Aç gözlü müsünüz?

rifrif

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Sizde aç gözlülük var mı? Bende çok var. Mesela yeterince kıyafetim olmasına rağmen onlara az görüp daha çok almak, önümde bana fazlasıyla yetecek kadar yemek olmasına rağmen daha çok istemek, bilgisayarda veya telefonda bissürü oyunum olup daha fazla istemek bunlar vb. olaylar içindeyim. Nasıl kurtulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Sizde aç gözlülük var mı? Bende çok var. Mesela yeterince kıyafetim olmasına rağmen onlara az görüp daha çok almak, önümde bana fazlasıyla yetecek kadar yemek olmasına rağmen daha çok istemek, bilgisayarda veya telefonda bissürü oyunum olup daha fazla istemek bunlar vb. olaylar içindeyim. Nasıl kurtulabilirim?

Bu insan oğlunun doğasıdır ve en doğal hakkınızdır. Kurturulması gereken bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bende çoğu zaman bazı şeylerin fazlasını istiyorum, mesela oyunlar, aksesuarlar ve giysiler.

Aşırılığa kaçılmadığı veya israfa gidilmediği sürece bence zararlı bir durum değil. Aç gözlülük bende de oluyor bazı durumlarda. Atıyorum bir kulaklık veya herhangi bir çevre birimi aldım diyelim, elbet diğerlerinde gözüm kalıyor o da olsun, keşke bu olsa diyorum.

Ben de yalan söylemeyeceğim, bende de var biraz. Ben kuzenimle yazın bisiklet turuna çıkmıştım, geçen yaz yani. O yolculukta sürekli aynı ekmekleri yemiştim, tam temizlenmeyen tencerelerde yemek yapmıştık, ne kadar lükse alıştığımı fark edememiştim. Döndükten sonra, taze-bayat fark etmeden ne bulduysam yemiştim.

Soruna çözüm oldu mu bilemem ama, bence böyle bir yolculuğa çık. Sabah 5'te kalk, yemek ye, akşam 7'ye kadar bisiklet sür, çadır kur, yat. Hem yaz da geldi. Kuzenin varsa sizin için çok güzel bir deneyim olur, yorulunca otostop çekersiniz falan :D.

Kapitalizmin oyununa gelme dostum. Gereksiz para harcamayı kesmen için sana hisse senedi işine girmeni önerebilirim. En azından bir ama doğrultusunda sürekli para yatırma isteğin olur :)

Sadece bilgisayar ekipman ve oyunlarında var. Daha iyisi çıktığı an alma isteği. İnsanın doğasında var.

Bu tür durumlar insanın başına gelmedikçe bu şekilde düşünmekten kurtulamıyor insan malesef. Hani hep derler ya “İnsan ölünce kıymete biner.” diye. Gerçekten bu da ö tür bir durum. Kendin zor bir duruma düşünce anlıyorsun dünya kaç bucak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı