Çözüldü Abra A7 12.1.5 işlemci 98 dereceye ulaşıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Görkem Yiğit

Hectopat
Yer
Düzce
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Abra A7 V12.1.5 17,3" Gaming Laptop

Teknik Özellikleri ;

- Intel® Comet Lake Core™ i5-10300H 4C/8T; 8MB L3; 8GT/s; 2.5GHz > 4.5GHz; 45W; 14nm
- 4GB GDDR6 nVIDIA® GeForce® GTX1650 128-Bit DX12 Refresh (2020 Sürümü)
- 17,3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Mat LED Ekran
- 16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
- 500GB M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 1700 MB/s - Yazma: 940 MB/s)
Merhaba arkadaşlar. Monster Abra A7 12.1.5 cihazına sahibim ve son zamanlarda sıcaklık değerlerim aşırı yüksek oyun oynarken kasma donma vs anlık sıkıntılar yaşıyorum. Bugün termal macun sipariş ettim [Thermal Grizzly - Kryonaut Extreme] detalı temizlik ve macun değişimi yapacağım, geldiğinde bu sıcaklık değerleri düşer mi? Aldığım termal macun kalitesini ortaya koyabilir mi? Sizin fikirleriniz nelerdir?

ısı.png

Çözüm
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler... Termal macun değişimi ve soğutucuyla birlikte kullanım sonucu boşta 38-40 derece üstüne çıkmıyor ve birkaç Windows ayarı sayesinde. Yükte iste 80-90 derece arasında dolaşıyor.
Gerçekten çok teşekkür ederim sorunu şu an o kadar iyi anladım ki şu an boştayken bile sadece Google açık işlemci tüm performansını kullanıyor sizin attığınız rehberde işlemci tüketimini düşüreceğim değil mi?

Peki şu an yapacağım termal macunun etkisini göremeyecek miyim?
Yani görürsünüz de Monster laptoplar bu overheating problemine yatkın neredeyse tüm modelleri. En azından termal macun bakımı bu macun ile belki 20-25 derece düşürebilir ama o da belki o montajlama işlemini doğru ve düzgün şekilde yaparsanız. Nasıl montajladığınız çok fark eder. Heatsink o çipe 1mm bile oturmazsa ve arada boşluk kalırsa, bilgisayar ile sıcaklığı dolayısıyla oynanamaz hale gelebilir.

Dosya Ekleri

• 222.png
    222.png
    463,2 KB · Görüntüleme: 6
Termal macun işe fazlasıyla yarar fakat sizi tatmin etmezse CPU kullanımınızı kısıtlamanızı öneririm. Ben de kendi CPU'mu %85 sınırında kullanıyorum. Bu sıralar FIFA oynarken fazla sıcaklıktan dolayı sık sık kapanıyordu bilgisayarım, fark ettim ki FIFA 23 CPU'mu gereksiz fazla kullanıp yoruyor bende fan hızını arttırıp CPU kullanımını kıstıladım.

Şu anki sıcaklık değerlerim bu şekilde oldu boştayken dediğin ayarları yaptıktan sonra teşekkürler.
Açıkçası şu an bile çok gibi, ben de yaz olduğundan dolayı sıcaklık boşta 45'lerde takılıyor. Bence tam boşta değil o RAM kullanımına bakılırsa. Yani bende arkada OneNote ve Technopat hariç bir şey açık olmadan 45. Siteler yüklenirken 50'leri görüyorum. Macunu yenileyip temizlik yaparsan belki daha iyi olur.

CPU frekansını kısıtladın ondan sıcaklık düştü elbet. CPU'ya yüklenen oyunlarda sıkıntı yaşarsan bunu açman gerekiyor, o zaman da yine ısınır ne yazık ki.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler... Termal macun değişimi ve soğutucuyla birlikte kullanım sonucu boşta 38-40 derece üstüne çıkmıyor ve birkaç Windows ayarı sayesinde. Yükte iste 80-90 derece arasında dolaşıyor.

Çözüm

Geri
Yukarı