Çözüldü 970 EVO BIOS'ta ve Windows'ta görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

shadow90

Decapat
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus SSD
Anakart
Gigabyte B450MH
Konuda belirttiğim SSD'den aldım fakat ne BIOS'ta ne de Windows aygıt yöneticisinde SSD'yi göremiyorum. Anakartım Gigabyte B450M-H, BIOS güncel. Samsung Magician programında da SSD'yi göremiyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.42.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.42.jpeg
    171,3 KB · Görüntüleme: 54
  • WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.41 (1).jpeg
    144,7 KB · Görüntüleme: 59
  • WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.41.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-02 at 03.16.41.jpeg
    349,2 KB · Görüntüleme: 48
  • aygıt_evo.JPG
    aygıt_evo.JPG
    49,9 KB · Görüntüleme: 46
  • ssd_evo.JPG
    ssd_evo.JPG
    106,7 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Çözüm
AMD Athlon 3000G'nin Samsung 970 EVO Plus SSD'yi destekleyip desteklemediğini daha detaylı araştırmalı mıyım?
Kesinlikle. İşlemci içindeki PCIe kontrolcü sayısı kaynaklı olabilir. Bakayım bi.

Keşke işlemciyi en baştan söyleseydiniz:

1. * Supports only M.2 SATA SSDs when using an AMD Athlon™-series/ 7th Gen. A-series or Athlon™ X4 APU.
Athlon serisi işlemcilerle sadece SATA NVMe desteği mevcut.
Merhaba, kusura bakmayın sancılı bir süreçten geçtim. Bir süre uzak kaldım buralara. Her şeyi denedim olmadıydı bu sorunu daha sonra BIOS'u bir önceki sürüme çevirerek hallettim. Linkini tam hatırlamıyorum ama tomshardware'de aynı sorunu okumuştum. Bir deneyeyim dedim saçma ama oldu, MSI'dan kaynaklanan bir problemmiş. Gerçi şimdi EVO 970 Plus'a geçtiğim için anlamı kalmadı.

Merhaba, ben de 970 EVO Plus aldım fakat ne BIOS ne Windows görmüyor. Sorunu çözmek adına BIOS'u güncellemiştim, sizin çözümünüzü görüp bir alt versiyonu yükledim ama sorunum yine çözülmedi. Samsung_NVM_Express_Driver_3.3 yüklemeye çalışıyorum fakat o da ' Samsung NVM Express Device is not connected. Connect the Device and try again' uyarısı veriyor. Anakartım Gigabyte B450M-H.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVMe RAID Mode kapatıp dener misiniz? Ayrıca tespit edilemeyen SSD için sürücü kurmanın bir anlamı yok.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Recep bey, sürücü olmamasından dolayı mı acaba SSD'yi görmüyor diye düşünmüştüm, gerçi o durumda BIOS'ta görünüp Windows tarafından görülemiyor olması lazımdı. RAID mode kapatıp deneyeceğim.

O da olmazsa SSD'yi başka bir PC'de deneyin. O PC'de gözüküyorsa Samsung Magician kurup Firmware güncellemesi yapın.

NVMe RAID mode disabled yaptım fakat yine görünmüyor. Dün SSD'yi aldığım mağazanın teknik servisi ile görüştüm bugün götürüp orada deneyeceğim, eğer onların PC'de SSD'yi görmeyi başarırsak bahsettiğiniz adımı yapmalarını isteyeceğim.

O da olmazsa SSD'yi başka bir PC'de deneyin. O PC'de gözüküyorsa Samsung Magician kurup Firmware güncellemesi yapın.

SSD'yi başka bir Gigabyte B450M S2H anakartlı PC'de denedim ve direkt BIOS'a girdim SSD'yi gördüm. PC'yi USB'den boot edip firemware güncellemek istedim, firemware güncel uyarısı verdi. PC'yi normal açtığımda otomatik uyarı geldi ekrana ve GPT seçiliydi, MBR yaptım. Yerel disk olarak harf atayıp kullanılabilir şekilde test ettim. Samsung Magician kurup kontrol ettim Firmware'i günceldi. Sorunun anakarttan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu durumda tek seçenek sanırım anakartın M.2 slotuna baktırmak olacak.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-10-05 at 22.03.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-05 at 22.03.37 (1).jpeg
    182 KB · Görüntüleme: 18
  • WhatsApp Image 2022-10-05 at 22.03.37.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-05 at 22.03.37.jpeg
    217,4 KB · Görüntüleme: 17
SSD'yi NVMe yuvasına iyice oturtuğunuzdan emin olun.

SSD'nin yuvasına tam oturduğuna %100 eminim. Diğer PC'ye montajı kendim bizzat yaptım ekran kartı ve işlemci fanı arasında daha dar bir alanda üstelik. Kendi PC'mde okumadığı ilk anda zaten ilk olarak yerine oturup oturmadığını iyice kontrol etmiştim.
Aklıma M.2 yuvasının bozuk olmasından başka ihtimal gelmiyor artık. Varsa değerli fikirlerinize her zaman açığım Recep Bey.

Bazı M.2 yuvaları paylaşımlı olabiliyor. Kullanma kılavuzuna bakmanızda fayda var. Mesela çok sayıda SATA portu dolu ise bazı NVMe yuvaları bazı anakartlarda devre dışı kalabiliyor.

4 SATA portundan 2'sini kullanıyordum. Sadece Windows yüklü olan HDD'nin kablosunu 4 ayrı portta denedim M.2 yuvası doluyken, ama yine SSD'yi göremedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı