Acer Aspire 5739g Ekran Kartı Değişimi

codename41

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
Arkadaşlar merhaba;
Acer Aspire 5739g dizüstümün harici gt 240m mxm 3.0 type a (28W) ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorum. yurt dışındaki siteleri araştırdığımda bilgisayarıma en uygun olarak gt 540m 1gb (yaklaşık 32W) ekran kartını buldum. bu kartı temin edersem vbios olayını nasıl çözebilirim ya da buna nazaran daha iyi bir ekran kartı takabilir miyim?
yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarımla
sistem özellikleri
core2duo t9600 2.8 ghz
8 gb ddr3 1066mhz ram
gt 240m ekran kartı
Acer JM50-MV anakart
OCZ Agility 3 120 gb ssd
Seagate 500gb 7200 rpm hdd

Kart mesajda da belirtildiği gibi değiştirilebiliyor.

Eski makina olduğu için makinayı satıp ekran kartı bütçesini üzerine eklersen en iyi upgrade'i yapmış olursun, unutma ki 5 yıllık makina için aldığın kartlar da 4-5 yaşında kullanılmış olan kartlar olacak.

TDP ve çektiği gücün(23 den 35'a) yanında soğutma sisteminin tablasıyla uygunluğu da önemli. Ebay'de 540m'in senin makinayla eşleştirilmiş ilanına rastlamadım yani gördüğün ilanda senin makina bilgisi yoksa zaten baştan sıkıntı.

acer 5739g | eBay

cevaplarınız için teşekkür ederim.
cihazı komple değiştirmek hususunda elimdeki cihazı çıkarabildiğim en üst seviyeye çıkarmak bana daha fazla haz yaşatıyor. son model iyi bir bilgisayar satın almak pek zevkli gelmiyor. :)
kartı ve resimleri tekrar incelediğimde bilgisayar modeli uymamakla beraber soket, güç ve fan yapıları birbirini tutmakta. bu şartlar altında upgrade yaptığım takdirde başarılı olma şansım var mı ?
gt 540m | ebay
saygılarımla

Benim önerdiğim son model bir ürün alman değil, birkaç kademe daha ileriye taşımandı ama demek istediğini de anladım.

Kart çalışır mı sorusunun cevabı bende yok ama ebay'de sendeki laptop için o kartın ilanının olmaması biraz mide bulandırıcı.

Zaten farkındaysan verdiğin linkte diğer makinalar için bile çalışır ifadesi kullanılmıyor çalışabilir deniyor. Ek olarak aşağıdaki linklerden bakınca 12 watt tüketim farkı mevcut. TDPlerine ise bakmadım.

NVIDIA GeForce GT 240M - Notebookcheck-tr.com
NVIDIA GeForce GT 540M - Notebookcheck-tr.com

Hani olsa bile BIOS kısıtlaması varsa gene çalışmazlar. Onun için de biosmod sitelerinde zaman geçirmen gerekir.

Özetle ben olsam burada dururdum ama takdir senin.

Kolay gelsin.

açıklamanız için teşekkür ediyorum. kısa vadede bu niyetimden vazgeçtim ama uzun vadede yine sorularım olabilir.
saygılarımla

GT540M MXM değil diye biliyorum ve mevcut İşlemci ona darboğaz yapmaz mı?
Yeni alman daha sağlıklı olur MXM kart bulsan da takmanla yeni sorunlar çıkabilir ısınma sorunu mesela.

@Conficker Belasi ebay'de bir firma satıyor ve mxm 3.0 type a olduğunu yazmış. dar boğaz konusunda ise üst seviye bir ekran kartı olmadığı için çok fazla dar boğaz yapacağını düşünmüyorum. ısınma sorununa bakacak olursak güç tüketimi yaklaşık 10W farkedecek ve bu da gt240m'e kıyasla ortalama 8 - 10 C derece farkeder diye tahmin ediyorum.
saygılarımla

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı