970 EVO Plus bazen çalışmıyor

Kuffoa

Centipat
Makaleler
1
Yer
Sakarya Akyazı
RAM
16GB 2666Mhz
SSD veya HDD modeli
970 evo plus
Anakart
Asus tuf gaming b550
İşlemci
r5 3400g
Arkadaşlar 970 EVO Plus 1TB'a sahibim.
Gece bilgisayarı kapatıyorum sabah açınca diskim çalışmıyor.
Sök tak yapınca çalışıyor iki gün sonra yine aynısı.
Bundan sıkıldım.
Temassızlık diye düşündüm ama iyice oturduğuna da eminim. Biraz çevirdikten sonra vidayı çevirmek çok zorluyor çünkü anakarta da zarar vermek istemiyorum.
Firmware güncel.
BIOS güncel.
948 GB veri yazılmış üstüne.
Acaba güç kaynağım düşük diye olabilir mi? PSU yetersiz çünkü 12v kanalından 11.5 5V kanalından 4.5 falan veriyor yük altında.
Not: Sistem çalışırken asla çalışmayı kesmedi hep yeni açtığım zaman çalışmayı kesiyor.
Smart değerleri (Samsung Magician uygulamasından masaüstüne kaydettim.)

HD Tune bad sector testi:

Samsung Magician benchmark:

Dosya Ekleri

• 1687632746771.png
    499,1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer olayı ben yaşamıştım. Hatta uyku moduna alıp tekrar açtığımda da disk yok oluyordu. Sonra satıp yenisini aldım.

Diğer M.2 portuna tak dene.

Hiç aklıma gelmemişti aslında deneyip en geç yarın akşama doğru güncelleyeceğim.

Sorun devam ediyor tek korkum bir gün sök tak yaptığımda çalışmayı tamamen kesmesi
Bilmiyorum belki de anakartın 2 slotunda da sıkıntı vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman başka bir PC de M.2 SSD'yi test etmen ya da başka bir M.2 SSD'yi sisteminde test etmen gerekiyor ki hata nerede anlaşılsın. Bir de NVMe driver ı yükledin mi Samsung'dan? Bir şey fark eder mi bilmiyorum ama denemeye değer.

İşlemcinin slotuna tam oturduğundan ve stabil şekilde çalıştığından emin misiniz? RAM'lerin stabil olduğundan emin misiniz?

Termal bakımları yaparken işlemciyi de kontrol ettim zaten hocam pinleri sağlam oturması da sağlam bakımları yapalı 2 hafta olmamıştır.
Memtest yapmıştım onu da yapalı uzun süre olmadı yakın bir zamanda yaptım.

Evet hocam yüklü.
Test edebileceğim başka bir anakartım yok elimde maalesef. Başka bir M.2 almayacağım alacak durumumda yok.
Yakınlarımda ise adamakıllı bilgisayarcı yok biraz kırsal kesimde kalıyorum.

Bana işlemci veya anakart kaynaklı gibi geldi. Prime95 indirip Small FFTs seçerek test yapar mısınız?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…