AC Origins'te R5 5500 ve RTX 3060 darboğaz yapıyor

Bold Pilot

Hectopat
Yer
Gediz/Kütahya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Gskill Ripjaws V Ddr4 3200Mhz CL16
Anakart
Asus Prime B450m-K-II
Selam arkadaşlar, bugün Steam üzerinden almış olduğum AC Origins oyununu Ubisoft Uplay üzerinden indirdim ve GPU kullanımı %70'lere kadar düşüyor. İşlemcim R5 5500 ekran kartı 3060 oyunun optimizasyonuyla alakalı olduğunu düşünüyorum fakat bu kadar da kötü olamaz bence ve bir de pek sanmıyorum ama merak ettim oyunu Ubisoft Uplay yerine Steam üzerinden indirsem bir fark olur mu? Çünkü YouTube'da R5 3600 ile bile bu kadar darboğaz söz konusu değil.
RAM'lar 8+8 GB yazmayı unutmuşum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, bugün Steam üzerinden almış olduğum AC Origins oyununu Ubisoft Uplay üzerinden indirdim ve GPU kullanımı %70'lere kadar düşüyor. İşlemcim R5 5500 ekran kartı 3060 oyunun optimizasyonuyla alakalı olduğunu düşünüyorum fakat bu kadar da kötü olamaz bence ve bir de pek sanmıyorum ama merak ettim oyunu Ubisoft Uplay yerine Steam üzerinden indirsem bir fark olur mu? Çünkü YouTube'da R5 3600 ile bile bu kadar darboğaz söz konusu değil.
RAM'lar 8+8 GB yazmayı unutmuşum.
Afterburner'den işlemcinin tüm çekirdekleri açık bir şekilde test alın. Eğer bir yada bir kaçı %100'leri görüyorda GPU kullanımı düşüyorsa evet işlemci-GPU darboğazı vardır deriz.
Aynı oyunda benim 3.55'e O.C ettiğim R5 1400'de 1050ti'a net bir şekilde %10-15 e varan darboğaz yapıyor.

İşlemci %99 ve ekran kartı %30 olsa anlarım ancak %70 anormal gelmedi bana ekran kartınız zorlanmıyor demek bu.
Yani fps biraz daha yüksek olsa anlıycam ama 3060 la 60larda fps alıyorum yer yer 50lere düşüyor bana pek mantıklı gelmedi çünkü yani rdr2 de ultra da bile daha fazla fps alıyorum.

Afterburner'den işlemcinin tüm çekirdekleri açık bir şekilde test alın. Eğer bir yada bir kaçı %100'leri görüyorda GPU kullanımı düşüyorsa evet işlemci-GPU darboğazı vardır deriz.
Aynı oyunda benim 3.55'e O.C ettiğim R5 1400'de 1050ti'a net bir şekilde %10-15 e varan darboğaz yapıyor.
Dediğiniz gibi baktım değerlere %100ü hiç bir şekilde görmedi ama 1 2 tanesi %80lere çıkabiliyor fakat ben bunun oyun kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü rdr2 de ekran kartına oc yaptığımda bile darboğaz söz konusu değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı