Acer KG241Q monitör renk ayarları

ribella1

Hectopat
Monitör menüsünden "vrb" seçeneğini "ekstrem(1ms)" ayarlayınca leş bir görüntüyle karşılaşmamla birlikte böyle bir araştırmaya girdim ve şu an gerek internette gezinirken, gerekse Valorant oynarken gayet memnun olduğum renk ayarlarına ulaştım. İnternette derli toplu kaynak olmadığından dolayı hem kendime arşiv hem de belki birinin işine yarar diye paylaşmak istedim.

Monitör menü ayarlarından başlıyorum;

Resim;
Parlaklık: Vrb yi açacağımız için parlaklık ayarı yapamıyoruz, bu sebepten atlayın burayı.
Kontrast: 45.
Siyah güçlendir: 3
Mavi ışık: Kapalı.
Acm: Yine vrbden dolayı ayarlama yapamıyoruz, kapalı.
Süper netlik: Açık.

Renk;
Gama: 2.4
Renk sıcaklığı; kullanıcı.
R kazanç; 55.
G kazanç; 52.
B kazanç; 49.
R öngerilim; 49.
G öngerilim; 49.
B öngerilim; 49.
Modlar: Bunlarla işimiz yok.
6 eks. Ton: Olduğu gibi kalsın.
6 eks. Doygunluk: Sarı = 59, diğerleri 55.

Oyun;
Tepki: Ekstrem.
FreeSync: Kapalı (vrb'den dolayı açamıyoruz ve input lag yaptığından dolayı açılsa bile açmam.)
Vrb: Ekstrem.
Hedef nokta: Kapalı.

OSD, sistem ve bilgi kısımları default ayarlarda.

NVIDIA Denetim Masası > masa üstü renk ayarlarını ayarla.
Aydınlık: 55.
Kontrast: 12.
Gama: 1.0
Digital vibrance: %80

Uygula ve bitti. Son olarak şu siteden " LCD monitor test images " renkleri kontrol edebilir ve ihtiyaç duyarsanız ince ayarları yapabilirsiniz.
Deneme, yanılma yoluyla Valorant 'ta rakipleri iyi görebilmek ve optimum renklere ulaşmak için değişiklik yaptım.

NVIDIA Denetim Masası > masa üstü renk ayarlarını ayarla > Varsayılanları Geri Yükle yapıp Digital Vibrance: %100 yaptım.

Monitör panelinden kontrast ayarını %40 a düşürdüm. Siyah Güçlendir ayarını 2 'ye düşürdüm. Süper Netlik ayarını kapattım. Gama derecesine 2.2'ye ayarladım. 6 eks. Doygunluk ayarından Kırmızıyı 50'ye düşürdüm.
Monitör panelinden > oyun > tepki ayarını "normal" olarak değiştirdim. sebep: TestUFO: Ghosting

NVIDIA Denetim Masası > Çözünürlüğü Değiştirme > 3. Aşağıdaki ayarları kullan "Nvidia renk ayarlarını kullan" seçtim.
Masaüstü renk derinliği; En yüksek. (32 bit)
Çıkış renk formatı: RGB
Çıkış renk derinliği: 8bpc
Çıkış dinamik aralığı: Tam
Tekrardan monitör panelinden > oyun > tepki ayarını "Ekstrem" olarak değiştirdim. Sebep: 165 Hz monitörde 125 Hz Mouse kullanmak performansı etkiler mi?
------------------
Ayarları değiştirdim yine merak eden olursa cevaplasın eklerim.

Son düzenleme:
Dediğin ayarları yaptım ancak çok da memnun kalamadım. Daha önce AMD ekran kartım vardı ve bu tür renk sorunları olmuyordu hatta HDR modunda gayet güzel renklerle oyun ve film izliyordum. NVIDIA ekran kartına geçince bu sorunlar baş göstermeye başladı.

Monitör menüsünden "vrb" seçeneğini "ekstrem(1ms)" ayarlayınca leş bir görüntüyle karşılaşmamla birlikte böyle bir araştırmaya girdim ve şu an gerek internette gezinirken, gerekse Valorant oynarken gayet memnun olduğum renk ayarlarına ulaştım. İnternette derli toplu kaynak olmadığından dolayı hem kendime arşiv hem de belki birinin işine yarar diye paylaşmak istedim.

Monitör menü ayarlarından başlıyorum;

Resim;
Parlaklık: Vrb yi açacağımız için parlaklık ayarı yapamıyoruz, bu sebepten atlayın burayı.
Kontrast: 45.
Siyah güçlendir: 3
Mavi ışık: Kapalı.
Acm: Yine vrbden dolayı ayarlama yapamıyoruz, kapalı.
Süper netlik: Açık.

Renk;
Gama: 2.4
Renk sıcaklığı; kullanıcı.
R kazanç; 55.
G kazanç; 52.
B kazanç; 49.
R öngerilim; 49.
G öngerilim; 49.
B öngerilim; 49.
Modlar: Bunlarla işimiz yok.
6 eks. Ton: Olduğu gibi kalsın.
6 eks. Doygunluk: Sarı = 59, diğerleri 55.

Oyun;
Tepki: Ekstrem.
FreeSync: Kapalı (vrb'den dolayı açamıyoruz ve input lag yaptığından dolayı açılsa bile açmam.)
Vrb: Ekstrem.
Hedef nokta: Kapalı.

OSD, sistem ve bilgi kısımları default ayarlarda.

NVIDIA Denetim Masası > masa üstü renk ayarlarını ayarla.
Aydınlık: 55.
Kontrast: 12.
Gama: 1.0
Digital vibrance: %80

Uygula ve bitti. Son olarak şu siteden " LCD monitor test images " renkleri kontrol edebilir ve ihtiyaç duyarsanız ince ayarları yapabilirsiniz.
Deneme, yanılma yoluyla Valorant 'ta rakipleri iyi görebilmek ve optimum renklere ulaşmak için değişiklik yaptım.

NVIDIA Denetim Masası > masa üstü renk ayarlarını ayarla > Varsayılanları Geri Yükle yapıp Digital Vibrance: %100 yaptım.

Monitör panelinden kontrast ayarını %40 a düşürdüm. Siyah Güçlendir ayarını 2 'ye düşürdüm. Süper Netlik ayarını kapattım. Gama derecesine 2.2'ye ayarladım. 6 eks. Doygunluk ayarından Kırmızıyı 50'ye düşürdüm.
Monitör panelinden > oyun > tepki ayarını "normal" olarak değiştirdim. sebep: TestUFO: Ghosting

NVIDIA Denetim Masası > Çözünürlüğü Değiştirme > 3. Aşağıdaki ayarları kullan "Nvidia renk ayarlarını kullan" seçtim.
Masaüstü renk derinliği; En yüksek. (32 bit)
Çıkış renk formatı: RGB
Çıkış renk derinliği: 8bpc
Çıkış dinamik aralığı: Tam
Tekrardan monitör panelinden > oyun > tepki ayarını "Ekstrem" olarak değiştirdim. Sebep: 165 Hz monitörde 125 Hz Mouse kullanmak performansı etkiler mi?
------------------
Ayarları değiştirdim yine merak eden olursa cevaplasın eklerim.
Varsa yeni ayarların söyler misin hocam?

Hocam ben yaptımda VRB yüzünden ekran parlaklığı çok düştü onu Extreme'den normale çekeceğim, bir de daha sarımtırak bir ekran için doygunluktan sarıyı ne kadar arttırmalıyım? Ya da diğerlerinimi düşürmem lazım. (Edit: Sarımtırak renge gerek yokmuş sadece tüm renkleri warmth moda alacağım.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı