Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-55 laptop için RAM ve SSD yükseltmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rubik's Cube

Hectopat
Acer Nitro 5 AN515-55 dizüstü bilgisayarım var.
  • 15.6" FHD
  • Intel Core i5-10300H İşlemci
  • 8 GB RAM
  • 512 GB SSD
  • Harici RTX 3050 4 GB Ekran Kartı
Bu bilgisayarda 8 GB RAM var. Bunu aynı kalitede RAM ile 16 GB'a yükseltmek istiyorum.

Ayrıca bu bilgisayarda 512 GB kapasiteli Western Digital SN530 var. Bunu da aynı kalitede 1 TB SSD satın alarak toplam kapasiteyi 1,5 GB'a çıkarmak istiyorum. Bu SSD sanırım NVMe denilen türden, tamamen aynı veya çok benzer özelliklerde 1 TB yeni bir SSD satın almak istiyorum.

Size sorum ise; bana bu işler için internetten satın alabileceğim RAM ve SSD önerisinde bulunabilir misiniz? Bir de mevcut RAM ve SSD parçalarını sistemden çıkarmadan yükseltme amaçlı bu ürünleri dizüstü bilgisayarına takabilmek için gerekli slotlar bu sistemde mevcut mudur? Ben bu konuda kendime çok güvenmediğim için başka birine montaj ettireceğim, ama sanırım montaj edebilmek için gerekli slotların olması gerekiyor. Bu konuda da bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Dosya Ekleri

• 2023-03-13_19-54-24.png
    2023-03-13_19-54-24.png
    85 KB · Görüntüleme: 59
  • 2023-03-13_19-54-40.png
    2023-03-13_19-54-40.png
    113,6 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows kuracaksan bu SSD'yi de alabilirsin, daha üstüne boşuna para harcamaya gerek yok zaten modelin PCI 3.0 destekliyor maksimum.

Onun dışında evet, 2 adet RAM slotun, 2 adet M.2 NVMe SSD slotun (biri SATA'da destekliyor) ek olarak 2.5 inc hdd/sata slotunda var modelde.
Yaşamazsınız fakat depolama için önerdiğim üründe DRAM yok, ömrü daha hızlı biter haliyle işletim sistemi kurulumunda kısaca. Diğer önerdiğim üründe DRAM var fakat hızları daha düşük.

Bir de son olarak bu bilgisayara takılabilecek Samsung marka SSD önerebilir misiniz? Samsung Türkiye'de kıdemli bir işte çalışan bir arkadaşım olduğundan Samsung ürünlerini bazen piyasa fiyatından oldukça ucuza edinebiliyorum her üründe mümkün olmasa da.

RAM olarak bunlara bakabilirsiniz ayrıca:

Tabi marka seçimi önemli. Almadan önce marka sorabilirsiniz.

RAM olarak bunlara bakabilirsiniz ayrıca:

Tabi marka seçimi önemli. Almadan önce marka sorabilirsiniz.

Peki sizin önerebileceğiniz marka veya modeller nelerdir? Bütçe çok aşırı pahalı olmadıkça çok sorun değil çünkü mümkün olduğunca kaliteli olmasını istiyorum.

Bu konuda bilgim çok kısıtlı olduğundan kendim ürünleri karşılaştırmakta ve tercih yapmakta çok zorlanıyorum.

Güncelleme: RAM'leri 5 gün sonra stok oluşacak şekilde gözükmesine rağmen Kingston 8GB DDR4 3200MHz CL22 Notebook Rami KVR32S22S8/8 üzerinden satın aldım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı