Acer A515-41G-T123 AMD A10 9620P 8GB Düşük Performans Sorunu

Furkangns

Centipat
Daha fazla  
Şuan bu bilgisayarı kullanıyorum ve oyun performansından hiç memnun değilim, lütfen yeni bilgisayar al falan demeyin şu an elimde bu var. Performans düşüklüğünün nedenini işlemciyle alakalı oldugunu düşünüyorum. İşlemciyi değiştirmek istiyorum acaba mümkün mü, mümkünse önerisi olan varsa lütfen yorum yapsın cevap bekliyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Memnun değilimden kasıt hangi oyunlar, hangi FPS değerleri?
Şöyle cevap veriyim DotA 2 de 50 FPS ve akıcı bır oyun oynayabılıyorum hiçbir sıkıntı olmuyor ama LOL oynadıgımda 50 FPS alıyorum ama sabit durmuyor FPS düşmesi asırı oluyor 20 FPS'e kadar dusuyor. CS:GO'da 30 FPS alıyorum sadece durdugum zaman ateş edınce 10'a kadar dusuyor.

Şöyle cevap veriyim DotA 2 de 50 FPS ve akıcı bır oyun oynayabılıyorum hiçbir sıkıntı olmuyor ama LOL oynadıgımda 50 FPS alıyorum ama sabit durmuyor FPS düşmesi asırı oluyor 20 FPS'e kadar dusuyor. CS:GO'da 30 FPS alıyorum sadece durdugum zaman ateş edınce 10'a kadar dusuyor.
Aynı bilgisayar ben de var eğer sadece LOL ve CS:GO oynarım diyorsan Windows 8.1 yükle. Nedenini bilmiyorum fakat DX9 lu oyunlarda Windows 8.1 daha performanslı DX11'li oyunlarda Win 10 daha performanslı. Ardından quick CPU ile çekirdekleri aç ve 19.4. 1 driverini yükle en kötü 55 FPS görürsün ben ortalama 70 FPS alıyorum LOL'de.

Ve evet haklısın sorun işlemcide fakat işemci bga yani lehimli olduğu için değiştiremiyoruz ayrıca ikinci RAM slotu yok bilgisayarda boşuna içini açma Dual channel yapmak için.

En azından hızlı açılsın falan dersen içinde ayrıca M.2 SSD slotu var SSD alıp takabilirsin.

Ani FPS düşüşleri oluyorsa işlemciden kaynaklı olabilir. İşlemcin en az Ryzen 5 2500U olmalı o ekran kartıyı rahat beslemesi için. Yapacak bir şey ancak bazı ayarları kapatıp veya açmak olacak. O ayarları da kendin kurcalayıp bulacaksınız.

Aynı bilgisayar ben de var eğer sadece LOL ve CS GO oynarım diyorsan Windows 8.1 yükle nedenini bilmiyorum fakat DX9 lu oyunlarda Win 8.1 daha performanslı DX11'li oyunlarda Win 10 daha performanslı. Ardından ekirdekleri aç ve 19.4. 1 driverini yükle en kötü 55 FPS görürsün ben ortalama 70 FPS alıyorum LOL'de.
Ve evet haklısın sorun işlemcide fakat işemci bga yani lehimli olduğu için değiştiremiyoruz ayrıca ikinci RAM slotu yok bilgisayarda boşuna içini açma Dual channel yapmak için.
En azından hızlı açılsın falan dersen içinde ayrıca M.2 SSD slotu var SSD alıp takabilirsin.
Ani FPS düşüşleri oluyorsa işlemciden kaynaklı olabilir. İşlemcin en az Ryzen 5 2500U olmalı o ekran kartıyı rahat beslemesi için. Yapacak bir şey ancak bazı ayarları kapatıp veya açmak olacak. O ayarları da kendin kurcalayıp bulacaksınız.
Genel olarak işlemci oyun için üretilmemiş. İşlemciye binen yük %10'U geçtiğinde Turbo Core'yi kapatıyor %40 civarlarını geçince de 2GHz'den aşağı çekiyor kendini ve bu frekansı düşürmesinin sıcaklıkla alakası yok tamamen kullanımla alakalı ve CPU'yu kontrol edebileceğimiz bir program yok yani yapabileceğimiz bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı