Elektronik Acer Nitro 16 4060 7840HS 36.699 TL!

15.6 inç de dikey uzunluk bence yetersiz kalıyor 16:10 oranı bu sıkıntıyı büyük ölçüde azaltmış ve laptop yaklaşık aynı boyutlarda %10 civarında daha büyük ekrana sahip.

15.6 inç de dikey uzunluk bence yetersiz kalıyor 16:10 oranı bu sıkıntıyı büyük ölçüde azaltmış ve laptop yaklaşık aynı boyutlarda %10 civarında daha büyük ekrana sahip.
Aynen öyle. Millet enine dar zannediyor halbuki bir kayıp yok ekstradan dikey görüş alanı artıyor. Yıllarca 16:9 kullandım 16:10 alınca oh be dedim. Monitörde farketmiyor ama laptop gibi küçücük ekranda 16:9 hiç kullanışlı değil. Piyasaya baksalar 16:9 cihazların git gide azaldığını özellikle üst seviye cihazların nerdeyse hepsinin 16.10 ekran olduğunu görecekler.

Şöyle ki fanlar dengesiz çalışıyordu. Performans moduna aldığımda masaüstünde olsam dahi fanlar yüksek devire çıkıp alçalıyor ve sürekli bunu tekrar ediyordu. Bazen de anlık takılmalar yapıyordu. Neyse ki satıcı Hepsiburadaydı iade ettim uğraşmadım. Öncesinde Victus 16 aldım onunda ekran renk oranı, tek SSD slotu olması ve Type-C'den şarj olmaması, Advanced optimus olmaması gibi dezavantajları vardı. Tabii bir de throttle oluyormuş. Ama ekranı %100 sRGB olsaydı kesinlikle tercihim Victus olurdu ben daha çok beğendim. Nitro'nun en büyük dezavantajı 16:10 ekran oranı olmuş. İlk kullandığımda 2005'lerdeki laptoplar gibi hissettim :D
Sıfır windows kurduktan sonra güncelleme biraz zaman alıyor. Arka planda indirme yükleme vs olduğu için fanlar anlık hızlanıp yavaşlıyor takılma olabiliyor. Sıfır aldığım Lenovo gaming cihazda da aynısı oldu 2-3 güne normale döndü. Masaüstüm de öyle. Bence acele etmissin. Yakında 16:9 cihaz kalmayacak piyasa büyük oranda 16:10 a döndü. Neyse hayırlısı olsun.

Son düzenleme:
Evde kullanmak için eşime aldım bende. Eski gtx1080 desktop vardı, kullanmıyor diye sattık onun pc yi ama bazen bana sarıyor bende oynayayım diye. O yüzden fırsat gelmişken aldım. Pc geldiğinde muhtemelen palworld fps sonuçlarını paylaşırım 😄

Aynen öyle. Millet enine dar zannediyor halbuki bir kayıp yok ekstradan dikey görüş alanı artıyor. Yıllarca 16:9 kullandım 16:10 alınca oh be dedim. Monitörde farketmiyor ama laptop gibi küçücük ekranda 16:9 hiç kullanışlı değil. Piyasaya baksalar 16:9 cihazların git gide azaldığını özellikle üst seviye cihazların nerdeyse hepsinin 16.10 ekran olduğunu görecekler.

Sıfır windows kurduktan sonra güncelleme biraz zaman alıyor. Arka planda indirme yükleme vs olduğu için fanlar anlık hızlanıp yavaşlıyor takılma olabiliyor. Sıfır aldığım Lenovo gaming cihazda da aynısı oldu 2-3 güne normale döndü. Masaüstüm de öyle. Bence acele etmissin. Yakında 16:9 cihaz kalmayacak piyasa büyük oranda 16:10 a döndü. Neyse hayırlısı olsun.
Valla ben hiç sevmedim. Ekran boyutundan kayıp olduğunu düşünmüyorum ama dikine yüksek olması bence hoş değil. Laptopu dizinizin üstüne alıp yazı yazarken bile 16:9 ekranlı laptop daha uzun olduğu için elinizi daha rahat koyup yazı yazabiliyorsunuz.

@Impacto hocam 15.6 inç ile 16 inç enine aynı boyutlarda ekran olarak, muhtemelen kullandığınız laptopun çerçevesi ince olduğu için böyle hissettiniz ekrandan dolayı değil

Yeşil renk 16 mavi 15.6 inç

Dosya Ekleri

• 15,6-inch-16x9-vs-16-inch-16x10.png
    15,6-inch-16x9-vs-16-inch-16x10.png
    1,7 KB · Görüntüleme: 51
Valla ben hiç sevmedim. Ekran boyutundan kayıp olduğunu düşünmüyorum ama dikine yüksek olması bence hoş değil. Laptopu dizinizin üstüne alıp yazı yazarken bile 16:9 ekranlı laptop daha uzun olduğu için elinizi daha rahat koyup yazı yazabiliyorsunuz.
Dediğim gibi tercih meselesi. Hiç ihtiyacım yokken almamak için zor tutuyorum kendimi inşallah ben almadan stok biter 🙂

@Impacto hocam 15.6 inç ile 16 inç enine aynı boyutlarda ekran olarak, muhtemelen kullandığınız laptopun çerçevesi ince olduğu için böyle hissettiniz ekrandan dolayı değil

Yeşil renk 16 mavi 15.6 inç
Ekranından bahsetmiyorum dostum 16:10 ve 16:9 ekran farkından bahsediyorum. Tarif edecek olursam ; 16:10 laptop önünde açık olsun soldan sağa uzunluğu atıyorum 15cm ise 16:9 olan 18-20 cm oluyor. Dolayısıyla16:10 ile 16:9 ekrana sahip laptop aynı olmuyor. Laptop karşındayken soldan sağa doğru değil ama önden arkaya olacak şekilde ele alırsak 16:10 16:9 a göre daha uzun olacaktır.

@Impacto hocam verdiğiniz örnek ekrandan bağımsız ekran genişliklikleri aynı zaten bu laptopun mühendisliğine bağlı ve bence dezavantaj değil. 15.6 inç bir laptopun 16 inç bir laptoptan daha geniş olması için daha kalın çerçevelere sahip olması lazım buda eskide kalan çirkin bir görüntü oluşturuyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı