940MX Oyunlarda Anlık FPS Düşüşleri

Fonot

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Sorunum şu: Normalde herhangi bir oyun oynarken ve bazende bilgisayarda sadece masaüstündeyken fareyi oynatırken FPS düşüşü yaşıyorum. Normalde örneğin CS:GO'da 120 FPS oynuyorum ama bir anda 20 saniyeliğine FPS'im 1-10 seviyesine düşüyor. MSI Afterburner ile kontrol ettiğimde gördüm ki GPU kullanımı düşüp CPU kullanımı artıyor bu saniyelerde. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba? Aşadağıda resimler mevcut.
Teşekkürler.
Sistem özellikleri:
  • Intel i5-7200U
  • 8GB RAM
  • Nvidia 940MX
  • Intel HD620
  • Windows 10

fps düşüşü 1.png
fps düşüşü 2.png
fps normalken 1.jpg
fps düşüşü 3 j.jpg
fps düşüşü 4 j.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ile CPU ve GPU ısılarını kontrol et. 75-80 derecenin üstüne çıktığında bilgisayar ekran kartının gücünü düşürerek soğutmaya çalışır fps'n bu yüzden düşüyor olabilir.

Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi bilgisayarın ısınıyordur, içini temizleyip macunu vb. yenileyebilirsiniz.

MSI Afterburner ile CPU ve GPU ısılarını kontrol et. 75-80 derecenin üstüne çıktığında bilgisayar ekran kartının gücünü düşürerek soğutmaya çalışır fps'n bu yüzden düşüyor olabilir.

Hocam yorum yapmak için mi yapıyorsunuz?
Arkadaşın sıcak değerleri gayet normal, 61-65 derece arasında geziyor.
Ekran kartını tam güç kullanmadığın için böyle bir sorunla karşı karşıyasın.

Harddisk modeliniz nedir, SSD var mı?
Harddiskinizi HD Tune ile test edebilir misiniz? Sağlığı ne durumda, bad sectör olabilir. Gerektiği gibi çalışmıyor olabilir.

Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi bilgisayarın ısınıyordur, içini temizleyip macunu vb. yenileyebilirsiniz.
Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler ederim ancak resimlerdede görebileceğiniz gibi ısınma gibi bir sorun yok.

Harddiskinizi HD Tune ile test edebilir misiniz? Sağlığı ne durumda, bad sectör olabilir. Gerektiği gibi çalışmıyor olabilir.

Yorumun için teşekkür ederim, SSD maalesef yok HDD modelinide birazdan yazarım HD Tune programı ile tarattım ancak hiçbir sorun bulmadı HDD de.Sorunun ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum birazdan fotoları atarım sizinde fikrinizi rica ederim .

HDD modeli : ST100LM035-1RK172
Ekran Alıntısı 1.JPG
Ekran Alıntısı 2.JPG
Ekran Alıntısı.JPG

FPS düşüşlerinin sebebi, ya HDD ya da RAM bellek yetersizliğidir. 3.2MB/sec biraz düşük gelse de sürekli o hızlarda çalışmayacağı için problem oluşturmayacaktır. RAM bellek takviye etmenizi tavsiye ederim.

FPS düşmesinin sebebini bilmiyorum ama 8 GB RAM nasıl yetersiz dersiniz anlamıyorum. 4 GB RAM'le oynayan kaç kişi vardır haberiniz var mı ve bu düşme sorununu yaşamayan? Oyun üst düzey değil sonuçta eski sistemlerinde oynayan çok kişi var bunu.

Böyle şeyler böyle bir notebook için normal. Kötü donanımlar değil fakat genel olarak notebookların sorunu bu; akıcı sıkıntısız kesintisiz bir oyun performansı sunamıyor olması. Sebebi donanımların değil. Boşuna hdd yi ssd yi falan tarama. Senin yapabileceğin bir şey yok. Bu özelliklerdeki notebookların çoğunda böyle takılma fps düşme sorunları mevcut. Ama yine de win10 son sürüm indirip driverları sırayla kurup temiz bir kurulum yapmanı tavsiye ederim. Bilgisayarı aldığın ilk kurulu windows'u kullanıyorsan sen kendin güzel temiz bir kurulum yap.

Yerel Disk C: 'den Steam ve Steamapp dosyasından CSGO dosyasını açın ve CSGO uygulamasına sağ tıklayıp özelliklere girip uyumluluk ayarını Windows 7 seçin, alt tarafta bulunan " Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak " seçeneğine tik atın, uygula ve tamam diyip çıkın. (Burdan uygulamayı açmayın) Şimdi masaüstünde bulunan kısayolu açın.
Bu arada 70-80 dereceler gayet normal ben CPU 75-85 derece arası, GPU %100 kullanımda 85-94 derecede oynuyorum herhangi bir kasma ve FPS drop olayı olmuyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı