9400F - RTX 2060S sistem güncelleme tavsiyesi

mrhbyrktr

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Temel donanım olarak 9400F - ASUS B365F - ROG RTX 2060S- 2x16 GB 3000MHz RAM sistemim ve 2K 144Hz monitörüm var. Warzone oynuyorum genelde ve bazı ayarlar ile 90-100 FPS arası alıyorum fakat işlemci %95-100 aralığında çalışıyor ve 2K çözünürlükte ayarları kıssam da 5FPS hariç artış olmuyor. İşlemci sisteme yetmiyor gibi geliyor.
Anakart ve işlemci için 4000 TL civarı mantıklı bir 10. nesil upgrade yapmak istiyorum. Intel ve ASUS ROG markalarına güveniyor ve seviyorum.
10400 - B460F alsam fark eder mi yoksa kıy paraya 10600K - Z490E ikilemindeyim. Fikirlerinizi paylaşırsanız yarın sabah almayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ayarları 2K çözünürlükte yükseğe alıp denemeye çalışın, bu şekilde ucu ucuna da olsa beslemesi gerekiyor 2060S'i, ama sizin için FPS ve düşük grafik kalitesi daha ön plandaysa i5-9400F bu noktada az da olsa sizin de belirttiğiniz gibi yetersiz gelebilir. Bu yönde size önerim, elinizde hali hazırda B365 yonga setli bir anakart varken; i5-9400F'i satıp en azından i7-8700 modeline geçmeniz en az masraf ve eforla değerlendirilebilecek güzel bir alternatif. Şu an için bulunduğunuz soketten LGA1200'e geçiş yapmak çok da şart değil derim, anakart masrafı çıkacağını da unutmayın.

Son düzenleme:
Verdiğiniz para alacağınız performans artışına değmez. Elinizdeki sistem ihtiyacınızı karşılıyor. Monitörünüz 144Hz diye 144 FPS almak zorunda değilsiniz. Kırılma ya da takılma gibi sorunlar yaşıyorsanız Gsync özelliğini kullanabiliyor musunuz onu bir araştırın derim.

Ayarları 2K çözünürlükte yükseğe alıp denemeye çalışın, bu şekilde ucu ucuna da olsa beslemesi gerekiyor 2060S'i, ama sizin için FPS ve düşük grafik kalitesi daha ön plandaysa i5-9400F bu noktada az da olsa sizin de belirttiğiniz gibi yetersiz gelebilir. Bu yönde size önerim, elinizde hali hazırda B365 yonga setli bir anakart varken; i5-9400F'i satıp en azından i7-8700 modeline geçmeniz en az masraf ve eforla değerlendirilebilecek güzel bir alternatif. Şu an için bulunduğunuz soketten LGA1200'e geçiş yapmak çok da şart değil derim, anakart masrafı çıkacağını da unutmayın.

Kesinlikle haklısınız ayarları düşürdüğümde fps te düşüyor, ükseltince artıyor bir kaç ayarı düşürüp ideali yakaladım ama huzursuzum :)
Verdiğiniz para alacağınız performans artışına değmez. Elinizdeki sistem ihtiyacınızı karşılıyor. Monitörünüz 144Hz diye 144 FPS almak zorunda değilsiniz. Kırılma ya da takılma gibi sorunlar yaşıyorsanız Gsync özelliğini kullanabiliyor musunuz onu bir araştırın derim.
Bende vereceğim paranın performans artışına değmemesinden endişeliyim ama işlemci canımı sıkıyor biraz mesela arka planda chrome açıksa bazen kasıyor..
gsync kullanabiliyorum ama görüntüde sorun olmadığı ve fps düşürdüğü için olduğu için açmıyorum.

Bence FPS değerini tamamen gözden çıkarın. FPS göstergesini falan kapatın, Gsync özelliğini açın ve gözünüzü rahatsız edecek bir takılma yavaşlama olmuyorsa aynı şekilde devam edin. Gerçekten bu kadar basit bir konuda binlerce lira harcamanıza yazık olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı