Acer monitör coil whine sesi geliyor

Darkrose

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Acer marka monitör aldım 165 Hz 24" özelliklerine sahip. 60 Hz bilgisayarımdan HDMI ile 165 Hz görüntü alıyorum. Fakat monitörün güç yeri kısmından oldukça çok çok az bir ses geliyor kulağınızı yaklaştırmassanız duyulmaz. Bu normal bir durum mu cihaz sıfır. Aynı şey benim ASUS marka laptopumda da var. Coil whine deniyor sanırım. Fikrinizi almak istedim.
Not: Monitörü 60 Hz e aldıgımda ses kayboluyor gibi.

Lenovo markasının monitör ile ilgili gelen sorulara verdiği cevapta bu soruna değinmiş.

Dosya Ekleri

• 5CDED27A-14F8-4FB7-A86E-14A817C387EF.jpeg
    5CDED27A-14F8-4FB7-A86E-14A817C387EF.jpeg
    111,5 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:
Saçma gelebilir ama Türkiye'de prizler alternatif akım 240V-60Hz verir. Cihazlardaki invertörler bunu gerekli doğru akıma çevirir. Priz akımı ile coillerdeki Hertz aynı olunca rezonanstan dolayı whine sesi kesiliyor olabilir. Bu olay PSU'mda olmuştu, zamanla sorun kendiliğinden geçti.

Coil whine bildiğim kadarıyla ekran kartlarında olan bir ses monitörlerde değil. Elektrik sesi gibi bir ses varsa bir sıkıntısı olabilir. Garantisi varsa gönderin.

Saçma gelebilir ama Türkiye'de prizler alternatif akım 240V-60Hz verir. Cihazlardaki invertörler bunu gerekli doğru akıma çevirir. Priz akımı ile coillerdeki Hertz aynı olunca rezonanstan dolayı whine sesi kesiliyor olabilir. Bu olay PSU'mda olmuştu, zamanla sorun kendiliğinden geçti.

Mantıklı. Cunku 60Hz de ses hiç yokmus gibi. 144 ve 165'e cıkarttığımda oldukça duyulması güç bir ses kulağımı yaklaştırmasam duymam.
Coil whine bildiğim kadarıyla ekran kartlarında olan bir ses monitörlerde değil. Elektrik sesi gibi bir ses varsa bir sıkıntısı olabilir. Garantisi varsa gönderin.
Monitörlerde de olabiliyor.

Bobin olan her devrede coil whine olabilir.

Benim laptopumda da benzer bir ses var. Cihaz sıfır ve ölü piksel yok monitörde bosuna garantiye yollamaya gerek yok. Garantinin vereceği yanıt normal bir durum diyecektir.
Ses zar zor duyuluyorsa fazla kafaya takmayın çünkü ses az olunca servis hiç bir işlem yapmıyor.
Aşırı az uzaktan hiç duymuyorum yakındanda kulagımı yaklaştırmam lazım

Geri
Yukarı