A1 ehliyet için motor önerisi

Mr. Bandit

Centipat
Daha fazla  
Haziran 2023'te 1 ay sonra 16 yaşında olacağım, çocukluktan beri motor tutkunluğum var ve para biriktiriyorum adamakıllı bir motor için.
Sizce biraz daha sabredip A2 ehliyet mi alayım yoksa A1 yeterli gelir mi? Linçlemeyin ehliyet süreci ve motor fiyatlarını biliyorum.

Düzenleme: 125 CC olursa iyi olur ceza yemek istemem :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Haziran 2023'te 1 ay sonra 16 yaşında olacağım, çocukluktan beri motor tutkunluğum var ve para biriktiriyorum adamakıllı bir motor için.
Sizce biraz daha sabredip A2 ehliyet mi alayım yoksa A1 yeterli gelir mi? Linçlemeyin ehliyet süreci ve motor fiyatlarını biliyorum.

Kardeşim A1 almanı tavsiye etmem. Çünkü yeni yasa ile "B" Sınıfı ile 125CC'ye kadar motosiklet sürülebiliyor. Bence biraz daha dişini sıkıp A2 al şu an 500CC'ye kadar sürülebiliyor ama artacağını düşünüyorum bu yeni yasa ile, motosiklet olarak da ben RKS 125R kullanıyorum başlangıç olarak güzel motosiklet.

B ehliyeti ile 125 CC'ye kadar izin veriyorlar artık zaten yürürlülüğe girmedi ama yakında gireceği söyleniyor A1 almak mantıklı değil bence 2 sene bekle hem araba hem motor aynı anda gelir eğer ben 2 sene bekleyemem dersen neden olmasın A1 alınır o zaman.

B ehliyetin motosiklet kullanma mevzuatı yürürlüğe girince A1 büyük ihtimalle 250 cc'ye çıkacak, A2 de 750 cc'ye kadar revize edilip arttırılacaktır. Bu ilgili görsel Adventure İstanbul kanalının 27 Eylül 2022 tarihindeki MOTED sunumu canlı yayınına ait. A1 her türlü başlangıç için 16 yaşındaki bir bireye yeterli bir ehliyet sağlar diye düşünüyorum ancak sürücü kursu eğitimi yetmez, Honda'dan yada ehliyeti aldıktan sonra, Yamaha'dan -ehliyet şartları var çünkü- sürüş dersleri alınmalı.

Dosya Ekleri

• ehliyet.png
    ehliyet.png
    758,1 KB · Görüntüleme: 68
B ehliyetin motosiklet kullanma mevzuatı yürürlüğe girince A1 büyük ihtimalle 250 cc'ye çıkacak, A2 de 750 cc'ye kadar revize edilip arttırılacaktır. Bu ilgili görsel Adventure İstanbul kanalının 27 Eylül 2022 tarihindeki MOTED sunumu canlı yayınına ait. A1 her türlü başlangıç için 16 yaşındaki bir bireye yeterli bir ehliyet sağlar diye düşünüyorum ancak sürücü kursu eğitimi yetmez, Honda'dan yada ehliyeti aldıktan sonra, Yamaha'dan -ehliyet şartları var çünkü- sürüş dersleri alınmalı.
Peki ben kullanma mevzuatı yürürlülüğe girmeden ehliyet aldığımda otomatik olarak 250 cc çıkar mı?

Peki ben kullanma mevzuatı yürürlülüğe girmeden ehliyet aldığımda otomatik olarak 250 cc çıkar mı?
Eğer bu yasa çıkarsa aldıktan önceyi de sonrayı da kapsar. Yani hali hazırda A1 125 cc ile sınırlıyken yasa çıkarsa 250 cc'yi kapsayacak.

Ehliyette silindir hacmi limitasyonu yazmaz, ehliyet türü ve geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihleri yazar.

Ekstra olarak, şu anda tek ilan edilen değişiklik B ehliyete motosikletler için geçerli, 125 cc getirilecek olması. A1, A2, A ehliyet hakkında birşey söylenmedi. Bu motorların sigortalarının vergilerinin nasıl olacağı konusunda birşeyler anlatılmadı. Bu yazdıklarım sadece bir derneğin teklif olarak sunduğu sunumdan yola çıkılarak ortaya koyduğum bir çıkarım. Bambaşka birşey de çıkabilir yani kardeşim.

Eğer bu yasa çıkarsa aldıktan önceyi de sonrayı da kapsar. Yani hali hazırda A1 125 cc ile sınırlıyken yasa çıkarsa 250 cc'yi kapsayacak.

Ehliyette silindir hacmi limitasyonu yazmaz, ehliyet türü ve geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihleri yazar.
Teşekkürler, bakalım inşallah geçerim sınavları, çocukluktan beri hayalimde. :)

Bu yeni kararlarla CC yükseltilir ise tekrardan öneride bulunurum.

Düşük bütçede Benelli 125-S, TNT 125 gibi modellere bakılabilir.
Orta bütçede Honda CBR 125 R bakılabilir.
Yüksek bütçede KTM 125 Duke, Yamaha R125 / MT-125 / XSR-125, Honda CB 125 R bakılabilir.

Mondial, Kuba vb. markalara para vermeye bile değeceğini düşünmüyorum.

Bu yeni kararlarla CC yükseltilir ise tekrardan öneride bulunurum.

Düşük bütçede Benelli 125-S, TNT 125 gibi modellere bakılabilir.
Orta bütçede Honda CBR 125 R bakılabilir.
Yüksek bütçede KTM 125 Duke, Yamaha R125 / MT-125 / XSR-125, Honda CB 125 R bakılabilir.

Mondial, Kuba vb. markalara para vermeye bile değeceğini düşünmüyorum.
Bu motorların hiçbirini bu sene teslim alamaz şimdiden isim yazdırsa bile :) Onu da söylemek lazım.

Geri
Yukarı