A9-9425 laptopa RAM yükseltmesi yapmaya değer mi?

berko07

Centipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Makine/Teknikeri
A9-9425 çift çekirdek işlemcili, Radeon 520 ekran kartlı HP marka laptopum var. Sorun şu üzerinde 8 GB RAM bulunuyor ben bir tane daha 8 GB alıp 16 yapmak istiyorum. Malum RAM'ler de 450-500 fiyat bandında sizce değer mi bu laptopa bu yükseltmeyi yapmak? APU işlemci olduğu için RAM artırınca performansı yükseliyor diye duymuştum. Depolama olarak da 250 GB ıntenso M.2 SATA3 SSD var.

Son düzenleyen: Moderatör:
A9-9425 çift çekirdek işlemcili, Radeon 520 ekran kartlı HP marka laptopum var. Sorun şu üzerinde 8 GB RAM bulunuyor ben bir tane daha 8 GB alıp 16 yapmak istiyorum. Malum RAM'ler de 450-500 fiyat bandında sizce değer mi bu laptopa bu yükseltmeyi yapmak? APU işlemci olduğu için RAM artırınca performansı yükseliyor diye duymuştum. Depolama olarak da 250 GB ıntenso M.2 SATA3 SSD var.
İşlemcinizin sadece 8 gb ram desteği var.

Eğer yazdığınız işlemcinin kod numarası doğruysa 8 gb desteği var. Kim 16 gb desteği var dediyse ya yalan söylemiş yada gram bilgisi yok. 16gb takabilirsiniz ama sistem 8 gb olarak görür. Yani ölü yatırım olur.
o zaman 2x4GB dual yaparsam daha iyi performans sağlar dimi

Evet çift kanal kullanmak ufakta olsa performans getirisi olur. Ama Ram'lerin aynı marka ve aynı CL, Voltaj değerlerinde olmasına dikkat et. Bir i başka biri başka marka ve değerler olursa, tam anlamıyla çift kanal çalışmazlar.
CL, voltaj ve Mhz aynı olsa yeterli olmaz mı marka da aynı olmak zorunda mı

CL, voltaj ve Mhz aynı olsa yeterli olmaz mı marka da aynı olmak zorunda mı
Her marka, belirlediği değerde Ram çipleri kullanır. Asıl işi yapan Ram'in üzerindeki çipler olduğu için, aynı marka çiplerin beraber çalışması daha stabil olur. Ram çiplerinin üzerinde hangi markanın çipi olduğu yazar. Farklı markalarda kullabilirsiniz ama dediğim gibi tam anlamıyla Dual çalışmazlar. Zaten Dual Ram aldığınızda tekli satmazlar.

Her marka, belirlediği değerde Ram çipleri kullanır. Asıl işi yapan Ram'in üzerindeki çipler olduğu için, aynı marka çiplerin beraber çalışması daha stabil olur. Ram çiplerinin üzerinde hangi markanın çipi olduğu yazar. Farklı markalarda kullabilirsiniz ama dediğim gibi tam anlamıyla Dual çalışmazlar. Zaten Dual Ram aldığınızda tekli satmazlar.
usta ilk attıgım ram benim arkadaşım da var bana verecek 2. si ni şimdi netten buldum tek var cl degerleri sana zahmet bi bakabilir misin acaba uyar mı bunlar birbirine bendeki cl11 digeri cl17

A9 9420 işlemcili laptop kullanıyorum 9425 aynı mı bilmiyorum fakat benim bilgisayarımda çift kanal desteği yok. (Çift slot var ancak işlemci tek kanal desteklediği için çift kanal performans artışı yaşamayabilirsiniz. Tabii ki ram arttığı için sistem rahatlayacaktır.)

Yeni konular

Geri
Yukarı