Çözüldü Acer Aspire VN7-791G Format sonrası FPS Düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fatihsozeri

Centipat
Öncelikle umarım konuyu doğru yere açmışımdır. İlk defa bir konu açıyorum.

Sorunum şu bilgisayarıma format attıktan sonra GTA 5 ve CS:GO benzeri oyunlarda FPS düşüşü yaşamaktayım. Bu düşme aşırı oluyor oyunlarda 15-20 FPS arası görüyorum. En düşük sistem seviyelerinde bu FPS'yi görüyorum. Format atmadan önce GTA 5'de 55-60 FPS'yi net görüyordum hiçbir takılma kasma gibi bir sorun olmadan CS:GO'da 70'in altına çoğu zaman inmiyordu.

Bilgisayarı yaklaşık 5 sene önce falan sıfır aldım ve ilk defa format attım hatta 1 TB M.2 SSD taktım görmedi teste yolladım, bilgisarın içini komple temizledim ve macunu yeniledim. Fanları "NoteBook FanControl" programı ile manuel olarak test ettim ikside sağlam gayet iyi bir şekilde çalışıyor. HDD için "HD Tune" programı ile tarama yaptım harddiskte hiçbir sorun yok gözüküyor. Güç ayarlarından yüksek performansa aldım, arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapattım, Wİndows 10'un oyun modunu kapattım, NVIDIA Denetim Masasından PhysX işlemci GTX 860M seçili, 3D ayarlarında aynı şekilde ve program ayarı kısmında da yüksek performans olarak ayarlı. MSI Afterburner programı ile GPU kullanımı %5-6 şeklinde gördüm hatta az önce tekrar baktığımda %50'lilere çıksada FPS'de herhangi bir yükselme olmadı bazen 20-30 arası oluyor ama nadiren sıcaklık 40-60 derece arası oluyor

Gezmediğim site kalmadı Tecnopat'ta son olarak "NVIDIA Denetim Masası Erişim Reddedildi" adlı konuda belirtilen her şeyi yaptın DDU ile güvenli modda çalıştırıp. Bilgisayarda her şey güncel gözüküyor. Sistem Wİndows 10 64 Bit Home Rufus aracılığı ile UEFI şeklinde kurulum yaptım. Gerçekten deli olmak üzereyim 3-4 haftadır tüm interneti dolaştım fakat hiçbir çözüme ulaşamadım yani ne denediysem olmadı. Sayın @Recep Baltaş ve @Mikail Fidan sizlerden de yardım talep etmekteyim.

Yanlış bir konuşma veya eksik bir bilgi paylaşımım olmuşsa kusuruma bakmayın. Ne tür bir bilgi isterseniz verebilirim.

Bilgisayarım dizüstüdür. Sistem özellikleri aşağıdadır.

PC: Acer Aspire VN7-791G (Acer Aspire V17 Nitro black Edition i7)

BIOS: V1.14
İşlemci: Intel(R) Core(TM) i7-4710HQ CPU @ 2.50GHz (8 CPU) ~2.5 GHz
RAM: 16 GB
Dahili Ekran Kartı: Intel(R) HD Graphics 4600
Harici Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 860M (2 GB Paylaşımsız GDDR 5 128 Bit)

Son olarak aşağıda fotoğraflar da monitör olarak Intel ekran kartı görünmekte oluşturucu olarak NVIDIA bu doğru mudur?

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg

Çözüm
@sp33d Bir monitör var fakat HDMI uyumlu değil maalesef.
Sanıyorum ki yardımcı olabilecek hiç kimse yok
Güncelleme : Bilgisayarımı BurnInTest programı ile komple tarattırdım ekran kartı cpu ram disk gibi parçaların hiçbirinde bir adet bile sorun göstermiyor. Lütfen yardımcı olun şu konuya @Recep Baltaş @MF
ÇÖZÜLDÜ :

