Çözüldü A320M sistem açılmasına rağmen görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DenizKaya2809

Hectopat
Daha fazla  
Az önce Forza Horizon 5 oynarken PC dondu ve monitörde no Signal yazdı, ben de güç tuşuna basılı tutarak kapattım ve tekrar açmak istediğimde PC çalıştı ama görüntü gelmedi. Bunu nasıl düzeltebilirim?
Sistem özelliklerim:
  • ASUS Prime A320M.
  • 8 GB XPG Gammix D30 DDR4 3000MHz.
  • AMD Ryzen 5 1600 AF.
  • JD240GB SSD.
  • Gamepower 500W PSU.
  • ASUS Dual RX 580 4 GB.

Çözüm
PSU da bulunan 1/0 tusunu 0 konumuna getirin. Kasanın güç tusuna bir kaç defa üst üste basın. Daha sonra 10 15 saniye basılı tutun. Sonrasında PSU tus konumunu 1 e alın ve pc yi açmayı deneyin.

Görüntü gelmez ise CLR CMOS yapın ve BIOS güncellemenizi kontrol edin. Yine görüntü gelmez ise Ram i sökün ve PC yi ram siz calıstırın sonra kapatın. Daha sonrasın da rami takın ve calıstırmayı deneyin.
PSU da bulunan 1/0 tusunu 0 konumuna getirin. Kasanın güç tusuna bir kaç defa üst üste basın. Daha sonra 10 15 saniye basılı tutun. Sonrasında PSU tus konumunu 1 e alın ve pc yi açmayı deneyin.

Görüntü gelmez ise CLR CMOS yapın ve BIOS güncellemenizi kontrol edin. Yine görüntü gelmez ise Ram i sökün ve PC yi ram siz calıstırın sonra kapatın. Daha sonrasın da rami takın ve calıstırmayı deneyin.

Çözüm
PSU sıkıntılı, sistem çalışmaya devam ettiği için bunu arka plana atacağım ancak bunu bir kenara yazalım.

Sorun ekran kartı kaynaklı büyük ihtimal, ekran kartı da sistem ile birlikte çalışıyor mu? Fanları dönüyor mu yani?

SSD James Donkey marka. Daha önce Technopat o SSD'lerden birinin helvasını yemişti :) ya aynı SSD ya da 480 GB'lık olan şimdi tam hatırlayamadım, videoyu bırakırım.

Başka bir port ile (örneğin Display Port'ta isen HDMI ile) deneyerek bakar mısın çalışma durumuna?

Anakartın üstünde herhangi bir LED yanıyor mu ayrıca? Ona da bakabilirsin.

PSU da bulunan 1/0 tusunu 0 konumuna getirin. Kasanın güç tusuna birkaç defa üst üste basın. Daha sonra 10 15 saniye basılı tutun. Sonrasında PSU tus konumunu 1'e alın ve PC'yi açmayı deneyin.

Görüntü gelmez ise CLR CMOS yapın ve BIOS güncellemenizi kontrol edin. Yine görüntü gelmez ise RAM'i sökün ve PC'yi RAM'siz calıstırın sonra kapatın. Daha sonrasın da RAM'i takın ve calıstırmayı deneyin.

Bu sırada prize takılı mı olması gerekiyor?

PSU sıkıntılı, sistem çalışmaya devam ettiği için bunu arka plana atacağım ancak bunu bir kenara yazalım.

Sorun ekran kartı kaynaklı büyük ihtimal, ekran kartı da sistem ile birlikte çalışıyor mu? Fanları dönüyor mu yani?

SSD James Donkey marka. Daha önce Technopat o SSD'lerden birinin helvasını yemişti :) ya aynı SSD ya da 480 GB'lık olan şimdi tam hatırlayamadım, videoyu bırakırım.

Başka bir port ile (örneğin Display Port'ta isen HDMI ile) deneyerek bakar mısın çalışma durumuna?

Anakartın üstünde herhangi bir LED yanıyor mu ayrıca? Ona da bakabilirsin.

Ekran kartının ışığı yanıyor. HDMI girişini denedim ama olmadı.

Ekran kartının ışığı yanıyor. HDMI girişini denedim ama olmadı.

Sorun ekran kartı kaynaklı o zaman, ekran kartının çalışıp çalışmadığına bakmak için farklı bir sistemde deneme şansın var mı? Eğer çalışmıyorsa PSU'dan kaynaklı elektriksel bir durum olabilir. Veya ekran kartının kendi içinde kaynaklı bir sorun.

Eve takılı olması gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken unsur PSU'nun 1/0 konumu. Adımları dikkatlice izleyin ve yerine getirin muhtemelen donanımsal bir arıza yoksa sistem çalışacaktır.

Denedim ama olmadı.
Sorun ekran kartı kaynaklı o zaman, ekran kartının çalışıp çalışmadığına bakmak için farklı bir sistemde deneme şansın var mı? Eğer çalışmıyorsa PSU'dan kaynaklı elektriksel bir durum olabilir. Veya ekran kartının kendi içinde kaynaklı bir sorun.

Ekran kartımın fanları 50 dereceyi geçmeden dönmüyor.

Bence PSU ekran kartını besleyemediği için sistem kendini kapatmış olabilir. Statik elektiriği hallet. Ram, ssd ve ekran kartını sök. Pc'yi aç. Sonra kapat. Ekran kartını ve ram'i tak. Bakalım görüntü gelecek mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı