Acer Aspire A315-57G ekran jelatinsiz ise sıfır mıdır?

Artano93

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Acer Aspire A315-57G model notebook satın aldım.

2 gün önce elime ulaştı ve kutusunu açtım fakat ekranında jelatini yok. Daha önce aldığım Dell marka laptopta vardı.

1. Ürün sıfır mı?
2. Ben bu ürünün aşırı ısınmasından dolayı iade etmek istiyorum.

Satıcı ürün açıldı, iadesini alamam, üretici firmadan iade formu alman lazım dedi.
Tüketici haklarından bir kesit kopyala yapıştır ile cevap veriliyor.
Bana göndermiş olduğu maddeye internetten baktım, notebook o kapsama girmiyor.
Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Ürünü nereden satın aldınız, garantisini hangi firma sağlıyor? Ekranında jelatin olmaması ürünü ikinci el yapmaz. Ben de Acer kullanıyorum, 12 gün önce satın aldım. Ekranında siyah poşetimsi bir şey vardı sadece; kutusu olması gerektiği gibiydi. Farklı markalar farklı şekilde ürünü paketleme yöntemi seçmiş olabilir.

Ürünün aşırı ısınması hakkında da bilgi vermemişsiniz. Yükte kaç dereceyi görüyor?

Ürünü nereden satın aldınız, garantisini hangi firma sağlıyor? Ekranında jelatin olmaması ürünü ikinci el yapmaz. Ben de Acer kullanıyorum, 12 gün önce satın aldım. Ekranında siyah poşetimsi bir şey vardı sadece; kutusu olması gerektiği gibiydi. Farklı markalar farklı şekilde ürünü paketleme yöntemi seçmiş olabilir.

Ürünün aşırı ısınması hakkında da bilgi vermemişsiniz. Yükte kaç dereceyi görüyor?
N11.com üzerinden satın aldım.
Sadece ekran ile klavye arasında bez gibi bir şey vardı.
Boşta 60-65.
Yükte 76-83.
Notebook kasası, tuşlar ısındığı için parmakları terletiyor.
Açtığım oyun Knight Online çok düşük sistemlerle oynanabiliyor.
Dell marka notebook ile Knight Online giriş yaptım 60 -65 derece ısı mevcut ve Dell marka notebook daha düşük sistemli 6 senelikti.

Ekran ile klavye arasında bez gibi bir şey vardı cümlesinden sıfır ürün olduğunu anlayabildim. Benimkinde de öyle bir şey vardı çünkü, Acer kullanıyoruz demek ki sorun yok. Yükte 76-83 olması ise gayet ve gayet normal bir durum. Gaming serisi bir bilgisayar değil, dizüstü bilgisayarlar düzeyinde de normal değerlerde seyretmiş sıcaklıklarınız. Tuşların ısınması durumu çoğu dizüstü bilgisayarda yaşayabileceğiniz bir durum ayrıca. Lakin bu ısınma düzeylerinin düşük sistem gerektiren bir oyunda yaşanması bana da ilginç geldi. Buna şöyle bir test uygulayın isterseniz: Düşük sistemli bir oyunda değil de AAA bir oyunda veya sistemi bir hayli yoracak bir benchmark testi de olabilir uygulayın ve bu durumda sıcaklıkların hangi düzeyde seyrettiğine bir bakalım. 85'i geçmezse veya en kötü 90, sorun yoktur derim.

O değerler hiç normal değil. Sıfır mı sorman hata. Bu konuyu açman hata. Bugün notebooklar eşek yüküyle para. Anladığım kadarıyla 6000 lira var o laptop? Şöyle anlatayım, benim 2010’dan kalma masaüstü 30-40 derece boşta gösteriyor ve asla 60 üstüne çıkmıyor. 2011 model Macbook Air ise yaşına rağmen 40-50 derecelerde seyrediyor. Senin donanımın mimarisi nedeniyle benimkinden daha verimli olmalı, yani daha az ısı üretmeli. Isı hafife alınacak sorun değil, cihaz çabuk eskir. Ayrıca ben eski laptopumu ısındığı için rafa kaldırdım. 15 yıllık bir laptop. Isınmasa hala kullanırım ama özellikle yazın öyle bir ısınıyordu ki odada don atlet kalıyordum, yine terliyordum. Bir de rüzgar eserse hasta oluyordum :p
Eklemek isterim ki fan sesi en sinir olduğum sestir. Bilgisayarın fan sesini kesinlikle duymak istemiyorum ve bunu seven birini de düşünemiyorum.

