Fizik lisans eğitimi sonrası yüksek lisans yapmak

Emir1847

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler, ben fizik birinci sınıf öğrencisiyim çok iyi bir okulda okumuyorum gelecekte ortalamamı yüksek tutup yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu konuda tecrübeli abimiz veya ablamız var ise beni aydınlatabilir misiniz? Yüksek lisans için fizik bölümü mezunu olmam bir problem yaşatır mı? Özellikle (makine mühendisliği, yazılım mühendisliği, malzeme mühendisliği, bilgisayar mühendisliği,) ayrıca Türkiye'deki prestijli okullar yüksek lisans başvurularında okuduğum okulun prestijini çok fazla dikkate alıyorlar mı? Ayrıca atıyorum makine mühendisliğinde yüksek lisans yaptım makine mühendisi arayan şirketlere çalışmak için başvuru yapabiliyor muyum?
Kafam çok karışık yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
Bölümlerin yüksek lisans başvurularında bölüm şartları bulunuyor eğer gereken şartları sağlıyorsanız yüksek lisans yapmanıza bir engel yok. Lakin yüksek lisans ne yapacağınızı bildiğiniz zaman yapılması gereken bir şey, kafanızda bir proje, mesleki tecrübe ya da bilgi birikiminiz yoksa pek bir anlamı olmaz. Kimse siz fizik okuyup yüksek lisansınızı makine mühendisliğinde yaptınız diye sizi makine mühendisi olarak görmez.

Bölümlerin yüksek lisans başvurularında bölüm şartları bulunuyor eğer gereken şartları sağlıyorsanız yüksek lisans yapmanıza bir engel yok. Lakin yüksek lisans ne yapacağınızı bildiğiniz zaman yapılması gereken bir şey, kafanızda bir proje, mesleki tecrübe ya da bilgi birikiminiz yoksa pek bir anlamı olmaz. Kimse siz fizik okuyup yüksek lisansınızı makine mühendisliğinde yaptınız diye sizi makine mühendisi olarak görmez.

Cevap için teşekkür ederim kendimi oldukça geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca merak ettiğim konu alan dışı yüksek lisans bütün üniversitelerde mevcut mu? Bu konuda bir bilginiz var mı?

Geri
Yukarı