Çözüldü Acer 5742G Mavi ekran problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kasilis01

Hectopat
Acer Aspire 5742G dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayarım bazen (genellikle AIMP2 programı ile müzik dinlerken) hoparlörden cazurrrr diye ses veriyor, kilitleniyor. Bazen reset atıyor, bazen de 1-2 dk takılı kalıp kaldığı yerden işleme devam ediyor. Recep abi'nin tavsiyesi üzere geçenlerde bilgisayarımı yıllık fan bakımına da yolladım. Oraya yollarken de aşağıda belirttiğim problemi bir kağıda döküm alıp bilgisayarın ekranı ile klavyesi arasına koyup yolladım.

Recep abi bana şimdi hatırlamadığım bir yerlerden bir ayar söylemişti, onu yaptığında bilgisayar reset atmaz, sen de ekrandaki mavi ekran hatasını kenara not et, araştır demişti. Onu yaptığımda ise bilgisayar problem esnasında ekrana hiç görüntü getirmiyordu. Ben hatayı hep bilgisayar açıldıktan sonra Windows'un açtığı ufak çaplı pencereden takip ediyordum ve sorun hep aynı idi. Acer'in bilgisayara bir sürü gereksiz şey yüklediğini düşünerek Zamunda'dan indirdiğim Windows'u kurdum. Ondan sonra sorunum gözle görülür biçimde azaldı. Hatta neredeyse sıfıra indi.

Geçenlerde bilgisayarımı fan bakımına yolladığımda bahsettiğim problemden ötürü hatalı işletim sisteminin tekrar yüklendiğini, test edildiğini, problem olmadığını yazmışlar. Ayrıca benim bu bilgisayarımda 1 adet mono hoparlör var. O da sanırım patlak, onu da yazmıştım, onu da tamir etmemişler. Sadece tozunu alıp, kendi ellerindeki recovery dvdleri ile recovery atıp yollamışlar. Ben kendim de bilgisayar mühendisliği okuduğum için korsan yazılıma çok mahkum olmadıkça karşıyım. Hatta bilgisayarımda şu anda Windows'um Office 2007'im ve Visual Studio 2010 Professional'ım (Dreamspark) orijinaldir. Bilgisayarım geldikten sonra yavaşlamasın diye güncellemeleri kapattım. Güncellemeleri açınca bilgisayarım çok yavaşlıyor. Windows 30GB'a varan boyutlara ulaşıyor. Ben napayım bu bilgisayarı, hiç müzik dinlemeden mi kullanmak zorundayım, böyle saçmalık olur mu? Sorunumu nasıl çözebilirim?

Mavi ekran hatası

Kod:
Sorun imzası:
  Sorunlu Olay Adı:    BlueScreen
  OS Sürümü:    6.1.7601.2.1.0.768.3
  Yerel Kimlik:    1055
Sorun hakkında ek bilgiler:
  BCCode:    116
  BCP1:    FFFFFA800DCA54E0
  BCP2:    FFFFF8800FEBEF10
  BCP3:    FFFFFFFFC000009A
  BCP4:    0000000000000004
  OS Version:    6_1_7601
  Service Pack:    1_0
  Product:    768_1
Sorunu açıklamaya yardımcı olan dosyalar:
  C:\Windows\Minidump\081111-32588-01.dmp
  C:\Users\user\AppData\Local\Temp\WER-97297-0.sysdata.xml
Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun:
  [URL="http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x041f"]Windows 7 Gizlilik Bildirimi - Microsoft Windows[/URL]
Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun:
  C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt

Teşekkürler.

C:\Windows\Minidump\ diye bir dizin bulamıyorum bilgisayarımda,CCleaner'ın temizlik sırasında silmiş olabilir mi?

Olabilir. Klasör gizli de olabilir. Klasör Seçenekleri'ne gir, hem "Korunan işletim sistemi dosyaları" hem de "Gizli dosyaları" göster de. Olmadı sistemin mavi ekran vermesini bekle :)

Yok Recep abi, klasör uçmuş. Mavi ekranı bekleyeceğim artık. Eyvallah sağolasın. Bu günden sonra CCleaner temizliği yapmayı bitiriyorum. Mavi ekran problemi verdiği anda dosyayı yedekleyip, MediaFire'a upload edip link vereceğim. İlgin için teşekkür ederim. Düzceye gelirsen bekleriz. Düzcede bilgisayar mühendisliği okuyorum. Arkadaşlarım arasında donanım bilgimle biraz öne çıkıyorsam sebebi sensin Recep abi. Her şey için saygılar, hürmetler.

