Acer Nitro 16, RTX 4060 GPU sıcaklık değerleri iyi mi?

HWiNFO sonuçları. Battlefield 5 turbo/oyun modu Ultra grafiklerle en üst düzeyde oynadım nasıl?

@revivality

En yüksek nokta sıcaklığı 86 derece genel olarak GPU'nun Max sıcaklığı ise 73 derecelerde. Değerler normal görünüyor. 105W güç tüketimine göre hotspot bir tık fazla. Düz zeminde rahat hava alır durumdayken sıcaklık değerleri hotspot için bu laptopta 100W civarında 80 derecelerde olması beklenir. Max fan hızındayken oyundaki değerleriniz 83 derecelerin üstüne çıkıyorsa sıcaklık değerleri gerçekten de fazla demektir.

Peki NitroSense niye fazla gösteriyor genelde 85 derece çıkıyor turbo/ultrada

GPU'nun en yüksek sıcaklık değerinin olduğu sensörü gösteriyor. Yazmıştım. Hotspot diye geçiyor. 80 derecelerin üstüne çıkmasının birkaç sebebi olabilir. GPU üzerindeki macun bir tarafta normal sürülmüşse diğer tarafında baloncuk ya da boşluk yapmışsa o alanda sıcaklık değeri fazla çıkmıştır. Bu hotspot alanıdır.

Bir de Watt konusuna gelince 62 W ne oluyor ekran kartı Watt değeri 144 değil mi?

Güç tüketiminiz oyundayken hiç 140W'a çıkmamış. FurMark'la deneyip 140W'a çıkıyor mu görebilirsiniz? Bazı oyunlarda çok yükselmemesi normal olabilir.

1703537487131.png

GPU'nun en yüksek sıcaklık değerinin olduğu sensörü gösteriyor. Yazmıştım. Hotspot diye geçiyor. 80 derecelerin üstüne çıkmasının birkaç sebebi olabilir. GPU üzerindeki macun bir tarafta normal sürülmüşse diğer tarafında baloncuk ya da boşluk yapmışsa o alanda sıcaklık değeri fazla çıkmıştır. Bu hotspot alanıdır.

Sıvı Metal macunlarda tek kat çift kat muhabberi var ondan kaynaklanıyor sanırım. Değişim de kendim alıp götüreceğim servise macunu çift kat isteyeceğim bakalım değişen bir şey olacak mı.

Sıvı metal macunlarda tek kat çift kat muhabberi var ondan kaynaklanıyor sanırım. Değişim de kendim alıp götüreceğim servise macunu çift kat isteyeceğim bakalım değişen bir şey olacak mı?

Evet öyle bir olay var. Bir video vardı, detaylı şekilde anlatıyordu sıvı metal hakkında her şeyi. Bulabilirsem atarım.

Bir de Watt konusuna gelince 62 W ne oluyor ekran kartı Watt değeri 144 değil mi?

CPU'un 100W'a kadar çıkar ama oyunlarda genelde 45-60 arası gezer.

GPU 140W ama oyunlarda maksimum 100W çeker NVIDIA'nın güç yönetimiyle alakalı bir durum bu da cihazla ilgili değil. 4050-60 ve 70 kartlara böyle bir limit koymuşlar. Limit demek yanlış olur aslında gücünü zaten 100W da da gösteriyor fazladıyla 4060

En yüksek nokta sıcaklığı 86 derece genel olarak GPU'nun Max sıcaklığı ise 73 derecelerde. Değerler normal görünüyor. 105W güç tüketimine göre hotspot bir tık fazla. Düz zeminde rahat hava alır durumdayken sıcaklık değerleri hotspot için bu laptopta 100W civarında 80 derecelerde olması beklenir. Max fan hızındayken oyundaki değerleriniz 83 derecelerin üstüne çıkıyorsa sıcaklık değerleri gerçekten de fazla demektir.
Peki hotspot niye fazla?Bu bir sorun mu
Düz bir masanın üstünde oynuyorum altında bir şey yok

Peki hotspot niye fazla?Bu bir sorun mu
Cevap vermişsiniz ben geç gördüm teşekkürler

Peki hotspot niye fazla? Bu bir sorun mu?

Hotspot kısa vadede bir sorun değil ama uzun vadede sorun. O bölge belirli bir zaman sonra yanma kızarma yapmaya başlıyor ve GPU bir anda çöpe gidiyor. Hotspot sınırıda normalde Max 105 dereceye kadar veriliyor şu an NVIDIA ekran kartlarında fakat ben olsam ona güvenipde 95 derecelerin üstüne çıkartma yoluna gitmezdim. 2-3 ayda bir kontrol edip hotspot 90 dereceyi geçmeye başladığında servise bakıma gönderirdim. Sonuçta servis garanti kapsamında bunlarla ilgilenmek zorunda.

Düz zeminde sıcaklıklar bu şekilde Max fanda hotspot alanı için dediğim gibi normal değil. Fan hızı Max değerdeyken mi bu değerleri aldınız?

Hotspot kısa vadede bir sorun değil ama uzun vadede sorun. O bölge belirli bir zaman sonra yanma kızarma yapmaya başlıyor ve GPU bir anda çöpe gidiyor. Hotspot sınırıda normalde Max 105 dereceye kadar veriliyor şu an NVIDIA ekran kartlarında fakat ben olsam ona güvenipde 95 derecelerin üstüne çıkartma yoluna gitmezdim. 2-3 ayda bir kontrol edip hotspot 90 dereceyi geçmeye başladığında servise bakıma gönderirdim. Sonuçta servis garanti kapsamında bunlarla ilgilenmek zorunda.

Düz zeminde sıcaklıklar bu şekilde Max fanda hotspot alanı için dediğim gibi normal değil. Fan hızı Max değerdeyken mi bu değerleri aldınız?
Fan hızı otodaydı ama çok aşırı gürültülü çalıştı sonra biraz yavaşladı sonra tekrar yüksek gürültü çıkardı maksimum olabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı