9900k sistemde 4x16 RAM çalışmıyor

FSX70

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Birkaç gün önce QP Bilişim'den 4x16 GB 3000MHz Corsair dominator RAM aldım. Bilgisayarımdaki 4 RAM'i söküp bunları taktım. XMP desteğini açmadan bile Windows açılışında kilitlenme yaşıyorum. (XMP açmayı denedim PC hiç açılmadı).

Bütün RAM'leri ve bütün slotları ayrı ayrı tek tek kontrol ettim slotta veya RAM'lerde problem yok. BIOS 4 RAM'i de görüyor.

3 slot RAM'i de çalıştırıyor ama 4. RAM'i taktığımda Windows açarken kilitleniyor. 1-2 defa açtı ama bilgisayarı yeniden açtığımda yine kilitlenme sorunu yaşıyorum. XMP açınca yaşadığım kilitlenme sorununa gelemeden bile normal açılışta bunu yaşıyorum.

Bu konuyu nasıl çözeriz? Nasıl 4 slot çalışır? Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

Sistem:
4x16 3000MHz Corsair dominator RAM. (CMT32GX4M2C3000C15)
Gigabyte Z390 Aorus Master anakart.
Intel i9 9900K işlemci.
ASUS RTX 2070s ekran kartı.
Cooler Master RM850 Power suply.

Son düzenleme:
Benzer olay eski sistemimde başıma gelmişti.
Frekansı epey düşürmeden 4 slot ile açılmıyordu. Yeni sistemimdeki RAM'ler de 2x8 iken anakartın uyum listesine baktığımda o RAM'leri 4 slot desteklemediğini görmüştüm. O yüzden 2x8 RAM'leri satıp yine uyum listesinde olan 2x16 RAM aldım.

Anakartınızla uyumlu model aldığınıza emin misiniz? Bazı RAM serileri anakart veya işlemcilerle uyumlu olmayabiliyor. Destek sitesinden anakart özellikleri kısmından uyumluluk kontrol edin.
Gigabyte'ın yayınladığı listede tek başına 16gb Ram'i yazdığı hiç bir firma yok. Liste hep 1x8 veya 2x8 Ramle dolu ve anakart 128gb rami desteklediği yazıyor.
Bir de desteklemese neden 3 ram çalıştırsın veya 4 rami çalıştırdığım da oldu (ertesi gün açılmasa da). Destekliyor diye düşünüyorum.
Benzer olay eski sistemimde başıma gelmişti.
Frekansı epey düşürmeden 4 slot ile açılmıyordu. Yeni sistemimdeki RAM'ler de 2x8 iken anakartın uyum listesine baktığımda o RAM'leri 4 slot desteklemediğini görmüştüm. O yüzden 2x8 RAM'leri satıp yine uyum listesinde olan 2x16 RAM aldım.
Biraz önce dediğim gibi. Desteklemese neden 4 ramle arada da olsa açsın? Sanki başka bir şey var. Çözemezsem mecbur 2 slotla gideceğim. (XMP açarsa tabi).

Son düzenleme:
Gigabyte'ın yayınladığı listede tek başına 16gb Ram'i yazdığı hiç bir firma yok. Liste hep 1x8 veya 2x8 Ramle dolu ve anakart 128gb rami desteklediği yazıyor.
Bir de desteklemese neden 3 ram çalıştırsın veya 4 rami çalıştırdığım da oldu (ertesi gün açılmasa da). Destekliyor diye düşünüyorum.

Biraz önce dediğim gibi. Desteklemese neden 4 ramle arada da olsa açsın? Sanki başka bir şey var. Çözemezsem mecbur 2 slotla gideceğim. (XMP açarsa tabi).
İlk önce varsa bios update yapın. O şeklde 4 slot deneyin. Çözülmezse 2 slotluk iki gruba ayırın RAM'leri. Sırasıyla 2'li 2'li takıp Memtest86 ile test edin 2'li grupları. Hiçbir grupta sorun bulunmazsa geriye bir tek 4 slot ile o RAM'lerin uyum sorunu kalıyor. Başka çözüm fikri olan varsa uygulamak lazım ama aklımda bunlar var.

İlk önce varsa bios update yapın. O şeklde 4 slot deneyin. Çözülmezse 2 slotluk iki gruba ayırın RAM'leri. Sırasıyla 2'li 2'li takıp Memtest86 ile test edin 2'li grupları. Hiçbir grupta sorun bulunmazsa geriye bir tek 4 slot ile o RAM'lerin uyum sorunu kalıyor. Başka çözüm fikri olan varsa uygulamak lazım ama aklımda bunl
BIOS günceldi zaten. Her iki Ram'i ve her iki slotu da denedim. XMP'yi açtım. Şu anda sorunsuz çalışıyor. Bu şekilde ve XMPsiz 3 slot çalışıyor (XMP açınca 3 slot da çalışmıyor). 4. rami takınca sorun olduğu kesinleşti.

Hocam 4. slot bozulmuş olabilir mi? Sonuçta her şekilde denemişsiniz fakat sadece 4. slota RAM gelince PC hata veriyor. RAM tak çıkar yaparken vs slota zarar vermiş olabilirsiniz belki, küçükte olsa bir ihtimal.

Hocam 4. slot bozulmuş olabilir mi? Sonuçta her şekilde denemişsiniz fakat sadece 4. slota RAM gelince PC hata veriyor. RAM tak çıkar yaparken vs slota zarar vermiş olabilirsiniz belki, küçükte olsa bir ihtimal.
Tek ram takarak denemiştim. Slot sağlam. Şu anda da 2-4. slotta takılı ve çalışıyor.

RAM'leri 4x16 şeklinde mi aldınız yoksa 2X 2x16 şeklinde mi aldınız? RAM'ler arası bir uyum sorunu olabilir.
RAMlerin barkoduna da baktım aynılar. Ramleri değiştirerek tekli, 2li ve 3lü de taktım, çalıştı.
4lü çalıştırmak için henüz bir yol bulamadım. RAMlerin voltaj değerleri az mı geliyor acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı