Acer Nitro 16-41-R08s laptopta ani FPS düşmeleri yaşanıyor

• Konuyu başlatan Techh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 380

Techh

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ekzosfer
Merhaba.
Acer Nitro 16-41-R08S kullanıcısıyım.

Hellblade: Senua's Sacrifice ve Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynarken gerek dengeli modda gerek performans modunda ekran kartı anlık olarak çektiği güç değerini düşürüyor, kullanım değeri düşüyor ve bu da drop sorunu ve ani FPS düşüşü yaşamama sebep oluyor. Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint özelinde bu sorun yer yer uzun bir süre yaşanabiliyor. Mod Mark of The Ninja Remastered ve FAR: Lone Sails gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum. Donanımda bir sorun olup olmadığını görmek için bilgisayarı ilk aldığımda benchmark ve stres testlerini gerçekleştirmiştim. Tüm bu testler özelinde donanımda bir probleme rastlamamıştım. Ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim.

Hellblade: Senua's Sacrifice Oyunu, 1920x1200 çözünürlük ve tam ekran modunda, doku kalitesi "çok yüksek", "RT: Yüksek" ve "DLSS: Kalite" ayarlarıyla (dikey senkron: Açık) ortalama 50-90 FPS arası oynayabiliyorum. Oyunun aynı bölümlerinde FPS değeri 17-44 arasına ani olarak düşüyor. İşin ilginci 1920x1200 çözünürlükte ve pencere modunda, doku kalitesi "düşük", sırasıyla RT ve DLSS kapalı iken (dikey senkron: Kapalı) bu sorun devam ediyor. Bu ayarlarla oyunu 170 FPS oynayabiliyorken bahsettiğim gibi oyunun yine aynı bölümlerinde FPS değeri 130'a ani olarak düşüyor. Tabii bu ayarlarda FPS düşüşünden kaynaklanan drop daha az hissediliyor ancak hissedebiliyorum.
MSI Afterburner programı yardımıyla kaydettiğim OSD verileri: Videolar (Videolardaki OSD verilerini kaydederken oyunun ayarlarında bir değişikliğe gitmedim. Oyunun ayarları " (1) Dengeli Mod" başlıklı videoda gösterildi.)

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Oyun için elimde kayıtlı OSD verisi yok. Oyunu oynarken OSD verilerini kendim gözlemledim. Ani FPS düşüşleri yaşadığım sırada veriler
Hellblade: Senua's Sacrifice oynarken elde ettiğim verilere paralel bir şekilde ilerliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU gücünü görsek iyi olabilirdi ya. Tam bir teşhis koyamadım aşırı büyük bir anormali göremedim verilerde sırıtan. GPU'lar stabil parçalardır genelde sorunu onlarda aramayız. RAM acaba kapasite olarak düşük ya. Önbellekleme sıkıştırma gibi böyle birçok farklı işlem var RAM'lerde. Acaba RAM mi sorun çıkarıyor dedim istemsizce. Başka yüksek RAM isteyen oyununuz varsa bir bakabilir misiniz?

CPU eğer kullanım arttırıyorsa ya oyun öyle istiyordur yada sistem Throttle oluyordur. Ama Throttle olsa bu genelde devam eder. CPU frekansını açabilir misiniz bir de?

Şunu da söyleyeyim oyun için VRAM yeterli eminiz değil mi?
Elimden geldiğince CPU verilerini de dahil etmeye çalıştım. Görüldüğü gibi "Çekirdek Saatler" grafiğinde anlık bir düşüş var fakat bu düşüşün bundan önceki üç testimde de (kayıt almaya çalışırken çöpe giden testler) yaşamadığımı belirtebilirim.
İlgili video kaydı: Test
Düşüşün istisnasız olarak hep aynı yerde yaşanıyor olması bana sistemde bir problem olmadığını, oyunda problem olduğunu düşündürüyor ancak tam emin olamadım. Bundan önce Spec Ops: The Line oynarken bu sorunu hiç yaşamadım fakat sistem gereksinimleri bakımından aynı klasmanda değiller.

@erengore Edit: Sistemi test etmek adına yaklaşık 2 saat boyunca Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynadım. Bu test sırasında yaşadıklarım:
İlk sinematik sahnede anlık fps düşüşü ve buna bağlı olarak drop yaşadım. Ayrıca bir kez alt+tab atıp oyuna geri döndükten sonra ekran kartının normalde 70-90 W arası güç çektiği sekansta 30 W güç çektiği için bir süre boyunca 5 FPS'te takılı kaldım. Normalde oyunu 60-80 FPS arası oynuyordum. Bir kez de yine aynı olayı ana merkezden ayrılırken yaşadım. Bu iki olayı da alt+tab atarak veyahut menüde gezerek bir süre sonra atlatabildim. Bunun dışında hissettiğim bir problem yoktu. Bazı anlarda drop yaşadığım hissine kapıldım fakat OSD verisinde herhangi bir anormallik yoktu dolayısıyla bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Merhaba. Hellblade: Senua's Sacrifice ve Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynarken ekran kartı anlık olarak çektiği güç değerini düşürüyor, kullanım değeri düşüyor ve bu da drop sorunu yaşamama sebep oluyor. Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint özelinde bu sorun yer yer uzun bir süre yaşanabiliyor. Mod Mark of The Ninja Remastered ve FAR: Lone Sails gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum. Sorunu dengeli mod özelinde yaşayınca performans modunda da oynamayı denedim fakat bir şey değişmedi. Bu sorun hakkında nicel verileri paylaştığım bir konum daha var. Konu: Acer Nitro 16 41R08S Hellblade: Senua's Sacrifice'da ani FPS düşmesi oluyor
Donanımda bir sorun olup olmadığını görmek için bilgisayarı ilk aldığımda benchmark ve stres testlerini gerçekleştirmiştim. Tüm bu testler özelinde donanımda bir probleme rastlamamıştım. Ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim.

Edit: Bios sürümünü güncelleştirdim ve akabinde Bios'u sıfırladım. SFC ve DİSM komutlarıyla işletim sistemini onardım. DİSM komutunu kullanırken sağlam dosyaları iso dosyasından çektim. Güvenli modda sırasıyla harici ve dahili ekran kartı sürücülerini DDU üzerinden kaldırdım ve akabinde yine güvenli modda sırasıyla harici ve dahili ekran kartı sürücülerini (WHQL) yeniden kurdum. Sorun hala devam ediyor. Eğer bir çözüm bulamazsam format atacağım ve format da işe yaramazsa ürünü teknik servise vereceğim.

Son düzenleme:
Merhaba. Acer Nitro 16-41-R08s kullanıcısıyım.

Hellblade: Senua's sacrifice ve Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynarken gerek dengeli modda gerek performans modunda ekran kartı anlık olarak çektiği güç değerini düşürüyor, kullanım değeri düşüyor ve bu da ani FPS düşüşü yaşamama (drop) sebep oluyor. "only NVIDIA GPU" seçeneğindeyken Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint özelinde bu sorun yer yer uzun bir süre yaşanabiliyor, "Auto select" seçeneğindeyken çok minimal FPS düşüşlerinin yanında bu sorunu yaşamıyorum. Hellblade: Senua's sacrifice özelinde ise seçenek fark etmeksizin bu sorunu yaşıyorum.

Mark of the ninja Remastered ve far: Lone sails gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum.
Donanımda bir sorun olup olmadığını görmek için bilgisayarı ilk aldığımda benchmark ve stres testlerini gerçekleştirmiştim. Tüm bu testler özelinde donanımda bir probleme rastlamamıştım.

Oyunu (Hellblade: Senua's sacrifice), 1920x1200 çözünürlük ve tam ekran modunda, "doku kalitesi: Çok yüksek", "RT: Yüksek" ve "DLSS: Kalite" ayarlarıyla (dikey senkron: Açık) ortalama 50-90 FPS arası oynayabiliyorum. Oyunun aynı bölümlerinde FPS değeri 17-44 arasına ani olarak düşüyor. İşin ilginci 1920x1200 çözünürlükte ve pencere modunda, "doku kalitesi: Düşük", sırasıyla RT ve DLSS kapalı iken (dikey senkron: Kapalı) bu sorun devam ediyor. Bu ayarlarla oyunu 170 FPS oynayabiliyorken bahsettiğim gibi oyunun yine aynı bölümlerinde FPS değeri 130'a ani olarak düşüyor. Tabii bu ayarlarda FPS düşüşünden kaynaklanan drop daha az hissediliyor ancak hissedebiliyorum.

BIOS sürümünü güncelleştirdim ve akabinde BIOS'u sıfırladım. DDU ile güvenli modda ekran kartı sürücülerini kaldırdıktan sonra yine güvenli modda sürücüleri (WHQL) yeniden kurdum. İşletim sistemini temiz kurulum yaparak yeniden kurdum. Sorunum hiçbir şekilde çözülmedi.

Merhaba. Acer Nitro 16-41-R08s kullanıcısıyım.

Hellblade: Senua's sacrifice ve Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynarken gerek dengeli modda gerek performans modunda ekran kartı anlık olarak çektiği güç değerini düşürüyor, kullanım değeri düşüyor ve bu da ani FPS düşüşü yaşamama (drop) sebep oluyor. "only NVIDIA GPU" seçeneğindeyken Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint özelinde bu sorun yer yer uzun bir süre yaşanabiliyor, "Auto select" seçeneğindeyken çok minimal FPS düşüşlerinin yanında bu sorunu yaşamıyorum. Hellblade: Senua's sacrifice özelinde ise seçenek fark etmeksizin bu sorunu yaşıyorum.

Mark of the ninja Remastered ve far: Lone sails gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum.
Donanımda bir sorun olup olmadığını görmek için bilgisayarı ilk aldığımda benchmark ve stres testlerini gerçekleştirmiştim. Tüm bu testler özelinde donanımda bir probleme rastlamamıştım.

Oyunu (Hellblade: Senua's sacrifice), 1920x1200 çözünürlük ve tam ekran modunda, "doku kalitesi: Çok yüksek", "RT: Yüksek" ve "DLSS: Kalite" ayarlarıyla (dikey senkron: Açık) ortalama 50-90 FPS arası oynayabiliyorum. Oyunun aynı bölümlerinde FPS değeri 17-44 arasına ani olarak düşüyor. İşin ilginci 1920x1200 çözünürlükte ve pencere modunda, "doku kalitesi: Düşük", sırasıyla RT ve DLSS kapalı iken (dikey senkron: Kapalı) bu sorun devam ediyor. Bu ayarlarla oyunu 170 FPS oynayabiliyorken bahsettiğim gibi oyunun yine aynı bölümlerinde FPS değeri 130'a ani olarak düşüyor. Tabii bu ayarlarda FPS düşüşünden kaynaklanan drop daha az hissediliyor ancak hissedebiliyorum.

BIOS sürümünü güncelleştirdim ve akabinde BIOS'u sıfırladım. DDU ile güvenli modda ekran kartı sürücülerini kaldırdıktan sonra yine güvenli modda sürücüleri (WHQL) yeniden kurdum. İşletim sistemini temiz kurulum yaparak yeniden kurdum. Sorunum hiçbir şekilde çözülmedi.
Ram kaç

Geri
Yukarı