Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-55 laptop için RAM ve SSD yükseltmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rubik's Cube

Hectopat
Acer Nitro 5 AN515-55 dizüstü bilgisayarım var.
  • 15.6" FHD
  • Intel Core i5-10300H İşlemci
  • 8 GB RAM
  • 512 GB SSD
  • Harici RTX 3050 4 GB Ekran Kartı
Bu bilgisayarda 8 GB RAM var. Bunu aynı kalitede RAM ile 16 GB'a yükseltmek istiyorum.

Ayrıca bu bilgisayarda 512 GB kapasiteli Western Digital SN530 var. Bunu da aynı kalitede 1 TB SSD satın alarak toplam kapasiteyi 1,5 GB'a çıkarmak istiyorum. Bu SSD sanırım NVMe denilen türden, tamamen aynı veya çok benzer özelliklerde 1 TB yeni bir SSD satın almak istiyorum.

Size sorum ise; bana bu işler için internetten satın alabileceğim RAM ve SSD önerisinde bulunabilir misiniz? Bir de mevcut RAM ve SSD parçalarını sistemden çıkarmadan yükseltme amaçlı bu ürünleri dizüstü bilgisayarına takabilmek için gerekli slotlar bu sistemde mevcut mudur? Ben bu konuda kendime çok güvenmediğim için başka birine montaj ettireceğim, ama sanırım montaj edebilmek için gerekli slotların olması gerekiyor. Bu konuda da bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Dosya Ekleri

• 2023-03-13_19-54-24.png
    2023-03-13_19-54-24.png
    85 KB · Görüntüleme: 59
  • 2023-03-13_19-54-40.png
    2023-03-13_19-54-40.png
    113,6 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows kuracaksan bu SSD'yi de alabilirsin, daha üstüne boşuna para harcamaya gerek yok zaten modelin PCI 3.0 destekliyor maksimum.

Onun dışında evet, 2 adet RAM slotun, 2 adet M.2 NVMe SSD slotun (biri SATA'da destekliyor) ek olarak 2.5 inc hdd/sata slotunda var modelde.
Depolama olarak kullanacaksan da SSD olarak bunu alabilirsin.

Yeni aldığım SSD'ye Windows'u da kurabilirim. Mümkün oldukça kaliteli ve bilgisayarımın mevcut SSD aygıtına yakın nitelikte olmasını isterim.

Bir de sormak istediğim soru bu SSD'yi takmak için bilgisayarın mecvut SSD'sini çıkarmak zorunda mıyım? Yani bu sistemde birden fazla NVMe SSD takmak için uygun slotlar var mı? Yoksa mevcut SSD'yi çıkarmak zorunda mıyım? Dediğim gibi ben 1 TB SSD satın alarak toplam kapasisteyi 1,5 TB'a çıkarmak istiyorum, ancak bu mümkün değilse tek başına 2 TB kapasiteli SSD de satın alabilirim.

Ayrıca önerdiğiniz 8 GB RAM'i de sistemime takmak için yeterli slotlar var, değil mi? Yani mevcut RAM'leri çıkarmadan onları takarak ve stabil bir şekilde çalışacak şekilde toplam RAM miktarını 16 GB'a çıkarmak mümkün müdür?

Bu konuda çok acemiyim ve montajı başka birine yaptıracağım, ama yanlış ürün satın almaktan korktuğum için size bunları soruyorum.

Windows kuracaksan bu SSD'yi de alabilirsin, daha üstüne boşuna para harcamaya gerek yok zaten modelin PCI 3.0 destekliyor maksimum.

Onun dışında evet, 2 adet RAM slotun, 2 adet M.2 NVMe SSD slotun (biri SATA'da destekliyor) ek olarak 2.5 inc hdd/sata slotunda var modelde.

Çözüm

Yani bu modele iki tane ayrı RAM, iki tane NVMe SSD ve buna ek olarak bir tane SATA girişli SSD veya HDD takabilirim, doğru mu?

Son bir şey sormak istiyorum. Depolama için önerdiğiniz SSD'nin fiyatı Windows kurmak için önerdiğiniz SSD'nin fiyatından daha fazla. Ayrıca sanırım depolama için önerdiğiniz SSD'nin hızları daha daha fazla.

Bunu neye göre önerdiniz ve hangisi daha üst sayılabilecek bir ürün? Depolama için önerdiğinizi alsam Windows kurmam halinde sorun mu yaşarım?

Son bir şey sormak istiyorum. Depolama için önerdiğiniz SSD'nin fiyatı Windows kurmak için önerdiğiniz SSD'nin fiyatından daha fazla. Ayrıca sanırım depolama için önerdiğiniz SSD'nin hızları daha daha fazla.

Bunu neye göre önerdiniz ve hangisi daha üst sayılabilecek bir ürün? Depolama için önerdiğinizi alsam Windows kurmam halinde sorun mu yaşarım?

Yaşamazsınız fakat depolama için önerdiğim üründe DRAM yok, ömrü daha hızlı biter haliyle işletim sistemi kurulumunda kısaca. Diğer önerdiğim üründe DRAM var fakat hızları daha düşük.

Geri
Yukarı