970 EVO Plus 1 TB M.2 SSD düşük hız

Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 SSD
Anakart
AMD Ryzen 5 1600 Six-core 3.20 GHz
Yaklaşık 4 gün önce sistemime sıfır Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 SSD aldım. Cihazı CrystalDiskInfo ve Samsung Magician programları vasıtasıyla test ettim ve cihaz 3500 mb/s okuma 3300-3000 mb/s yazma hızı verdi. Daha sonra HDD üzerinde kurulu olan sistemi formatlayarak Windows'u SSD üzerine kurdum. SSD sayesinde açılış hızları ve oyunlardaki yükleme hızları oldukça hızlandı ancak dosya transferlerindeki hız başlangıçta 100-400 mb/s oluyor (bu hız değerleri bile SSD'nin vadettiği 3500 mb/s'nin çok çok altında) ancak daha sonra HDD hızlarına geriliyor hatta bazen HDD'den bile daha yavaşlıyor, KB'lara iniyor. Bu sorunun HDD'den kaynaklanabileceğini düşündüm çünkü her ne kadar Windows'u SSD üzerine kurmuş olsam da EFI bölümü hala HDD üzerine kuruluydu. Bunun üzerine sistemimdeki HDD bağlantısını keserek cihazda SSD harici hiçbir depolama aygıtı bulundurmadım ve tekrardan format attım. İşlemlerin sonunda Windows kuruldu ve tekrardan C diskinden masaüstüne Windows.old klasöründeki 30 GB'lık Steam dosyasını aktarmaya başladım ancak hızlar inanılmaz düşüktü.
Bunun üzerine C diskini bölerek D yeni birimi oluşturdum ve C'den aldığım klasörü bu sefer D'ye aktardım ancak hızlarda yine kilobaytlara düşecek kadar düşüktü. Aynı işlemi yine C'deki dosyayı kopyalayıp C'de başka bir klasöre transfer ettiğimde yine hızlar aynı değerlerdeydi. SSD ile ilgili bütün sürücüler güncel, BIOS AHCI modu açık, BIOS üzerindeki birincil boot Manager Samsung 970 EVO Plus ancak buna rağmen HDD hızları alıyorum. Belki BIOS güncellemediğimden hız yavaştır diyerek BIOS güncellemesini de yaptım ancak bana mısın demiyor hala 500 kb/s - 50 mb/s aralığında dosya aktarımı yapıyor. İşlemcim PCI-e 3.0 X4 desteklemesine rağmen neden bu kadar düşük hız aldığımı anlayamadım. BIOS üzerinden X4 ve X2 ayarlarına baktım, X2 modundaysa X4'e alayım diye ancak bunun hakkında bir seçenek bulamadım.
Hız:
Dosya aktarımı sırasında:

1646924485341.png

Samsung Magician:

1646924498719.png

CrystalDiskMark:

1646924561979.png

Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 Six-Core 3.20 GHz (OC yok)
RAM: 1x8GB Kingston HX430C15PB3/8 3000 MHz DDR4 CL15 (2400 MHz'de çalışıyordu, XMP'den 2. profili seçerek 2933 MHz'de çalışmasını sağladım)
Ekran kartı: GeForce GTX 1050 Ti 4 GB GDDR5
Anakart: MSI B350M Pro-VDH
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2
HDD (Şu an devre dışı): WD Blue 1 TB 7200 RPM SATA 3.0 64 MB 3.5" (WDC WD10EZEX-08WN4A0)

1646924521718.png

Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok parçalı değil de tek parça dosyaları atarken de mi bu şekilde? Yani bir ISO dosyası gibi, tek parça ama 5-10GB olan dosyaları taşımaya çalışınca nasıl?
Windows 10 ISO dosyasını farklı bir klasöre kopyaladım, 1,08 - 1,30 GB/s civarında hızlara ulaştım, 500 kb/s - 400 mb/s aralığına göre çok çok iyi ancak hala 3,5 GB/s değerlerini alamadım. Ek olarak çok parçalı dosyalarda her zaman düşük hızlar mı olacak?

Windows 10 ISO dosyasını farklı bir klasöre kopyaladım, 1,08 - 1,30 GB/s civarında hızlara ulaştım, 500 kb/s - 400 mb/s aralığına göre çok çok iyi ancak hala 3,5 GB/s değerlerini alamadım. Ek olarak çok parçalı dosyalarda her zaman düşük hızlar mı olacak?
Burada emin değilim ama sentetik testler ile gerçek taşıma hızları arasındaki fark normaldi sanırım. @BerkayZ87
Yani, evet şöyle düşün: 2MB'lık dosyayı 1 GB/s ile aktaramayacağın için normal.

Burada emin değilim ama sentetik testler ile gerçek taşıma hızları arasındaki fark normaldi sanırım. @BerkayZ87
Yani, evet şöyle düşün: 2MB'lık dosyayı 1 GB/s ile aktaramayacağın için normal.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Steam klasörü içinden Hades oyununu (11,0 GB) masaüstüne kopyaladım. Hız değerleri 600 mb/s - 10 mb/s arasında değişiyor, bu hızlar olması gereken hızlar mıdır bilmiyorum. İlk defa sistemime M.2 SSD aldım, SSD'de arıza var mı yok mu bunu merak ediyorum.

Geri
Yukarı