u orijinal sitesinden indirip kurdum, laptopun sürücülerini yine üreticinin sitesinden yükledim ve kurdum, BIOS dahil hepsi güncel.
Bilgisayar bileşenlerinin raporunu AIDA'dan alıp paylaştım. Aşağıya yaptığım testleri atıyorum.

Isı değerleri için ayrıca FurMark ve OCCT testlerini yaptım normal çıktı ama raporu şu an elimde yok.
Aklıma başka hiçbir çözüm gelmiyor. Hep beraber sorunun ne olduğunu bulabilirsek çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• Report PO bileşen.txt
    3,6 MB · Görüntüleme: 818
  • battery.png
    battery.png
    38,6 KB · Görüntüleme: 46
  • crystaldiskinfo.png
    crystaldiskinfo.png
    45,6 KB · Görüntüleme: 45
  • crystaldiskmark.png
    crystaldiskmark.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 55
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    37,5 KB · Görüntüleme: 45
Anlaşılan güç ile ilgili bir sorun var, işlemci bir yerden sonra gücü sınırlıyor ve bununla beraber frekans da düşüyor. GPU için aynısı mıdır bilemiyorum ama GPU için o rehberdekini önerebilirim sadece. Bir de ThrottleStop üzerinden TPL ve FIVR kısımlarını atar mısınız?

Anlaşılan güç ile ilgili bir sorun var, işlemci bir yerden sonra gücü sınırlıyor ve bununla beraber frekans da düşüyor. GPU için aynısı mıdır bilemiyorum ama GPU için o rehberdekini önerebilirim sadece. Bir de ThrottleStop üzerinden TPL ve FIVR kısımlarını atar mısınız?
Boost kapalıyken 80 dereceyi görüyor, o resim ona ait. Diğer ikisi de default ayarda istediğin fıvr ve tpl. Bu aşamada ben pek bir şey anlamıyorum açıkçası ama şöyle bir durum var. Varsayılan ayarda, önceki gibi fps çok düşmese de 50-55 de gezmesi gereken fps 30 a düşüyor bu sırada da ekran kartı 78-79 dan 73 lere düşüyor, sürekli bu döngü var. Aslında 30 fps bile başarı, hiçbir şey yapmamışken bu fps 4-5 e kadar düşmeliydi, tek oynadığım ayar boostu açıp kapatmaktı ki, o da şu an açık yani her ayar buraya bilet açmadan öncek halinde ama fps bir şekilde artmış. Tabi döngü hala aynı, sadece daha yüksek fps geliyor drop yediğinde.

Saat geç oldu, çalışıyor musun filan bilmiyorum ama bitmemişse yarın devam edebiliriz ya da şu an benim için problem yok.

Boost kapalıyken 80 dereceyi görüyor, o resim ona ait. Diğer ikisi de default ayarda istediğin fıvr ve tpl. Bu aşamada ben pek bir şey anlamıyorum açıkçası ama şöyle bir durum var. Varsayılan ayarda, önceki gibi fps çok düşmese de 50-55 de gezmesi gereken fps 30 a düşüyor bu sırada da ekran kartı 78-79 dan 73 lere düşüyor, sürekli bu döngü var. Aslında 30 fps bile başarı, hiçbir şey yapmamışken bu fps 4-5 e kadar düşmeliydi, tek oynadığım ayar boostu açıp kapatmaktı ki, o da şu an açık yani her ayar buraya bilet açmadan öncek halinde ama fps bir şekilde artmış. Tabi döngü hala aynı, sadece daha yüksek fps geliyor drop yediğinde.

Saat geç oldu, çalışıyor musun filan bilmiyorum ama bitmemişse yarın devam edebiliriz ya da şu an benim için problem yok.
Güncelleme: Ayarlar varsayılanken de 81 dereceyi görebiliyor ancak stabil değil, düş çık düş çık yapıyor. Benim kafam iyice karıştı. Normalde 30 saniye normalken 30 saniye 4-5 fps olurdu. Şimdi her ayar aynıyken birkaç saniye her şey normal birkaç saniye olması gerekenin yarısı fps alıyorum. Neye göre bunlar değişiyor anlamıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız213231.png
    Adsız213231.png
    806 KB · Görüntüleme: 12
  • boost açık fıvr.png
    boost açık fıvr.png
    398,4 KB · Görüntüleme: 30
  • boost açık tpl.png
    boost açık tpl.png
    637 KB · Görüntüleme: 12
  • boost açık.png
    boost açık.png
    708,8 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Yarın bakabiliriz, bu kadar frekans düşürmesinin tek sebebi güç sınırlaması. Undervolt ve birkaç işlem yapmak gerekecek gibi.

