980 Pro vs 970 Pro

hakanbey30

Kilopat
Makaleler
2
PCI 3.0 sistemde video + yayıncılık için kullanılacak . Amaç hız ancak Evo modelindeki istikrardan bir tık daha iyi olması, en az 10 yıl sorun çıkartmaması. 1 TB modeli düşünüyoruz. 980 Pro'nun TLC 970'in ise MLC yongası olması beni 970'e yöneltiyor ancak 980'nin kontrolcüsünün daha yeni olması sebebiyle kararsız kaldım. Sizin de fikrinizi almak isterim.

Bütçe varsa 980 Pro önerebilirim. Rastgele okumada(QD32) 1K IOPS değeri mevcut. Yani gerçek zamanlı SSD dediğimiz SSD'lerden daha tepkisel. 600 TBW'de veri yazma garantisi mevcut . Hepimiz biliyoruz ki Samsung verdiği garanti ömrünü 3'e 4'e katlıyor.

PCI 4.0 kullanmayacaksan 970 Pro gayet iyi. 970 Evo Plus'a da bakabilirsin.

Teşekkür ederim. Evo modelleri TLC yonga kullandığı için tercih etmiyorum. Bende 970 Pro düşünüyordum çok sağ ol.
Bütçe varsa 980 Pro önerebilirim. Rastgele okumada(QD32) 1K IOPS değeri mevcut. Yani gerçek zamanlı SSD dediğimiz SSD'lerden daha tepkisel. 600 TBW'de veri yazma garantisi mevcut . Hepimiz biliyoruz ki Samsung verdiği garanti ömrünü 3'e 4'e katlıyor.
Pcie 3.0 dada bu IOPS değeri aynımı ?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Evo modelleri TLC yonga kullandığı için tercih etmiyorum. Bende 970 Pro düşünüyordum çok sağ ol.

PCI-e 3.0 dada bu IOPS değeri aynı mı?

SSD'de önemli olan IOPS değerleridir. Bir SSD'nin 3 - 5GB yazma okuma hızları sadece film gibi tek parça ve büyük boyutlu dosyalarda geçerlidir. İş küçük parçalar halindeki binlerce dosyaya gelince IOPS değeri ön plana çıkar. Burada hangi SSD'nin değeri yüksekse en hızlı taşıma işlemini o gerçekleştirir en hızlı tepkiyi o verir sistemi diğerlerinden hızlı açar gibi örneklerle arttırılabilir. Sözün özü SSD alırken dikkat etmeniz gereken okuma/yazma hızından ziyade IOPS değerleri olmalıdır.

SSD'de önemli olan IOPS değerleridir. Bir SSD'nin 3 - 5GB yazma okuma hızları sadece film gibi tek parça ve büyük boyutlu dosyalarda geçerlidir. İş küçük parçalar halindeki binlerce dosyaya gelince IOPS değeri ön plana çıkar. Burada hangi SSD'nin değeri yüksekse en hızlı taşıma işlemini o gerçekleştirir en hızlı tepkiyi o verir sistemi diğerlerinden hızlı açar gibi örneklerle arttırılabilir. Sözün özü SSD alırken dikkat etmeniz gereken okuma/yazma hızından ziyade IOPS değerleri olmalıdır.

Onu biliyorumda PCI-e 3.0'da kullanacağım için Bu IOPS hızlarında düşüş yaşar mıyım merak ettiğim nokta buydu.

980 Pro 500GB ile yola devam ediyorum. Son 1 haftadır SSD sağlığı azalmaya başladı %93 şu anda ne yapsam bilemedim :)

Hocam SA güzel bir soğutucu blok ve doğru termal ped uygulaması öneriyorum.

Geri
Yukarı