9700K RTX 2060 oyunlarda düşük FPS ve takılma sorunu

Alper Süzgün

Hectopat
Yer
İstanbul
1 Hafta önce yeni bir sistem topladım ve oyunlarda birkaç dakika aralıklarla anlık takılmalar oluyor ve yine anlık olarak FPS değerleri 20'lere falan düşüyor hatta bazı oyunlarda FPS limitini kontrol etmeme rağmen 60 FPS üzerine çıkmıyor bile. (Forza Horizon 4 gibi bir oyunda 130 120 FPS aralığında oynuyorum ama yine de bahsettiğim takılmalar oluyor) bu sorun nasıl düzelir? Gerçekten çok canımı sıkıyor.

Sistem bileşenlerim:
İşlemci: Intel Core i7 9700K.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX Gaming RTX 2060 OC GDDR6.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING 4266 MHz.
Bellek: Ballistix DDR4 3000MHz red 16 GB.
İşlemci soğutucusu: Cooler Master sıvı soğutma.

Oyun oynarken bileşen sıcaklık değerleri:
İşlemci: 40 - 45 derece.
Ekran kartı: Maksimum 62 derece.
Anakart: 40 - 45 derece.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 Hafta önce yeni bir sistem topladım ve oyunlarda birkaç dakika aralıklarla anlık takılmalar oluyor ve yine anlık olarak FPS değerleri 20'lere falan düşüyor hatta bazı oyunlarda FPS limitini kontrol etmeme rağmen 60 FPS üzerine çıkmıyor bile. (Forza Horizon 4 gibi bir oyunda 130 120 FPS aralığında oynuyorum ama yine de bahsettiğim takılmalar oluyor) bu sorun nasıl düzelir? Gerçekten çok canımı sıkıyor.

Sistem bileşenlerim:
İşlemci: Intel Core i7 9700K.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX Gaming RTX 2060 OC GDDR6.
Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING 4266 MHz.
Bellek: Ballistix DDR4 3000MHz red 16 GB.
İşlemci soğutucusu: Cooler Master sıvı soğutma.

Oyun oynarken bileşen sıcaklık değerleri:
İşlemci: 40 - 45 derece.
Ekran kartı: Maksimum 62 derece.
Anakart: 40 - 45 derece.

Merhaba;

Nvidia 3D ayarlarını yüksek performansa getirip, bir de windows'un güç ayarlarına bakıp yüksek performans moduna alıp deneyebilir misiniz

Yorumunuz için teşekkürler, bugün bunu deneyeceğim.

Ekstra olarak oyunları nasıl oynuyorsunuz? Pencereli, penceresiz veya tam ekran. Artık yeni oyunlar o kadar gelişti ki bir çok ayarı yaparak performansı optimum seviye de oynayabiliyorsunuz. Bana oynadığınız oyunlarda ki ayarları da yazabilirseniz yardımcı olabilirim;

• 1920x1080 yada üstü?
  • Pencereli, penceresiz, tam ekran
  • vsync
  • Monitör özellikleri
sevgilerimle

Ekstra olarak oyunları nasıl oynuyorsunuz? Pencereli, penceresiz veya tam ekran. Artık yeni oyunlar o kadar gelişti ki bir çok ayarı yaparak performansı optimum seviye de oynayabiliyorsunuz. Bana oynadığınız oyunlarda ki ayarları da yazabilirseniz yardımcı olabilirim;

• 1920x1080 yada üstü?
  • Pencereli, penceresiz, tam ekran
  • vsync
  • Monitör özellikleri
sevgilerimle
Monitörüm 2560*1080 çözünürlüğünde (Ultrawide 21:9 oranında) dolayısıyla oyunlarımı da 2560*1080 çözünürlüğünde oynuyorum.

Tam ekran oynuyorum.

vsync açıyorum genelde

Monitör 144Hz 1Ms gecikmeli Ultrawide Curved

V Sync kapatıp deneyin bir de o PSU sağlıklı değil o sisteme kötü olmuş söyliyim. O bileşenleri kaliteli PSU'ya emanet etmek lazım. RAM'ler çift kanal (2x8) değil mi?

Monitörüm 2560*1080 çözünürlüğünde (Ultrawide 21:9 oranında) dolayısıyla oyunlarımı da 2560*1080 çözünürlüğünde oynuyorum.

Tam ekran oynuyorum.

vsync açıyorum genelde

Monitör 144Hz 1Ms gecikmeli Ultrawide Curved

Bir sorun gözükmüyor gibi.

V Sync kapatıp deneyin bir de o PSU sağlıklı değil o sisteme kötü olmuş söyliyim. O bileşenleri kaliteli PSU'ya emanet etmek lazım. RAM'ler çift kanal (2x8) değil mi?

Arkadaşın dediği gibi vsync kapatıp denenebilir. Ayrıca bende biraz baktım PSU için pek iyi demiyorlar ama sorun tamamı ile ondan mı kaynaklıdır bilemedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı