Çözüldü 9600MGS sistemde fan sesi artıyor ve bilgisayar kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UMUT370608

Hectopat
Daha fazla  
RAM
6 GB DDR2 800MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung EVO 870 500 GB
Ekran kartı
Nvidia GeForce 9600MGS
Anakart
Quanta PM45 PGA478 Socket
İşlemci
Intel Pentium R Dual Core 2.0GHz
Merhaba dostlar.

Eski bir laptop sahibiyim, performansı arttırmak maksatlı RAM aldım, SSD taktım vs. yeni bilgisayar çok pahalı bilmem ne neyse konumuz bu değil.

Bildiğiniz gibi laptopların performansı ısınınca düştüğünden termal macun alıp temizlemek istedim ama fanı sökemedim. Dışarıdan müdahale ile temizleyeyim derken fanı gavur ettim ve bir yaprağını kırdım o yüzden de karşısındaki yaprağı da kırıp titreşimi ve ses sorununun çözdüm ancak bu sefer de çok daha kritik bir sorunla karşılaştım. Laptopu açıyorum, Windows açılıyor, oyuna giriyorum ve ne göreyim? Sistemin rahat rahat açtığı oyun sadece 10 FPS bile almıyor hatta bu esnada CPU kullanımı aşırı yükselip buz gibi olan bilgisayarın fanı büyük bir hızla dönüyor dönüyor dönüyor ve *sistem kapanma sesi* ve bunu birkaç defa yaşadım. Herhangi bir overclock programı vs. yok.

Fanın temizleme esnasında sadece yaprağını değil de başka bir yerini de bozmuş olabilir miyim? Fan çipinin arızalanması performansı etkiler mi? Fan çipi anakarta bu bilgisayar çok ısındı uyarısı vererek performansı düşürür mü? Yeni bir fan mı almam gerek?

Yeni bir fan aldım ve bu sorun çözüldü ancak başka bir sorunla karşı karşıyayım. Bunun için ayrı bir konu oluşturuyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı