Çözüldü Abra A7 12.1.5 işlemci 98 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Görkem Yiğit

Hectopat
Yer
Düzce
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Abra A7 V12.1.5 17,3" Gaming Laptop

Teknik Özellikleri ;

- Intel® Comet Lake Core™ i5-10300H 4C/8T; 8MB L3; 8GT/s; 2.5GHz > 4.5GHz; 45W; 14nm
- 4GB GDDR6 nVIDIA® GeForce® GTX1650 128-Bit DX12 Refresh (2020 Sürümü)
- 17,3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Mat LED Ekran
- 16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
- 500GB M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 1700 MB/s - Yazma: 940 MB/s)
Merhaba arkadaşlar. Monster Abra A7 12.1.5 cihazına sahibim ve son zamanlarda sıcaklık değerlerim aşırı yüksek oyun oynarken kasma donma vs anlık sıkıntılar yaşıyorum. Bugün termal macun sipariş ettim [Thermal Grizzly - Kryonaut Extreme] detalı temizlik ve macun değişimi yapacağım, geldiğinde bu sıcaklık değerleri düşer mi? Aldığım termal macun kalitesini ortaya koyabilir mi? Sizin fikirleriniz nelerdir?

ısı.png

Çözüm
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler... Termal macun değişimi ve soğutucuyla birlikte kullanım sonucu boşta 38-40 derece üstüne çıkmıyor ve birkaç Windows ayarı sayesinde. Yükte iste 80-90 derece arasında dolaşıyor.
Merhaba arkadaşlar. Monster Abra A7 12.1.5 cihazına sahibim ve son zamanlarda sıcaklık değerlerim aşırı yüksek oyun oynarken kasma donma vs anlık sıkıntılar yaşıyorum. Bugün termal macun sipariş ettim [Thermal Grizzly - Kryonaut Extreme] detalı temizlik ve macun değişimi yapacağım, geldiğinde bu sıcaklık değerleri düşer mi? Aldığım termal macun kalitesini ortaya koyabilir mi? Sizin fikirleriniz nelerdir?

Eki Görüntüle 1877643
Düşer.

Eki Görüntüle 1877643

Düşer.

Düşmeli. İşlemci için bu sıcaklık çok hayırlı değil.

Oyun oynadığım zamanlar hep bu sıcaklıklarda oluyor saatlerce fakat ne bilgisayar kapanıyor ne bir uyarı veriyor ama FPS dropları yaşıyorum bu gibi durumlarda bilgisayarın kendini kapatması falan gerekmiyor mu ya da ben işlemciye çok mu yük bindiriyorum bilmeden anlamadım ki bu sıcaklık değerleri hiç hoşuma gitmiyor umarım fayda eder.

Oyun oynadığım zamanlar hep bu sıcaklıklarda oluyor saatlerce fakat ne bilgisayar kapanıyor ne bir uyarı veriyor ama FPS dropları yaşıyorum bu gibi durumlarda bilgisayarın kendini kapatması falan gerekmiyor mu ya da ben işlemciye çok mu yük bindiriyorum bilmeden anlamadım ki bu sıcaklık değerleri hiç hoşuma gitmiyor umarım fayda eder.

100'u geçmediği sürece kapanmaz ki kapanırsa sınırlamada sorun var demektir. Clevo kasaların sorunu macunda değil tasarımında.

Günümüz İşlemcileri 100-105 derece aralığında çalışabilir. Bu yüzden kapanmıyor fakat transistör maalesef 85-87 civarlarından sonra yapısal değişimlere uğruyor. Çalışır ama işlemcinin ömründen bu sefer yiyoruz. Bu şey demek değil bir kerede yanacak gidecek. Hatta kolay kolay yanan işlemci görmedim. İşlemci zamanla o top performansını kaybedip gerilemeye başlar.

Clevo kasa sorunu. Geçmiş olsun.

Geçici çözüm: Rehber: Turbo Boost kapatma rehberi

Gerçekten çok teşekkür ederim sorunu şu an o kadar iyi anladım ki şu an boştayken bile sadece Google açık işlemci tüm performansını kullanıyor sizin attığınız rehberde işlemci tüketimini düşüreceğim değil mi?

100'u geçmediği sürece kapanmaz ki kapanırsa sınırlamada sorun var demektir. Clevo kasaların sorunu macunda değil tasarımında.

Peki şu an yapacağım termal macunun etkisini göremeyecek miyim?

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    469 KB · Görüntüleme: 13

Yeni konular

Geri
Yukarı