Aldığın hata bu:

Kod:
A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage
to your computer.

The problem seems to be caused by the following file: ntoskrnl.exe

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

If this is the first time you've seen this stop error screen,
restart your computer. If this screen appears again, follow
these steps:

Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer
for any Windows updates you might need.

If problems continue, disable or remove any newly installed hardware
or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing.
If you need to use safe mode to remove or disable components, restart
your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then
select Safe Mode.

Technical Information:

*** STOP: 0x0000000a (0x0000000001000040, 0x0000000000000002, 0x0000000000000001, 
0xfffff800032912a8)

*** ntoskrnl.exe - Address 0xfffff80003282d40 base at 0xfffff80003206000 DateStamp 
0x4ec79dd2

Microsoft diyor ki:

Tipik olarak, bu hata, bir sürücü hatalı bir bellek adresi kullandığında oluşur. Bu hatanın diğer olası nedenleri, uyumsuz bir aygıt sürücüsü, genel bir donanım sorunu ve uyumsuz yazılımlar olabilir.

Yani sorun hem yazılımsal hem de donanımsal olabilir. Şimdi sana ilk tavsiyem bu program ile belleklerini test etmen:

Memtest86+ USB'den Çalışan RAM Bellek Test Programı

Recep abi, bootable usb oluşturup programı denedim. Test Ram'de sıkıntı olmadığını söyledi.

Ben anakarttan şüpheleniyorum. Genellikle cazur diye bir ses duyduktan sonra mavi ekran yapardı. İşl.sist. değiştirdim, zamundadan indirdiğim korsanı yükledim, sorun azaldı gibi ama hala yapıyor bazen.

Geçende ders çalışırken yine yaptı. Bluetooth'la aygıt eşleştirmiştim telefonumla, telefonun bluetooth'unu kapatınca yaptı bu size yolladığım dosyadaki problemi. Garip bir şekilde elimdeki Sandisk Cruzer 8 GB usb belleği de tanımıyor. Diğer bilgisayarlar canavar gibi tanıyor, yani sorun USB'de değil. Bilgisayarımda virüs olduğunu da sanmıyorum, Nod32 Smart Security 5'i güncelleyip güncelleyip taratıyorum.

Bıktım bu Acer'dan. Hoparlörümü de tamir etmeden yollamışlar zaten, o da bozuldu. Şimdi geri de yollayamıyorum derslerim yoğun, gitse gelmiyor 2-3 haftada. Garip bir tasarımı var ekranın üstünde defter vs. hafif bir baskı olursa ekran klavyeye değiyor, klavyenin izi olduğun gibi ekranda. Hem çirkin bir görüntü hem de ekranım da bozulacak diye korkuyorum.

Optimus yüklemeye çalışıyordum bir zamanlar hatırlarsan, onu da çözdüm. Sanırım anakartım desteklemiyor ondan. Tahminimce masaüstü bilgisayarlarda Z,P,H serileri arasında var ya biri onboard grafik kullanamıyor, onun gibi bir şey galiba.

Napayım bilmiyorum artık. Sonuç olarak ben ne yapayım bu bilgisayara, bırakayım mı peşini bu mavi ekranların ne dersin Recep abi. Çözebilir miyiz yoksa?

Tamam Recep abi. Kurdum driver'ı. Şimdilik bir sıkıntı yok. Canavar gibi çalışıyor. Şimdi tek yapmam gereken mavi ekran vermesini beklemek ki vereceğini de sanmıyorum gerçekten düzgün çalışıyor. Eğer bir sıkıntı olursa ben sizi mutlaka haberdar ederim. Ayırdığınız vakte, çabanıza çok çok teşekkür ederim.

Bilgisayarımın zaman zaman taktığım usb'leri tanımamasının sebebi kullandığım Zalman NC 3000U soğutucuyu adaptörsüz kullanıp anakartı zorlamış olabilir miyim? Ya da sebebi şu olabilir mi; ben bilgisayarımı çok uzun süre açık bırakıyorum. Çoğu zaman da kapatmak yerine uykuya alıyorum.Bildiğim kadarıyla uyku modunda bilgisayar sadece anakart ve ram'lerde elektrik bırakıyor. Aleti hiç dinlendirmediğim kanısına vardım. Sorunun kaynağı bunlar olabilir mi? Sorunu nasıl çözebilirim? Yani servise göndersem garantiden yaparlar mı? Bu arada uzun zamandır mavi ekran almıyorum :)

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı