9400F işlemci ısınıyor

• Konuyu başlatan Rexie
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 577

Rexie

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. İşlemcim son zamanlarda normal sıcaklık değerlerinin üstlerinde gezinmeye başladığı için az önce termal macunu yeniledim. Fanı çıkardığımda öncekinin kuruduğunu gördüm. Yani sorun büyük ihtimal termal macundaydı. Bende elimde bulunan şu macunu sürdüm.
Fakat sürdükten sonra bilgisayarı açıp OCCT testi yaptığımda 2. dakikan bazı çekirdekler 90 dereceye ulaşmaya başladı. Değiştirmeden önce de aynı bu şekilde 2. dakikadan 90 dereceye ulaşmaya başlıyordu. Macunu mükemmel sürmesem de normal sürdüm. Intel stok fan kullanıyorum. Kasam mesh değil fakat masamın üstünde olduğu için pek ısınmıyor ve hava akışı çok da kötü değil. Macunu sürdükten sonra kendine gelmesi gibi bir durum falan var mı? Yani birkaç saat sonra mı tam olarak işlevini yerine getirir? Macunu yarın silip bir daha sürmeyi deneyeceğim. Fan değiştir diyenler olacaktır. Bir yıldır yük altındayken 80 derecenin üstüne çıkmıyordu. Yani stok fan yeterli geliyordu. Şu an onu değiştirip ekstra masraf etmeye sıcak bakmıyorum. Yine de sizlerin fikirlerinizi almak istedim. Bir tavsiyeniz var mıdır?
@EREN SATAR @erme @NipponChemiConKYCap @kino

Son düzenleme:
Yanlış uygulamışsın.Hem işlemciyi hem soğutucudaki işlemciye değicek tarafı hafif ıslak bi mendille iyizice sil.Sonra kalın olmayacak bir şekilde x şeklinde şekil oluştur işlemcinin uzerinde ama tam kenarlara kadar getirme ve elinle yayma.Sonra soğutucuyu işlemciye oturttuktan sonra bidaha hiç kaldırmadan vidaları sık.

Hocam internette birkaç video izlemiştim ve "S" şeklinde sürün diyorlardı. Bende "S" şekline benzeterek biraz sürdüm. Fırçayla biraz yaydım ve direkt kapadım. Soğutucuya sürüldüğünü ilk defa şimdi duydum. Dediğim gibi yarın sabah bir kez daha sürmeyi deneyeceğim.

Yük altındayken ve test sıcaklıkları farklı olabilir. Oyun vb. şeyler yaparken 85 dereceyi geçmiyorsa sorun yok. Teorik olarak 100 dereceye kadar ısınması normal olan bir işlemci ama 90 derece can sıkıcı olabiliyor ve dediğiniz gibi Intel stok fan ölmeyecek kadar soğutan bir şey ve zamanla eskiyor.

Valorant'ta 80'li sayılarda geziyor. 89 olduğu bile oluyor. Ki bildiğim kadarıyla bunlar güzel sayılar değil. Bu yüzden oyunlarda V-synic açıyorum. Fazla yük binmesin diye. :)

Macunu sürdükten sonra kendine gelmesi gibi bir durum falan var mı? Yani birkaç saat sonra mı tam olarak işlevini yerine getirir?
Öyle bir şey yok.

Soğutucuyu tam monte edememiş veya macunu iyi sürememiş olabilirsiniz. "X" şeklinde sürmeniz daha iyi olur. Soğutucun da tam olarak oturduğuna emin olmak için hafifçe tutup sarsabilirsiniz.

Hocam internette birkaç video izlemiştim ve "S" şeklinde sürün diyorlardı. Bende "S" şekline benzeterek biraz sürdüm. Fırçayla biraz yaydım ve direkt kapadım. Soğutucuya sürüldüğünü ilk defa şimdi duydum. Dediğim gibi yarın sabah bir kez daha sürmeyi deneyeceğim.
Yok sogutucuya degil islemciye sürmen gerek yanliş anlamissiniz sanirim.Fircayla falan yayma direk x yapip kapat.Normalde 15 derece falan dusmesi lazimdi hic macun kalmamıssa.

Öyle bir şey yok.

Soğutucuyu tam monte edememiş veya macunu iyi sürememiş olabilirsiniz. "X" şeklinde sürmeniz daha iyi olur. Soğutucun da tam olarak oturduğuna emin olmak için hafifçe tutup sarsabilirsiniz.

Soğutucuyu tam oturttuğuma eminim. Ondan bir şüphem yok. Macundan şüphe ediyorum. Bir de macun 1-2 yıldır dolapta duruyor. Güneşe açık olmadığı ve çok sıcak veya soğuk ortamlarda durmadığı sürece bozulmaz diyorlardı. Bozulduğunu nasıl anlarım? Kıvamı normaldi.

Soğutucuyu tam oturttuğuma eminim. Ondan bir şüphem yok. Macundan şüphe ediyorum. Bir de macun 1-2 yıldır dolapta duruyor. Güneşe açık olmadığı ve çok sıcak veya soğuk ortamlarda durmadığı sürece bozulmaz diyorlardı. Bozulduğunu nasıl anlarım? Kıvamı normaldi.
Kıvamı normalse ve iyi muhafaza edilmiş ise bozuk olamaz.

Geri
Yukarı