970A-UD3 anakartlı sistem oyun oynarken kapanıyor

Ismail Demir

Hectopat
3 gün önce 4 yıllık PC'me upgrade yaptım.

Eski PC:

Kod:
EP35C-DS3R anakart
E8400 işlemci
4 GB DDR2 RAM
HD4850
550W PSU

Yeni PC'de ise PSU'yu aynı bıraktım 550 Watt. 970A-UD3 anakart, FX 4100 işlemci, 8 GB DDR3 RAM, HD 6850. Benim eski PC 4 sene boyunca neredeyse sorunsuz çalıştı, ama yeni PC'yi alalı 1 hafta bile olmamışken oyun oynarken kendini kapatıyor...

Mesela dota oynuyorum 3-4 saat, hiçbir problem yok, ama 2 saat Skyrim oynuyorum kendini kapatıyor. O da herzaman değil. Bazen 3 saat oynuyorum hiç problem çıkmıyor. Ama bazen de çat diye kapatıyor... Çok canım sıkıldı! Problemi nasıl çözebilirim? Anakart mı sıkıntılı PSU mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isıdan olduğunu sanmıyorum çünkü arada kapanıyor ve değişken zamanlarda kapandığını yazmış. Peki oyunlarda mı yapıyor? Boşta da kapanıyor mu ? İşlemciye ekran kartına OC yaptınız mı?

Ben olsam temiz format atarım, BIOS'u sıfırlarım. Çünkü kurcalarken yanlış birsey yapılmış olabilir. Tüm parçaları tek tek kontrol ederim. Pc bir sebebten kendini korumaya alıyor, önce BIOS'u resetleyin bir deneyin derim. Olmazsa parçaları tek tek kontrol edin.

Hocam PC'yi 3 gün önce aldım.. Formatlı yani PC. Anakart biosu falan 3 gün önce kurduk.. Söylediğim gibi boştayken bi sıkıntı yok ya da Warcraft oynuyorum, eski oyun sonuçta, onda da bi problem olmuyor. Ama skyrim oynarken kapatıyor kendini arada.. Herhangi bir oc de yok donanımımda...

Evet son ihtimal PSU dicektim, voltajları konntrol ettirmen lazım. PSU'lar uzun süre sonra kondansatör ve bilimum parçaları yıpranır. Yük altında vermesi gereken amperi veremez. Sistemi yükseltiğin için sorun çıkartmış olabilir. Çünkü eski sistem bu kadar amper istemiyordu büyük olasılıkla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 600 - 650 yeterli olur. Ekran kartınız 400W öneriyor zaten. OC de yapmadığınızı düşünerek yeter diyorum. Ama ilerde SLI, OC, güçlü işlemciler kullanabilirim diyorsanız 750W öneririm.

Bence 600 - 650 yeterli olur. Ekran kartınız 400W öneriyor zaten. OC de yapmadığınızı düşünerek yeter diyorum. Ama ilerde SLI, OC, güçlü işlemciler kullanabilirim diyorsanız 750W öneririm.

Cebimden çok para çıktı. O yüzden diyorum.. 600 ila +650 PSU'lar arasında çok fiyat farkı oluyor ya.. 80 lira falan fark ediyor. Zaten bi 150 TL falan daha çıkacak görünüşe göre cebimden :( Önerdiğiniz ucuz performanslı bir PSU var mıdır ?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı