970 EVO Plus-yazma hızı düştü

Skadia

Centipat
Selamlar. Yaklaşık 3-4 aydır bu SSD'yi kullanıyorum.(sistemi sıfırdan topladım). Kurduğum zaman yaptığım testte 3500/3200 mb/s değerini buluyordum. Geçen gün dosya kopyalarken yavaş olduğunu fark ettiğim için bir test yapmak istedim ve aldığım sonuç bu şekilde. Okuma hızı aynı ancak yazma hızım 1/4 oranına düşmüş sebebi ne olabilir? (yaklaşık %60 dolu SSD).
-B450 Tomahawk Max anakart kullanıyorum. Tek bir M.2 slotu var ona takılı.
-Başka bir sata/m2/hdd kullanmıyorum.

ssd.png

BIOS'dan M.2 slotu için nasıl bir seçenek seçili, bakabilir misin? X2 mi yoksa X4 mü?

Ayrıca Crystal Dİsk Mark ile de dener misin? Crystal Disk Ino uygulamasının ekran görüntüsünü atar mısın?
İlk testimi Crystal Disk Mark ile yaptım aynı sonucu aldım ama ss almamıştım. Biosu kontrol edeceğim ama orada bir sorun olduğunu düşünmüyorum ilk zamanlar yüksek hızdaydı çünkü.
cdi.png

Dosya kopyalama sırasında önbelleği dolmuş SSD'nin. Bu yüzden Native hızlarına düşmüş. Endişelenecek bir durum yok, bir süre sonra düzelecektir.
İnşallah dediğin gibidir,böyle bir ssd'den böyle bir sonuç almak üzücü.

Önbellek ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir M.2 SSD, benchmark esnasında önbelleğini doldurmaz. Cyrstal Disk Info verileri güzel. Bu noktada SSD'nin bağlı olduğu yuvaya ve BIOS ayarlarına bakmakta yarar var.
Biosa bakacağım, anakartımda tek slot olduğundan oraya takılı başka şansım yok. Şimdilik beklemedeyim düzelmez ise garantiye gönderirim herhalde. Teşekkürler.
TurboWrite önbelleği dolunca 500GB modeli o hızlara düşebiliyor. Sitesinde aşağıda not düşülmüş zaten bu konu hakkında.
Eki Görüntüle 941891
Kendiliğinden düzelecektir.
Şimdilik beklemedeyim o zaman. Turbowrite olayını ilk kez duydum şimdi baktım da redditte de birkaç kişi konu açmış, teşekkürler.

BIOS'a bakacağım, anakartımda tek slot olduğundan oraya takılı başka şansım yok. Şimdilik beklemedeyim düzelmez ise garantiye gönderirim herhalde. Teşekkürler.

970 Evo 500 GB modelimde bile, arka planda iş yaptığım sırada çalıştırdığım benchmarkta 1600 MB/s yazma hızı alıyorum. Dediğim gibi, büyük dosyaları kopyalarken ön bellek nedeniyle düşüşler olabiliyor ancak bir SSD'nin bunu benchmark esnasında yapması doğal değil.

Önemli dosyalarını yedekle her ihtimale karşı. Cyrstal Disk Info ekranın herhangi bir hata parametresi göremedim. Ancak o hız normal değil.

Geri
Yukarı