ABD'den Türkiye'ye Ekonomik Paket

Rusya ve ABD bizi aralarına aldılar, biri ötekine atıyor, diğeri ötekine. Marshall planındaki gibi belki de hiç kullanmayacağımız şeylere milyarlarca dolar para veriyoruz. Silah satan kazanır, silah alan kaybeder.

Fabrika yapmadığımız sürece istedikleri kadar ekonomik paket versinler günün sonunda sorun hep aynı olacak.
Eski Türk hükümetleri gibi yardımı aldıktan sonra durmasını isteyen yok. Sen bu parayla teknolojik veya askeri her hangi bir yatırım yapabilirsin.

Yerli araba üretiminde Kök Grup ayrıldı. Tank ise hala BMC'nin insafında. Yerli uçak ise hayal oldu. Bunlar ekonomik sebeplerden dolayı yaşanan gelişmeler.
Alakasız. Ekonomik sebepler değil. Araştırın biraz. Altay tankları neden seri üretime geçirilmedi. Üstelik Katar bizden Altay tanklarını istemisken. Nedeni Almanlar. Almanlar içindeki motor benim nereye satıyorsun hayırdır dedi. Siparişler kaldı. Şimdi de Altay tanklarına motor yapılıyor. Bu arada motor yapmakta hiçbir olay yok. Türkiye istese yüzlerce motor üretebilir. Ama sorun şu ki üretilen motorun teknolojisi daha önceden 30 40 yıl belki dahada önce birileri tarafından lisanslanmış. Siz o teknolojiyi kullanmak için lisans sözleşmesi yapmanız gerekiyor. Sözleşmeye de bu motoru ve bu motoru barındıran hiçbir araç satılamaz denirse siz o motoru satamazsiniz. Satamazsan niye uretiyorsun ki. Tamam kendimiz kullanırız iyi güzel ama ekonomi için onların satılmasıda gerekir. Şu an aselsan yerli motor için çalışmakta ve çalıştırma deneyleri başarılı oldu. Büyük oranda özgün bir motor yapılmaya çalışılıyor diye biliyorum. Yani Türkiye'nin üretecek parası yok değil. Üretmek istesek yüzlerce üretebiliriz. Sorun olan özgün bir tasarım. Elini sallasan birilerinin lisansına çarpıyorsun. Aynı mesele işlemcide de var. Şu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eski Türk hükümetleri gibi yardımı aldıktan sonra durmasını isteyen yok. Sen bu parayla teknolojik veya askeri her hangi bir yatırım yapabilirsin.
Açıkçası istediğimiz kadar paramız olsun kendi hava savunmamızı, tankımızı üretemediğimiz sürece çok önemli değil. Her türlü yine ABD'ye, Rusya'ya bağlı oluyoruz :(

Geri
Yukarı