N11.com üzerinden satın aldım.
Sadece ekran ile klavye arasında bez gibi bir şey vardı.
Boşta 60-65.
Yükte 76-83.
Notebook kasası, tuşlar ısındığı için parmakları terletiyor.
Açtığım oyun Knight Online çok düşük sistemlerle oynanabiliyor.
Dell marka notebook ile Knight Online giriş yaptım 60 -65 derece ısı mevcut ve Dell marka notebook daha düşük sistemli 6 senelikti.

Öncelikle ürün orijinal bunu belirtmek isterim. İkinci olarak aldığınız ürün Ultrabook sınıfından bir dizüstü bilgisayar. Bu sınıf oyun için değil iş için üretilmiştir. Dizüstü bilgisayarın tasarımına bakarsanız eğer fan çıkışının olmadığını görürsünüz. Bu da demek oluyor ki ya fan çıkışı yok (yani pasif soğutma) ya da daha arkada ve hava çıkışı için ideal olmayan bir bölgede. Bu yüzden bilgisayarınız ısınıyor. Yani mevcut sıcaklığı fan (eğer varsa) sıcak hava olarak dışarı düzgün atamıyor ve işlemciniz, ekran kartınız ısınıyor. Burada ürün kusurlu değil. Siz alırken bunu araştırmalıydınız. Ayrıca zaten ekran kartı MX330 yani oyun değil daha çok iş için kullanılan ufak oyunlarda sizi üzmeyecek bir kart. Bu ufak oyunlara Knight'da dahil ancak dediğim gibi tasarım yüzünden bilgisayar ısınıyor. Genelde bu ekran kartına sahip bilgisayarlar iş için tasarlandığından sıcaklık için optimize edilemezler. Daha çok incelik, ağırlık, konfor, şarj üzerine bir optimizasyon söz konusudur. Çünkü bunu alan kişi zaten ya sunum yapar ya da evrak işleri falan olayı bu.

Ürünü eğer yeni aldıysanız 14 gün içinde iade edebilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınız. Ancak ürün arızalı veya gereken performansı vermiyor diye iade edemezsiniz. Sadece normalde zaten ürünü aldığınızda hiçbir sorunu olmadığı halde beğenmeseniz bile iade etme hakkınız 14 gün içinde var. Bunu kullanmak dışında pek bir seçeneğiniz yok. Bilgisayarı yormayın ve zorlamayın yoksa 95 derece ve üstünde lehimleri atabilir sıkıntı çıkarır size. Umarım açıklayıcı olmuştur. Yardımcı olduysam beğenirseniz çok memnun olurum.

Not: Kasanın arkasında da fan çıkışı yok. Muhtemelen ya monitör ile kasa arasında kalan kısımda ya da pasif soğutma. Ancak benim görüşüm 1. olasılık yani monitör ile kasa arasında kalan kısımda. Bende daha önce böyle bir model görmüştüm ASUS marka Ultrabook'du.

LENOVO-Ideapad-S145-15AST-A6-9225-4GB-128SSD-Radeon-R4-15 (2).png

Ekranın altında egzozt herkes böyle yapmış bu Lenovo ekrana jelatin koymuyorlar...

@Artano93 aldığınız ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkınız var normalde. 14 günü geçtiyseniz de ısınma sorununu gerekçe göstererek para iadesi alabilirsiniz. Satıcı şuan uğraşmamak için sizi oyalıyor. N11 müşteri hizmetlerini arayın direk onlarla muhattap olun. İş çözülmezse tüketici mahkemesi maalesef.

Bu bilgisayar hakkında yapılan kutu açılışlarını izleyin derim orada ekranda jelatin var mı bakın. 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade yasal hakkınız diye biliyorum bu durumda satıcı sizi oyalamakta satıcıyla değil ilk N11 ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Aldığınız bilgisayar oyun için değil iş için tasarlanmış fan çıkışları dolayısıyla ısınması normal.

Geri
Yukarı