Gerçekten çok ama çok komik gelecek bir durum söz konusu nasıl çözdüğümü anlatacağım. Öncelikle yine konu hakkında araştırma yaparken işte yetersiz PSU yani güç kullanımı falan diye birşey okudum Laptop 3'lü prizde takılıydı "yok artık neyse denemekten zarar gelmez" diyerekten 3'lü prizden söküp direk duvar prizine bağladım ve sorun çözüldü ardından uzun bir süre oyun falan oynadım hiç bir şekilde bir fps kaybı falan yaşamadım daha sonra bir anda yine fps düştü ve bilgisayarı kapatıp 5-10 saniye bekledim ve tekrar fişi yerine takarak çalıştırdım sorun kalmamıştı. Problem hem 3'lü prizde hemde Laptop adaptörümdeydi harici başka hiçbirşey yok umarım bu sorunla karşılaşan abilerim kardeşlerim yazıyı okuyarak çok daha basit çözer.
Anlık düşüş mü sürekli bir düşüş mü? Nvidia sürücülerini kurdunuz sanırım. Oyunun exe dosyalarına sağ tıklayıp nvidia ekran kartını seçip çalıştırın oyunlarınızı ve bir fark oluyor mu söyleyin.

Şöyle ki GTA 5 için konuşursak 27 fps alıyorum sonra hız falan yapıyorum birşeyler yapıyorum oyun bir anda 15 fps'ye düşüyor. Gerçi 27 fps almasıda çok komik. Nvidia sürüceleri falan hepsi kuruludur. sağ tıklayıp nvidia'yı seçiyorum birşey değişmiyor.

Taktığınız SSD NVMe ise görmez. Sata SSD destekliyor bildiğim kadarıyla bu dizüstü. Bu arada saçma gelebilir fakat rica etsem, bir monitör bulup HDMI ile 860M’e takıp dener misiniz?

@sp33d Bir monitör var fakat HDMI uyumlu değil maalesef.
Sanıyorum ki yardımcı olabilecek hiç kimse yok
Güncelleme : Bilgisayarımı BurnInTest programı ile komple tarattırdım ekran kartı cpu ram disk gibi parçaların hiçbirinde bir adet bile sorun göstermiyor. Lütfen yardımcı olun şu konuya @Recep Baltaş @MF
ÇÖZÜLDÜ :

Gerçekten çok ama çok komik gelecek bir durum söz konusu nasıl çözdüğümü anlatacağım. Öncelikle yine konu hakkında araştırma yaparken işte yetersiz PSU yani güç kullanımı falan diye birşey okudum Laptop 3'lü prizde takılıydı "yok artık neyse denemekten zarar gelmez" diyerekten 3'lü prizden söküp direk duvar prizine bağladım ve sorun çözüldü ardından uzun bir süre oyun falan oynadım hiç bir şekilde bir fps kaybı falan yaşamadım daha sonra bir anda yine fps düştü ve bilgisayarı kapatıp 5-10 saniye bekledim ve tekrar fişi yerine takarak çalıştırdım sorun kalmamıştı. Problem hem 3'lü prizde hemde Laptop adaptörümdeydi harici başka hiçbirşey yok umarım bu sorunla karşılaşan abilerim kardeşlerim yazıyı okuyarak çok daha basit çözer.

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamen aynı özelliklere sahip bilgisayarımız ve aynı sorunu yaşıyorum. Batarya bitmişti fakat yenisini aldım, fan yeniledim sıcaklıklar çok iyi durumda, dediğiniğz gibi priz değiştirdim ama sorun aynı. Formattan önce kasmaya oyun şimdi kasıyor dediğiniz gibi her türlü performans güncellemesi vs ben de yaptım.

SSD'de kurulu değil oyun HDD'de kurulu bundan mı dicem ama performans testinde HDD gayet normal hızda çıkıyor. Sata 3 girişindeyken cd-rom takınca sata 2 düşüyor diye bi şey okudum bundan mı acaba? 6GB/s iken 3GB/s ye düşüyor çünkü, ama oyun ile ne alaka oyun ekran kartıyla alakalı değil mi? kafayı yiyeceğim.

Bu da konum fakat çözülemedi.

Dosya Ekleri

• ggg.PNG
    ggg.PNG
    35,1 KB · Görüntüleme: 22
  • ttg.PNG
    ttg.PNG
    66,7 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:

Geri
Yukarı