Acer laptopun fan sesi NitroSense uygulaması ile örtüşmüyor

nevugremo

Hectopat
Daha fazla  
Cihazımın modeli: Nitro 5 An517-51-71HE. Herhangi bir parça değişikliği yapmadım.

İki yıllık garanti süresini tamamladı, daha önce 3-4 kez format atmıştım. Geçtiğimiz haftalarda yine format attım ancak bu sefer formattan sonra yüksek olmamak kaydıyla bir fan sesi başladı. NitroSense programı CPU fanı için 2200, GPU fanı için 1900 RPM gösteriyor ancak fanlardan gelen ses CPU fanı için 2800, GPU fanı için 2600 civarlarında. 2 yıldır kullandığım bilgisayar olduğu için çıkan sesin kaç değerinde RPM'den geldiğini ayırt edebiliyorum. Bunun üzerine bir kez daha format attım ve düzelmişti ancak o formattan birkaç gün sonra yine çıkan ses ve değerler örtüşmemeye başladı. Daha sonrasında zaten bir daha uğraşmak istemedim ve öylece bıraktım 2 haftadır bu şekilde kullanıyorum. Dediğim gibi aşırı şekilde rahatsız eden bir ses değil ancak daha önceden olmayan bu olay formattan sonra nasıl meydana gelir onu anlamıyorum, programda gözüken değerlerden 600-700 RPM daha fazla çalışıyor fanlar.

Acer dizüstü bilgisayarı olanlar bilecektir NitroSense programında sağ üst köşede CoolBoost ayarı vardır. Bu ayarı açıp kapattığınızda fanlar birkaç saniyeliğine durur ve CoolBoost modunda ya da normal modda tekrar çalışmaya başlar ancak bu da formattan sonra olmamaya başladı. Ayarı kapatıp açmam fanları etkilemiyor, fanlar sabit bir şekilde 2800 ve 2600 RPM değerlerinde dönmeye devam ediyor. Fanları program üzerinde manuel moda alıp kendim ayar yapmaya çalıştığımda ise değerleri düşüremiyorum ancak sadece yükseltebiliyorum. Manuel ayarla değerleri 2800 ve 2600 olacak şekilde ayarladığımda herhangi bir ses değişikliği olmuyor ve gözüken değerler 2200-1900 şeklinde kalıyor ancak değerleri 3000-2800 olacak şekilde ayarladığımda ise 2200-1900 olan RPM değerleri bir anda 3000-2800 seviyelerine çıkıyor. Aradaki değerlere asla ulaşamıyorum ve fanların hızı 2800-2600 seviyelerinin altına düşmüyor ama program 2200-1900 olarak göstermeye devam ediyor.

Programı defalarca kez kurup sildim, format işe yaramayınca bilgisayarı ilk aldığımda her şeyi kurduktan sonraki aldığım Windows yedeğine geçtim en son ama nafile, yine değişen bir şey olmadı. Virüs bulaşmış olabileceği geldi aklıma ama 2 format ve sonrasında 2 yıl önceki yedeğe dönmeme rağmen nasıl temizlenmez onu anlamıyorum. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya çözümü olabileceğini düşünen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Geri
Yukarı