A2 seviyesindeki İngilizce B2 nasıl olur?

Dark Dean

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba dostlar. Çocukluğumdan beri oynadığım oyunlar sayesinde İngilizceye ilgim oldu. Basit kavramları ve basit paragrafları okuyup anlıyorum. Basitçe diyalog kurabiliyorum. Kelime, cümle kurma ve konuşma yönünden eksiğim var. Özellikle cümle kurmak beni zorluyor. Konuşmada sadece telaffuz sıkıntı.

1 aydır işteyim. Vaktim kısıtlı. Yazılım için B2 seviyesine gelmek istiyorum. Ama dikkat eksikliğim var. Uzun şeyler ve sürekli tekrar olan içerikler beni bayıyor. Ücretsiz kaynak arıyorum. Şu an Duolingo (beni biraz baysa da kullanıyorum), Beelinguapp ve British Council'de seviyeme göre metin okuyorum.

Sizin önerileriniz nedir? Keyifli ve hızlı şekilde hem mevcut sıkıntılarımı giderip hem de B2 seviyesine nasıl ulaşabilirim?

Gramer kısmı sıkıla sıkıla çalışarak olacak bir şey ve kitaplar sıkar. Video anlatım şart. Özellikle kelimeye yoğunlaşman lazım. WordUp uygulamasını tavsiye ederim. İlk 4000 kelimeyi cebe atsan zaten günlük konuşmalar ve bazı akademik yazılar seni zorlamaz. Konuşma pratikle olan bir şey yani ben gramer ve kelimeyi ilerletip sonra pratik ile konuşmaya başladım. Kendi kendine paragraf dinleyip bir de üstüne okusan yeter. Cümle kurmak için de bol bol okumak, video izlemek, dinlemek ve maruz kalmak gerekiyor. Gerçekten uzun bir süreç, hemen olacağını düşünme. Bol zaman, sabır ve emek gerek. Duolingo da tekrarlı olduğu için sıkabilir ama en azından cümle kurmayı az biraz öğrenmiş olursun. Kilit nokta ise hatadan korkmamak. Hata yapmalısın. ChatGPT gibi AI'ler ile konuşarak da cümle kurma pratiği yapabilirsin ama hızlanmak için sesli konuşman gerek.

Programlama videolarını ingilizce altyazılı izlemeyi dene, bilmediğin kelimeleri not et sonra türkçeye çevir. Ayrıca ingilizce kitap da oku. Cambly uygulamasını tercih ediyorlar. Technopat İngilizce kısmı var, oradan makaleler okuyabilirsin.

Programlama videolarını İngilizce alt yazılı izlemeyi dene, bilmediğin kelimeleri not et sonra Türkçeye çevir. Ayrıca İngilizce kitap da oku. Cambly uygulamasını tercih ediyorlar. Technopat İngilizce kısmı var, oradan makaleler okuyabilirsin.

Okuma kısmına henüz yenilerde geçtim. British Council'de seviyeme göre metinleri okuyorum. Aşırı uzun değiller. %95 aynı şekilde çevirirken %5'lik kısımı benzer çevirmiş oluyorum. Tavsiyelerinizi deneyeceğim teşekkür ederim.

Gramer kısmı sıkıla sıkıla çalışarak olacak bir şey ve kitaplar sıkar. Video anlatım şart. Özellikle kelimeye yoğunlaşman lazım. Wordup uygulamasını tavsiye ederim. İlk 4000 kelimeyi cebe atsan zaten günlük konuşmalar ve bazı akademik yazılar seni zorlamaz. Konuşma pratikle olan bir şey yani ben gramer ve kelimeyi ilerletip sonra pratik ile konuşmaya başladım. Kendi kendine paragraf dinleyip bir de üstüne okusan yeter. Cümle kurmak için de bol bol okumak, video izlemek, dinlemek ve maruz kalmak gerekiyor. Gerçekten uzun bir süreç, hemen olacağını düşünme. Bol zaman, sabır ve emek gerek. Duolingo da tekrarlı olduğu için sıkabilir ama en azından cümle kurmayı az biraz öğrenmiş olursun. Kilit nokta ise hatadan korkmamak. Hata yapmalısın. ChatGPT gibi AI'ler ile konuşarak da cümle kurma pratiği yapabilirsin ama hızlanmak için sesli konuşman gerek.

Video anlatım için bir kanal öneriniz var mı? Elbette ki hemen olmayacak belli bir süreye yaymam gerek. Ama üstüne düştüğüm süre zarfında hallederim. Duolingo sıkmış olsa da hataları düzeltmede yardımı çok. Tavsiyelerinizi deneyeceğim çok teşekkür ederim.

Okuma kısmına henüz yenilerde geçtim. British Council'de seviyeme göre metinleri okuyorum. Aşırı uzun değiller. %95 aynı şekilde çevirirken %5'lik kısımı benzer çevirmiş oluyorum. Tavsiyelerinizi deneyeceğim teşekkür ederim.
O zaman benim söylediklerimi sonlarda uygulayın yada ortalarda uygulayın. Okuma kısmına başladıysanız size birazcık zor gelebilir.

Video anlatım için bir kanal öneriniz var mı? Elbette ki hemen olmayacak belli bir süreye yaymam gerek. Ama üstüne düştüğüm süre zarfında hallederim. Duolingo sıkmış olsa da hataları düzeltmede yardımı çok. Tavsiyelerinizi deneyeceğim çok teşekkür ederim.
Aşırı fazla kanal var açıkçası ben Youtube yerine kurs aldım daha iyi oldu benim için. Araştırman gerek ne yazık ki. :(

O zaman benim söylediklerimi sonlarda uygulayın ya da ortalarda uygulayın. Okuma kısmına başladıysanız size birazcık zor gelebilir.

Henüz yeni başladım. Kitap değil de benim için metinler ideal ama bir ara videoları da deneyeceğim.

Aşırı fazla kanal var açıkçası ben YouTube yerine kurs aldım daha iyi oldu benim için. Araştırman gerek ne yazık ki. :(

Çok teşekkür ederim :)

Henüz yeni başladım. Kitap değil de benim için metinler ideal ama bir ara videoları da deneyeceğim.

Çok teşekkür ederim :)
Okuma odaklı gitmeyi tercih ediyorsan eğer, YDS Time sitesi var. YDS'ye yönelik çalıştırıyor elbette ve grameri gerektiği kadar öğretiyor ama kelime ve parça okuma ve anlama yeteneğinin yanı sıra çeviri de katıyor. Eğer 18'den büyüksen YDS'ye de girersin 5 yıl geçerliliği var zaten, işine yarar belki.

Şahsen ben hiç çalışmadan çok geliştim. Eğlence amaçlı ingilizce konuşan bir arkadaşım var, her buluştuğumuz zaman ingilizce konuşuruz. Öyle öyle konuşarak ve ingilizce içerik izleyerek iyi bir seviyeye geldim, B'li seviyelerdeyim diyebilirim. Herkes için olabilir mi bilmiyorum ama -ki çevremde böyle çok insan vardı- hiç oturup çalışmadan gelişilebilir. Uygulama için Dualingo'nun APK versiyonunu kullanabilirsin. İnternetten yabancı insanlarla yazışman geliştirebilir ama en iyisi yüz yüze arkadaşın veya yabancı biri ile konuşman. Bende C'li seviyelere çıkmayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı