Acer F5-573G-5105 Laptop 4 RAM slotu gözüküyor ama 2 RAM slotu var

Eren1661

Kilopat
Daha fazla  
Acer F5-573G-5105 model bir laptopum var 2 yıl önce 8RAM üzerine 1 8'lik daha eklemiştim CPU-Z de 4 RAM slotu görünüyordu şimdi görev yöneticisine başka bir şey içine girdim gözüme çarptı orada da 4 slot gözüküyor ama anakartımda 2 RAM slotu var.

Acer F5-573G-5105 model bir laptopum var 2 yıl önce 8RAM üzerine 1 8'lik daha eklemiştim CPU-Z de 4 RAM slotu görünüyordu şimdi görev yöneticisine başka bir şey içine girdim gözüme çarptı orada da 4 slot gözüküyor ama anakartımda 2 RAM slotu var.
Bu benim fikrim illa böyle demiyorum. Anakart üreticileri bazen 1 anakart modeli üretip bunun versiyonlarını yapıyorlar Mesela birinde 2 slot olur diğerinde 4 slot ve bunu yaparken ortak bileşenler kullanıyorlar yani atıyorum bi anakart üretiyorlar 4 slotlu daha sonra biosa sen 4 slotlu anakartsın diye girmişler ama bide aynı modelin 2 slotlusunu yapmışlar ama biostan sen 2 slotlusun bilgisini vermemişler ortak bileşenli olsun diye çünkü yarın birisi gelse ki işte benim anakartım bozulmuş şimdi üretici hem 2 hem 4 slotlu için ayrı ayrı parça üretmek zorunda kalıcak. Zaman ve para kaybı olmaması için bu şekilde yapmış ola bilirler sonuçta bu sorun teşkil etmiyor ve bu anlattığım genel olarak oem yani marka bilgisayarları için. Ayrı satılan anakartlar biraz daha özenle yapılır. Örneğin benim acer laptopumun aynı kasaya sahip 3 başka modeli var anakartları bile aynı. Benim anakart bozulsa diğer 3 modelin anakartını kullana bilirm çünkü yapıları ve soketleri aynı tabi biraz araştırmak lazım. Ufak farklar olabilir.

Bu benim fikrim illa böyle demiyorum. Anakart üreticileri bazen 1 anakart modeli üretip bunun versiyonlarını yapıyorlar Mesela birinde 2 slot olur diğerinde 4 slot ve bunu yaparken ortak bileşenler kullanıyorlar yani atıyorum bir anakart üretiyorlar 4 slotlu daha sonra biosa sen 4 slotlu anakartsın diye girmişler ama bir de aynı modelin 2 slotlusunu yapmışlar ama BIOS'tan sen 2 slotlusun bilgisini vermemişler ortak bileşenli olsun diye çünkü yarın birisi gelse ki işte benim anakartım bozulmuş şimdi üretici hem 2 hem 4 slotlu için ayrı ayrı parça üretmek zorunda kalacak. Zaman ve para kaybı olmaması için bu şekilde yapmış olabilirler sonuçta bu sorun teşkil etmiyor ve bu anlattığım genel olarak OEM yani marka bilgisayarları için. Ayrı satılan anakartlar biraz daha özenle yapılır. Örneğin benim Acer laptopumun aynı kasaya sahip 3 başka modeli var anakartları bile aynı. Benim anakart bozulsa diğer 3 modelin anakartını kullanabilirm çünkü yapıları ve soketleri aynı tabii biraz araştırmak lazım. Ufak farklar olabilir.

F5-573G serisinde tüm anakartlarda 2 slot var.
Sondaki 5105 kodu değişiyor işlemci i7 oluyor ekran kartı GTX 950M oluyor RAM 6 oluyor ekran kartı 4 GB değil 2 GB oluyor ekran 1080p oluyor SSD girip çıkıyor çok şey değişiyor bir sürü kod var ama sabit 2 slot var hepsinde

F5-573G serisinde tüm anakartlarda 2 slot var.
Sondaki 5105 kodu değişiyor işlemci i7 oluyor ekran kartı GTX 950M oluyor RAM 6 oluyor ekran kartı 4 GB değil 2 GB oluyor ekran 1080p oluyor SSD girip çıkıyor çok şey değişiyor bir sürü kod var ama sabit 2 slot var hepsinde
Şuan bende baktım benim laptopta 2 slot var ama görev yöneticisinde 2/4 yazıyor bu bir standart olmuş ola bilir. Ya da benim modelde de aynı şeyi yapmış ola bilirler. Aşırı teknik detaya kaçtığı için biliyorum vakasına gidip linç yemeyek oyüzden burdan sonrasını daha detaylı bilenler yazsın 🙂

Şu an bende baktım benim laptopta 2 slot var ama görev yöneticisinde 2/4 yazıyor bu bir standart olmuş olabilir. Ya da benim modelde de aynı şeyi yapmış olabilirler. Aşırı teknik detaya kaçtığı için biliyorum vakasına gidip linç yemeyek o yüzden buradan sonrasını daha detaylı bilenler yazsın 🙂

Mesela kardeşimde de R7 3700u lu laptop var. Onda da gerçek olarak 2 RAM slotu var ama görev yöneticisinde ve CPU Z de yine 2 olarak gözüküyor garip.

Yeni konular

Geri
Yukarı