970 EVO Plus SSD'nin sağlık durumu nedir?

Hocam bu sağlık kesin düştü mü peki.
Kaç kere yazdım bilmiyorum. :)

Evet düştü fakat endişe etmenize gerek yok. Sadece S.M.A.R.T. değerlerinde sorun çıkarsa, Bad Block çıkarsa ya da aşırı bir hız düşüklüğü olursa endişe edersiniz.

Şöyle teker teker örnekleyeceğim.

Şimdi siz bir otomobil aldınız. Bu otomobil üreticisi size diyor ki sen bu araba ile maksimum 600.000 Kilometre yol yapabilirsiniz. Fabrika size bunu söylüyor. Eğer 600.000 Kilometreyi aşarsanız araba çalıştığı sürece kullanabilirsiniz sadece garantisi biter.

Siz ise arabayı aldınız sürdünüz 20.000 Kilometre yaptınız. Yani sadece vaat edilen yolun %3 gibi bir oranını gittiniz. Sizde zaten %4 gitmişsiniz.

Şimdi siz arabayı bir bilgisayara bağladınız, bu bilgisayar ise size arabanın ömründen %3 gittiğini söylüyor. Fakat bu veriye inanmalı mısınız? Hayır. Çünkü bu veri sadece kıyaslama verisi. Eğer o arabayı düzgünce sürersen, bakımlarını iyice yaparsan vaat edilen kilometreyi aşıp 1.000.000 Kilometre yol da yapabilirsin.

Arabanın 20.000 Kilometrede olması o arabanın "olamaz araba bozuldu, parçalandı." denmesine sebep olur mu? Hayır. Arabanın motoru, aksamı, elektronik parçaları halen sağlam mı? Evet. Aynı SSD'de bulunan S.M.A.R.T. verileri gibi. SSD 20.000 Kilometrede fakat o SSD'nin motoru, aksamı halen sağlam. Ama sen sırf 20.000 Kilometre oldu %3 sağlık kaybetti diye arabanın çok kötü duruma düştüğünü söylüyorsun.

Umarım anlatabilmişimdir.

Kaç kere yazdım bilmiyorum. :)

Evet düştü fakat endişe etmenize gerek yok. Sadece S.M.A.R.T. Değerlerinde sorun çıkarsa, bad block çıkarsa ya da aşırı bir hız düşüklüğü olursa endişe edersiniz.

Şöyle teker teker örnekleyeceğim.

Şimdi siz bir otomobil aldınız. Bu otomobil üreticisi size diyor ki sen bu araba ile maksimum 600.000 kilometre yol yapabilirsiniz. Fabrika size bunu söylüyor. Eğer 600.000 kilometreyi aşarsanız araba çalıştığı sürece kullanabilirsiniz sadece garantisi biter.

Siz ise arabayı aldınız sürdünüz 20.000 kilometre yaptınız. Yani sadece vadedilen yolun %3 gibi bir oranını gittiniz. Sizde zaten %4 gitmişsiniz.

Şimdi siz arabayı bir bilgisayara bağladınız, bu bilgisayar ise size arabanın ömründen %3 gittiğini söylüyor. Fakat bu veriye inanmalı mısınız? Hayır. Çünkü bu veri sadece kıyaslama verisi. Eğer o arabayı düzgünce sürersen, bakımlarını iyice yaparsan vadedilen kilometreyi aşıp 1.000.000 kilometre yol da yapabilirsin.

Arabanın 20.000 kilometrede olması o arabanın "olamaz araba bozuldu, parçalandı." denmesine sebep olur mu? Hayır. Arabanın motoru, aksamı, elektronik parçaları halen sağlam mı? Evet. Aynı SSD'de bulunan S.M.A.R.T. Verileri gibi. SSD 20.000 kilometrede fakat o SSD'nin motoru, aksamı halen sağlam. Ama sen sırf 20.000 kilometre oldu %3 sağlık kaybetti diye arabanın çok kötü duruma düştüğünü söylüyorsun.

Umarım anlatabilmişimdir.

Garanti durumuna göre hareket ettiğini söylüyorsunuz değil mi bu sağlık düşmesi garantisine yani 500 TBW ulaşana kadar sağlık durumu düşmeye devam edecek sonra sıfır olacak fakat bozulmuş olmayacak CrystalDiskInfo garantisinin sağlığının bittiğini söylüyor bunu anladım doğru mu anladım.

Garanti durumuna göre hareket ettiğini söylüyorsunuz değil mi bu sağlık düşmesi garantisine yani 500 TBW ulaşana kadar sağlık durumu düşmeye devam edecek sonra sıfır olacak fakat bozulmuş olmayacak CrystalDiskInfo garantisinin sağlığının bittiğini söylüyor bunu anladım doğru mu anladım.
Evet. Eğer düzgünce kullanırsanız uzun süre gidersiniz. Zaten vaat edilen değere ulaşmak çok zor. Üstelik Samsung'un bu modelleri çok dayanıklı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı