A320M Pro VH Plus anakartta VGA LED'i yanıyor ve bilgisayar açılmıyor

BurakFİDAN

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
RAM
GSkill Ripjaws 16GB 3200mhz
Ekran kartı
GTX 1650 Super
Anakart
A320M PRO VH PLUS
İşlemci
Ryzen 5 1600AF
Bilgisayarın başından kalktım, içeri gittim ve 10 15 dakika sonra geldiğimde monitörde görüntü yoktu lakin bilgisayar fanları dönmeye devam ediyordu. Kasanın LED'leri yanıyordu fakat klavye ve mouseunki gitmişti. Yeniden başlattım ve bu sefer hiç açılmadı. VGA LED'i yanıyor, fanlar dönüyor (ekran kartı da dahil) fakat ne görüntü geliyor ne de klavye fareye ışık. Yakın zamanda anakart arızası yüzünden anakartı tamir ettirdim. Aynı şey oluyordu ama bu sefer DRAM ışığı yanıyordu, şimdi ise VGA. Sorun yine anakartta olabilir mi acaba?

Aynen.

Bu arada ekran kartını kuzenime gidip denedim ekran kartında sorun yokmuş.

Aynı sorunu bizzat kendi sistemimde yaşadım. İşlemcimi değiştirince düzelmişti. BIOS sıfırlamayı, bellekleri söküp takmayı vb denediyseniz, size tavsiyem işlemciyi de deneyin.

Bende tam olarak şöyle yaşamıştım:
Normal bir şekilde oyunumu oynuyordum. Sistemi kapattım ve yattım uyudum. Uyandığımda VGA ışığım yanıyor ve sistem açılmıyordu. Anakartımın 2. slotunda ise hiçbir sıkıntı yoktu. Anakartı garantiye yolladım ve sorun olmadığını söylediler. Bende yeni işlemci alacaktım zaten o bahaneyle aldım. Bunun sebebi, ilk slotun işlemciye bağlı olması. Sende 2. slot yok bu arada. İlk slot işlemciye bağlı olduğu için ve 2. slotta çalıştığı için işlemci aldım ve ne göreyim. Sistem sorunsuz çalıştı.

Kısaca işlemcinizi bir gözden geçirin.

3 hafta önce anakart arızası sebebi ile bilgisayarcıya gitmiştim, tamir etmişlerdi ve tamirine 1050TL ödemiştim. Fakat şimdi yine arızalandı. Tekrar aynı bilgisayarcıya gittim ve sorun yine anakarttaymış. B350 Tomahawk anakart ile değiştirmişler anakartı. Önceki tamir fiyatını anakartın fiyatından düştüler (ekstradan 400tl ödedim) ve bu anakart bana toplamda 1450TL'ye mâl oldu. Kazık mı yedim acaba şu an diye düşünüyorum :D

@BurakFİDAN Biraz daha koyup sıfır B450 alabilirdin, evet biraz kazık olmuş ama sağlık olsun. Hem sıfır hem de B450 anakartın olurdu.

Bu yaz stajım var, staj paramla R5 5000 serisi bir işlemci almaktı planım. Bu sebeple ben de B450M anakart almayı planlıyordum fakat ben bilgisayarcıya özellikle sadece hata tespit yapılmasını istiyorum dememe rağmen tamir etmiş ve para istemişti 3 hafta evvel, mecbur verdim. 3 hafta sonra anakart tekrar bozuldu. Hal böyle olunca mecburen böyle yapmak zorunda kaldım. R5 5000 serisi bir işlemci kullanmak için yeni bir anakart almaya değer mi yoksa B350 şimdilik yeterli olur mu? Hazır konusu açılmışken son olarak bunu sormak istedim.

Geri
Yukarı