970 EVO Plus vs. 980 Pro

TheMarksman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
980 Pro almak için 970 EVO Plus satışa çıkardım. Dün detaylıca bir araştırma yaptım ve NAND yongalarının 980 Pro'da MLC'den TLC'ye geçildiğini gördüm. MLC, TLC'den çok daha kaliteli yongalar olduğu için ömrü daha da uzun oluyormuş. Yani kısaca 970 EVO Plus'ın yongaları daha kaliteli.

Fakat işin içine kontrolcü farkı, IOPS değerleri, okuma-yazma hızı girince işin rengi değişiyor. Sizce değiştirmek gerekli mi? Şu anki bilgisayarım zaten PCI-e 3.0 destekli, fakat sonraki yıl bilgisayarı değiştireceğim için 4.0 sürümünde bir anakart üzerinde kullanacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bence aceleye gerek yok.

970 EVO serisi cip kitligindan sonra daha dusuk kalitede komponentler ile uretilmeye baslandi. O yuzden cok kafaya takmaya gerek yok. Sistemini yakinda degistirmeyi planliyorsan 980 Pro'ya gecebilirsin. Ancak onunde 2-3 yil gibi bir zaman varsa bekle. O zamanin teknolojilerini gormek daha mantikli olur.

Bence aceleye gerek yok.
Hocam Amazon Germany'de 2000₺'lere kadar düşüyor 980 Pro. Satıp üzerine az bir şey koyduğum zaman alabiliyorum bu yüzden. İndirimler biterse 3000₺'lerde olacak Türkiye'de. Zaten fiyatlar sadece yukarı yönlü hareket ediyor. Ama Samsung Türkiye garantisi olmayacak, yani 5 yıl ve 600TBW garantim olmayacak. Sadece Amazon bir sıkıntı olduğunda 2 yıl içinde para iadesi yapıyormuş. Sizce sıkıntı olur mu?

Ben bunun doğru yazıldığını sanmıyorum, hatalı bir makale galiba. Ki ayrıca Samsung 3-bit TLC çipleri MLC olarak pazarlıyor, özünde TLC çip yani.
Updated! Samsung 970 EVO Plus SSD Review: More Layers Brings More Performance

Ben bunun doğru yazıldığını sanmıyorum, hatalı bir makale galiba. Ki ayrıca Samsung 3-bit TLC çipleri MLC olarak pazarlıyor, özünde TLC çip yani.
Updated! Samsung 970 EVO Plus SSD Review: More Layers Brings More Performance
O zaman 980 Pro'ya geçebilirim sanırım, kaybedeceğim bir şey olmaz. Ben MLC olduğunu gördüm birkaç yerde bu yüzden tereddütteydim. Çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı