95 Mbps altyapıda TürkNet kaç Mbps verir?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (528).png
    Ekran Görüntüsü (528).png
    389,7 KB · Görüntüleme: 26
Sinyal gürültü oranı bilim ve mühendislikte kullanılan, istenen bir sinyalin seviyesini arka plandaki gürültü seviyesiyle karşılaştıran bir ölçüdür.

Özetlemek gerekirse hat kalitesini temsil eder. Yüksek hızlar alabilmek için SNR değerinin yüksek olması şart.

Örnek olarak;
Aktif paket 24 Mbps ve SNR değeri 15 dB. 15 dB SNR değeri yüzünden 35 Mbps dahi almak sorunlu olabilir santrale olan uzaklık fazlaysa. Ancak bu örnekte 24 Mbps üzerinden 35 Mbps üzerine geçişte SNR değeri genelde 9 ile 10 dB kalmakta.

Başka bir örnek vereyim yine.
24 Mbps pakette SNR değeri 30 dB ve üzeri olduğunu düşünelim. 100 Mbps hız paketi tanımlanması ile elde edilecek en düşük SNR 11 dB diyelim. ( Normalde bu kadar düşüş olmaz örnek olarak verdim. Tahmini olarak kalacak en düşük değer 16 dB ve üzeridir bu örneğe göre. )
Bu durumda sorun yaşanır mı dersek duruma göre. Santral uzaklığı her şeyi değiştiriyor.
Hat zayıflaması her şeyi değiştiriyor.
Bina dışı kabloda ve bina içi kablolarda olan ekler durumu değiştiriyor.

Not: Günümüzde yeni üretim olan başlangıç VDSL modemler dahi artık iyi durumda. 100 Mbps hızı sorunsuz verecek şekilde üretiliyorlar. Ancak tek sorunları sorunlu hatta kararsızlıkları çok fazla olduğundan daha çok sorun yaşanıyor.

AC55U gibi bir modemde dahi altyapısal kaynaklı sorunlar sebebiyle 1 yıldır sorun yaşıyorum. Gerisini siz düşünün.

110 Mbps altyapı kapasitesi var. Hat zayıflaması 2,9-3,6 olarak mevcut. Saha dolabı uzaklığı 69 metre.
Modem sorunsuz. İç tesisat yok.
Ancak SNR sorunu mevcut. Çünkü neden 15 yıllık hizmet kablosu mevcut. Güncel şartlara uyulmayan bina cephesine germe ile komşu binanın ankastresine bağlıyım.
Bu durumda SNR değerini etkiliyor hat zayıflaması olmadığı halde. ( Hat zayıflamasının iyi olma sebebi ise sorunlu altyapı kablosuna rağmen saha dolabına 69 metre olan uzaklığım sayesinde. )

Geri
Yukarı