Acer Nitro 5 AN515-55 RTX 2060 laptop DSR nasıl açılır?

ShadowsLover

Hectopat
Kek günü
Başlıkta belirttiğim üzere Acer Nitro 5 AN-515-55 modeline sahibim ve ekran kartım RTX 2060.

RTX serisi ekran kartlarında DSR teknolojisinin olduğunu gördüm ve kullanmak istedim. Fakat NVIDIA Denetim Masası'nda böyle bir özelliği göremedim. Laptop bu özelliği kaldırmış olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-22 195536.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-22 195536.png
    17 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekran görüntüsü 2023-08-22 195531.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-22 195531.png
    18,1 KB · Görüntüleme: 30
Hocam öncelikle bu özelliği kullanabilmek için direkt ekran kartından görüntü almalısınız. Bunun için ya HDMI ile monitör ile görüntü almalısınız ya da laptopunuzda MUX Switch olması gerekiyor.
Ek olarak GeForce Experience üzerinden de ayarlanabiliyor sanırım.

Dosya Ekleri

• 1692723993268.png
    1692723993268.png
    24,6 KB · Görüntüleme: 18
Hocam öncelikle bu özelliği kullanabilmek için direkt ekran kartından görüntü almalısınız. Bunun için ya HDMI ile monitör ile görüntü almalısınız ya da laptopunuzda MUX Switch olması gerekiyor.
Ek olarak GeForce Experience üzerinden de ayarlanabiliyor sanırım.
Anladım, cevabınız için teşekkür ederim. Neden açamadığımı anladım.

Hocam MUX Switch olmayan laptoplarda ekranın görüntüsü işlemci üzerinden gelir. Bu yüzden Denetim Masası üzerindeki birçok ayar olmuyor.
Evet, Laptop'umda MUX Switch özelliği bulunmadığından dolayı belli ayarlara ulaşamıyor ve ekran kartının gücünü tam anlamıyla kullanamıyorum. Yine de ilk aldığımda "Single" çalışan Rami 32GB'ye çıkartıp "Dual Channel" yaptığımdan dolayı aradaki performans farkı azaldı.

Neden DSR açma gereği duydunuz ki hocam?
RTX serisi ekran kartlarında belli oyunlarda ve durumlarda GPU kullanım yüzdesini arttırmak ve dolayısıyla kartın gücünden daha fazla faydalanıldığını gördüm. Laptop'umda da belli durumlarda ekran kartı yüzdemi belli oyunlarda arttırmak maksadıyla düşünmüştüm. GTA 5 gibi oyunlarda ekran kartı yüzdem %40-50 civarlarında kalabiliyor darboğaz olmamasına rağmen ve GTA Online gibi sorunlu kısımlarda FPS bakımından sorunlar çıkarabiliyordu. Ama sanıyorum ki buna Laptop'un anormal sıcaklık artışları da etki ediyor olabilir.

Evet, Laptop'umda MUX Switch özelliği bulunmadığından dolayı belli ayarlara ulaşamıyor ve ekran kartının gücünü tam anlamıyla kullanamıyorum. Yine de ilk aldığımda "Single" çalışan RAM'i 32 GB'ye çıkartıp "Dual channel" yaptığımdan dolayı aradaki performans farkı azaldı.

RTX serisi ekran kartlarında belli oyunlarda ve durumlarda GPU kullanım yüzdesini arttırmak ve dolayısıyla kartın gücünden daha fazla faydalanıldığını gördüm. Laptop'umda da belli durumlarda ekran kartı yüzdemi belli oyunlarda arttırmak maksadıyla düşünmüştüm. GTA 5 gibi oyunlarda ekran kartı yüzdem %40-50 civarlarında kalabiliyor darboğaz olmamasına rağmen ve GTA Online gibi sorunlu kısımlarda FPS bakımından sorunlar çıkarabiliyordu. Ama sanıyorum ki buna laptopun anormal sıcaklık artışları da etki ediyor olabilir.

Hocam varsa bir monitör bağlayarak kullanın. MUX Switch özelliğini bu şekilde kullanabilirsiniz.

Evet, Laptop'umda MUX Switch özelliği bulunmadığından dolayı belli ayarlara ulaşamıyor ve ekran kartının gücünü tam anlamıyla kullanamıyorum. Yine de ilk aldığımda "Single" çalışan RAM'i 32 GB'ye çıkartıp "Dual Channel" yaptığımdan dolayı aradaki performans farkı azaldı.

RTX serisi ekran kartlarında belli oyunlarda ve durumlarda GPU kullanım yüzdesini arttırmak ve dolayısıyla kartın gücünden daha fazla faydalanıldığını gördüm. Laptop'umda da belli durumlarda ekran kartı yüzdemi belli oyunlarda arttırmak maksadıyla düşünmüştüm. GTA 5 gibi oyunlarda ekran kartı yüzdem %40-50 civarlarında kalabiliyor darboğaz olmamasına rağmen ve GTA Online gibi sorunlu kısımlarda FPS bakımından sorunlar çıkarabiliyordu. Ama sanıyorum ki buna laptopun anormal sıcaklık artışları da etki ediyor olabilir.

Çözünürlük arttırdığı için kartı daha çok kullanılıyor da çözünürlük artacağı için FPS artmayacaktır. Daha da düşebilir.

Geri
Yukarı