A320M-A Pro anakarta XPG SX6000 SSD takılır mı?

carbonhai

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sapphire Pulse RX 6650 XT 8GB | Ryzen 5 5500 | Gigabyte A520M-K | Team T-Force Vulcan TUF Alliance 16 GB (2x8) 3200 MHz | SAMSUNG 980 NVMe 500GB | FSP Hyper Pro 550W | Bitfenix Nova Mesh SE
A320M-A Pro Max anakarta sahibim.
Adata XPG SX6000 PRO 256 GB 2100MB/1500MBs NVMe PCI-e M.2 SSD (aSX6000PNP-256GT-C) ürününü bu anakarta takabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
N11'de 346 liraya kadar düşmüş, neden fiyatı hak etmediğini düşünüyorsunuz? Ayrıca okuma/yazma oranı da güzel. @kaiser soze

Pardon ben normal SX6000 ile karıştırmışım. Bu o kadar kötü değil. Eğer bütçe el veriyorsa A2000 alın. Kendisinde daha fazla NAND katman sayısı var ve DRAM tampon bellek içeriyor. DRAM içermesi okuma/yazma hızını yük altında koruyabilmesini sağlar.

www.amazon.com.tr/dp/B07VYG5HQD

Yok daha ucuz olsun derseniz sizin beğendiğiniz SX6000 pro daha uygun fiyata var.
www.amazon.com.tr/dp/B07H53JT77

SX8200 Pro almaya karar verdim, A2000'den daha iyi diye biliyorum. SX8200 Pro almalı mıyım? @kaiser soze
Bir soru daha sormam gerek, bu anakart ile A2000, SX6000 Pro veya SX8200 Pro'yu tam hızında çalıştırabilir miyim?

Son düzenleme:
Gen3x4 olan tüm NVMe SSD çeşitleri tam hızında çalışır. Yani iyi bir model SSD alınırsa o anakart ile 3000-3500 MB/s hızlara ulaşmak mümkündür. Ancak Gen4x4 SSD alınırsa 3x4 hızında çalışmaya devam eder. Neredeyse bütün NVMe SSD çeşitleri (M key) ve SATA M.2 (B+M key) takılır ve çalışır. Konudaki şu ana kadar bahsi geçen modeller Gen3x4 olup anakartınız o hızları size sağlayacaktır.

Aslında bu kadar yüksek sıralı okuma/yazma hızı işletim sisteminin, programların çalışması ve oyunların yükleme ekranı süresine olan etkisi çok çok azdır. 4K-8K video kayıt ve render işleri ve sürekli dosya aktarımı gibi şeyler yapılmayacaksa bu hızlar önemli değil. Hatta SATA ile NVMe bile epey az fark ediyor. YouTube üzerinden kıyaslama videolarına bakabilirsiniz. Ben SATA'dan NVMe modele geçtim. Windows'un açılışı yalnızca 1-2 saniye kısaldı. Oyunlarda fark yok gibi. 240-256 GB modellere odaklandığınıza göre sadece Windows ve program kurulumu yapacağınız belli. O yüzden hıza fazla takılmayın.

SX8200 pro konusuna gelirsek, kendisi kağıt üzerinde iyidir. Ancak Adata şirketi daha sonra iki kez revizyona gitti. Piyasada 3 varyantı var. Sonrakiler daha kötü kontrolcü ve NAND yongası içeriyor. Yani çıktığı dönemin inceleme ve performans testi videoları geçerli değil. Benzer durum Corsair MP510 modelinin 480 ve 960 GB seçeneklerinde de oldu. Yine kontrolcü ve hafıza yongası değişti. Rastgele okuma yazma hızları yeni varyasyonda çakıldı. 800 TBW ömrü 360 TBW oldu (480 GB olan) yani bu şüpheli bir modeldir. Adata SX6000 pro ve Kingston A2000 kendi sınıfına göre iyidir ama SX8200 pro modele o para verilmez.

Sonuç olarak, yüksek sıralı okuma/yazma hızları tahminimce sizin için o kadar önemli değil. Kaliteli bir model olsun yeter. Disk üzerinde paralel işlem yapılacaksa DRAM içeren model tercih edilebilir. Yoksa bile NVMe modellerde HMB özelliği olduğu için sistemdeki RAM'den ufak bir kısmını bu amaçla kullanır. Dahili bellek kadar olmasa da idare eder. Sizin kullanım senaryonuza kalmış. SX6000 pro vs A2000 siz seçin.

Ayrıca modeller hakkında biraz daha bilgi elde etmek için forumdaki bazı üyelerin araştırıp çıkardığı SSD listesine bakabilirsiniz.

Liste:
Konu:

Teşekkürler, bilgilendirmelerinizle SX8200 Pro siparişini iptal ettim ve A2000 siparişi verdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı