Acer aspire 5742g Laptop yuksek devirde fan calismasi ve kapanma sorunu

burock33

Hectopat
Yer
Ankara
Merhaba arkadaslar, acer aspire 5742g seri laptop kullaniyorum sorunum soyle power tusuna bastigimdan itibaren laptop dahili fani yuksek devirde surekli calisiyor ve max 5 dk sonra laptop kendiliginden kapaniyor. Bu sorun birden bire oldu termal macun ve fan temizliği yaptim degisen bir sey olmadi cozume dair goruşlerinizi bekliyorum.

Aynen ısı borularında bir sıkıntı olabilir. Kapanmasına bişiy diyemem ama sürekli max rpm de dönmesinin biosta ayarı vardı benim laptopun. Belki sizinde o ayar açıktır ama kapanıyosa iyi bişiy sürekli dönmesi.

Kardeşim, dışardan bakılıp anlaşılacak bir şey değildir. Isı borularının içindeki gazı kaçırmış olabilirsin. Yada zamanla işlevini yitirmiş olabilir. Kendi başına yapabileceğin, bir işlem değil açıkçası. Servise göndermeni tavsiye ederim.

Aynen ısı borularında bir sıkıntı olabilir. Kapanmasına bişiy diyemem ama sürekli max rpm de dönmesinin biosta ayarı vardı benim laptopun. Belki sizinde o ayar açıktır ama kapanıyosa iyi bişiy sürekli dönmesi.

Kardeşim, dışardan bakılıp anlaşılacak bir şey değildir. Isı borularının içindeki gazı kaçırmış olabilirsin. Yada zamanla işlevini yitirmiş olabilir. Kendi başına yapabileceğin, bir işlem değil açıkçası. Servise göndermeni tavsiye ederim.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için ısı borularını değiştirmem gerekecek.

Merhaba,

Çok az bilgi vermişsin bu nedenle fazla birşey söylemek zor, ama yerinde olsam bakır borudan önce hatta çok çok önce ilk yapılacakları tekrar gözden geçirirdim.

İlk önerim şu, sorun nasıl ortaya çıktı özetle:Bilgisayarı yeni mi kurdun, yeni sürücü mü kurdun, güncelleme mi yaptın, bir yere mi çarptı vs..

İkincisi ise laptobu safemode'da aç.Bak bakalım 5 dk.'da kapanacak mı?

İlgilenirsen sonra adım adım bakarız..

Selamlar..

Merhaba,

Çok az bilgi vermişsin bu nedenle fazla birşey söylemek zor, ama yerinde olsam bakır borudan önce hatta çok çok önce ilk yapılacakları tekrar gözden geçirirdim.

İlk önerim şu, sorun nasıl ortaya çıktı özetle:Bilgisayarı yeni mi kurdun, yeni sürücü mü kurdun, güncelleme mi yaptın, bir yere mi çarptı vs..

İkincisi ise laptobu safemode'da aç.Bak bakalım 5 dk.'da kapanacak mı?

İlgilenirsen sonra adım adım bakarız..

Selamlar..

Kullandığım laptop yaklaşık 4 senelik. Bu olay olmadan yaklaşık 3-4 ay önce formatladim win8 yüklemiştim. Sorun birden bire oldu. Herhangi bir darbeye maruz kalmadı tamamen oyun oynarken başıma geldi. Bu olay olduktan bir kaç gün sonra da sistemim çöktü safe modda deneme imkanım olmadı ancak dediğinizi denemek için bios ekranında beklettim ve gene kapanmalar devam etti. Win8 kurtarma opsiyonları ne yazıkki sonuç vermedi. Güncelleme konusu ise sürekli açik güncellemeler nvidia ve işletim sistemim daima güncel tutarım genelde beta güncellemeleri tercih etmem

Kullandığım laptop yaklaşık 4 senelik. Bu olay olmadan yaklaşık 3-4 ay önce formatladim win8 yüklemiştim. Sorun birden bire oldu. Herhangi bir darbeye maruz kalmadı tamamen oyun oynarken başıma geldi. Bu olay olduktan bir kaç gün sonra da sistemim çöktü safe modda deneme imkanım olmadı ancak dediğinizi denemek için bios ekranında beklettim ve gene kapanmalar devam etti. Win8 kurtarma opsiyonları ne yazıkki sonuç vermedi. Güncelleme konusu ise sürekli açik güncellemeler nvidia ve işletim sistemim daima güncel tutarım genelde beta güncellemeleri tercih etmem

Merhaba,

Bios ekranında kapandığına göre virüs olasılığını elimine etmiş oluyoruz.Bu arada şunu söyleyeyim, ben laptop fanını usb'den çalıştırıyorum.Denemek için USB'yi çıkardım, makina boştayken 5dk için sıkıntı olmuyor, sonrasını denemedim, ağır ağır ısı artıyordu.

Basitten başlayalım:

1.Laptop üretici sitesinden laptopunuzun modeline ait ait güncel biosu yükleyin.Sonrasında bilgisayarı yeniden açıp, bios ekranında kapanma oluyor mu kontrol edin.
2.Laptop saati geri kalıyor muydu?Evet ise bios pilini değiştirin.(geçen hafta 5 tl'ye saatçiden aldım.)
3.Overclock yaptıysanız ya da iyiliksever bir arkadaşınız yaptıysa normale döndürün..
4.Fanı açıp temizledim demişsiniz.İlk 3 sizin işinize yaramadıysa, kasayı açın, fanın içine bakın bazen arka kısmına süngerimsi pislik sıkışıyor.Ya da fan temizse çıkış ızgaralarını kontrol edin.Mesela ben ızgara üzerine bant çekmiştim, ısınınca kayıp çıkışı engellemişti.(Gerçi fan çıkışına bir kat tuvalet kağıdı tutun havalandırıyorsa sorun yoktur)
5.Termal macun yaptım da demişsiniz, kontrol edin, işlemci üzerinde mi yoksa akmış mı, bazıları biraz fazla cıvık oluyor.
6.Soğutucu parçayı işlemci üzerine yerleştirince dikkat etmeniz gereken bir nokta da her vida noktasında bir rakam yazar, o sıraya göre sıkma işlemi yapın.Vidaları da ne zorlayın ne gevşek bırakın, termal macuna temas olmazsa soğutma olmaz.Unutmayın ki macun işlemciyle soğutucu metal arasında iletimi sağlıyor.
7. Laptobu koyduğunuz zemin alttan hava almasını engellemesin ve tozsuz olsun..
8.Bilgisayarda sistem kurulu değilse, harddiski söküp başka bir laptoba takın ve kurun, sonra gene kendi laptobunuza takarsınız.

Bu aşamaları uygulayın, cevabınıza göre bakalım..

Not:Benim laptop 8 yıllık, laptop tanrıları kasayı görünce canını bile almıyor..

Selamlar

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı