Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-57 tam performans vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Leo Boz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
1 hafta önce aldığım Nitro 5 AN515-57 model dizüstü bilgisayarımda bazı oyunlarda performans sorunu yaşıyorum. 30 saniyelik bir video bırakıyorum. Garip olan bu her zaman olmuyor. Ayrıca anlamadığım bir sebepten ötürü bazen monitör garip bir şekilde kare kare parlaklığı indirip kaldırıyor. Tam anlamıyla görünmüyor ancak 15.ci saniyede görebilirsiniz. Ayrıca görev yöneticisi hariç başka her yerde işlemci kullanımı %3-%10 arası. Ekran kartı Dyling Light 2 gibi bir oyunda orta grafik ayarlarında bile maksimum kullanıma geçmiyor. Kastığını söylemiyorum ancak bir sorun olduğunu görebiliyorum. Bilgisayar beraberinde gelen Nitro programı ile tam verim almak için soğutmayı ve performans modunu maksimuma ayarladım. Grafikler sürücüleri güncel. Sizce sorun hangi sebepten kaynaklanıyor olabilir? Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.

Sistem özellikleri
i5-11400H 2.7 GHz(12CPUs)
16 GB 3200MHz RAM ( Normalde 8 GB. Ekleme yaptım)
RTX 3050 Ti (75W)

Çözüm
Tamamdır ilk olarak BIOS Update et. Sonra Windows 11 temiz kurulum yap.
Sonra durumu gözlemleyelim.

BIOS sürümünü güncelleştirdikten sonra Acer'ın forumundaki bu kılavuzu harfiyen uyguladım. GPU kullanımı %100'e kadar çıktı. Performans sorunu ve ekran parlaklık zımbırtısı ortadan kalktı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonuçları görebileceğiniz bir video daha paylaşıyorum.
BIOS sürümün nedir ? Bilgisayarı alınca temiz bir Win 11 kurulumu yaptın mı ? Yoksa Win kurulumu geldi ?
BIOS sürümü V1.18. Ama sormanızın üstüne Acer destek sayfasından kontrol edip V1.19 kuruyorum şu anda. Evet internet üzerinden almaya pek güvenmediğim için mağazadan Windows 11 Home kurulu aldım.

Tamamdır ilk olarak BIOS Update et. Sonra Windows 11 temiz kurulum yap.
Sonra durumu gözlemleyelim.

BIOS sürümünü güncelleştirdikten sonra Acer'ın forumundaki bu kılavuzu harfiyen uyguladım. GPU kullanımı %100'e kadar çıktı. Performans sorunu ve ekran parlaklık zımbırtısı ortadan kalktı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sonuçları görebileceğiniz bir video daha paylaşıyorum.

Çözüm

Geri
Yukarı