Dün geceden. Varsayılan ayarda, bilet açmadan önce bilgisayar nasılsa öyle yaptım bu testi, sıcaklıklar yüksek ama daha stabildi ve fps çoğunlukla normaldi, önceki seneler gibi. Kafasına göre düşüyor kafasına göre çıkıyor ben anlamadım.

Temel problem. Bu kakdar düşüyor değerler. Sıkıntı şu pc ısınmıyor, dereceler 60 derece ama yine fps drop var. Olay sıcaklıkla alakalı değil diye düşündürüyor, başka bir şey var.

Güncelleme: Artık turbo boostu kapatmak da işe yaramıyor. Tekrar kasmaya başladı. Aynı döngüye giriyor bugün. Isınmamasına rağmen turbo boost kapalı olmasına rağmen yine de kasıyor.

Tek ekleyebileceğim bilgisayarı şarjdan çıkartınca pildeyken durum düzeliyor, en azından şu an, lol oynarken, çünkü zaten ağır bir sistem gerektirmiyor. Diğer oyunlarda kısa süreliğine işe yarıyor pil azalınca zaten doğal olarak kasmaya başlıyor.

Başka fikri olan arkadaşlar aydınlatabilirseniz çok iyi olur.

Dosya Ekleri

• pes.png
    pes.png
    722,4 KB · Görüntüleme: 18
  • N Fps drop 2.png
    N Fps drop 2.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 16
  • N Fps drop.png
    N Fps drop.png
    436,5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Aşırı ısınmadan dolayı thernal throttle a giriyor. İçini temizleyip macunlarını kaliteli bir macunla yenilettir.

HDD kullaniyorsan o da FPS droba neden olur.

HDD kullaniyorsan o da FPS droba neden olur.
Merhaba, yorumun için teşekkürler fakat Intenso SSD takılı

Aşırı ısınmadan dolayı thernal throttle a giriyor. İçini temizleyip macunlarını kaliteli bir macunla yenilettir.
Merhaba, laptopu birkaç defa söküp temizledim, içinde cooler master high performance termal macun var, çok kalitesiz değil bence. Macunu az, orta, çok sürdüm hiçbirinde sonuç depişmed. Ayrıca Lol oynarken cihazın ne işlemcisi ne de ekran kartı 70 dereceyi geçmiyor ona rağmen fps 1-2 ye düşebiliyor, aynı sorun devam ediyor.

C'yi biçimlendirerek Windows 10 22H2 temiz kurulum yap. ISO sunu Microsoft sitesinden indirebilirsin. Driverları Windows Update'den denetleyerek hepsini yükle. Sonuç alamazsan Memtest86 ile RAM'ları test et. HDD Sentinel ile yavaş hızda badsector testi yap.

C'yi biçimlendirerek Windows 10 22H2 temiz kurulum yap. ISO sunu Microsoft sitesinden indirebilirsin. Driverları Windows Update'den denetleyerek hepsini yükle. Sonuç alamazsan Memtest86 ile RAM'ları test et. HDD Sentinel ile yavaş hızda badsector testi yap.
Formatı çok denedim. Konuyu açarken en başta da belirttiğim gibi windowsu kendi sitesinden orijinal ve güncel yükledim bütün diskleri biçimlendirerek geride dosya kalmadı her şeyi sıfırladım. Bahsettiğiniz windows paketi en günceli diye mi söylediniz yoksa özellikle bir tane var onu mu indirin diyorsunuz, o detayı paylaşırsanız iyi olur. Driverler yine geforce experience ve intel driver asisstan ile en güncelde ve orjinal, asus anakart ve BIOS da direk sitesindne ve güncel. Update ayrıca güncel. Memtest 86 PASS, hata bulmadı. Badsector yapmadım, crystaldisk infoda SSD sağlığını %100 gösteriyordu ve ayrıca SSD nin daha garantisi dolmadı, ihtimal vermedim. Bilgisayarı benden başka kurcalayan yok, etrafında çocuk filan dolaşmıyor, darbeye filan ihtimal vermiyorum ama denemekten zarar gelmez. Pek umudum yok ama yapıp dönerim en kısa zamanda.

Geri
Yukarı