Acer Nitro 5 AN515-57 thermal throttle için servise verilmeli mi?

Mustafaozkaya

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, laptop thermal throttle oluyor. Acer Nitro 5 AN515-57. bakim için sizce teknik servise mi göndermeliyim yoksa bilgisayarcı mi götürüp yaptırayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, laptop thermal throttle oluyor. Acer Nitro 5 AN515-57. bakim için sizce teknik servise mi göndermeliyim yoksa bilgisayarcı mi götürüp yaptırayım?
Az buz bilgin varsa kendin hallet emin ol çok zor değil, Eğer yok ben yapamam diyorsan güvendiğin biryere yaptır Parçalara birşey olursa sorumlu olmuyorlar. Tabikide tavsiyem teknik servis.

Özellikle yaz aylarında birçok gaming laptop'ta bu tip sorunlar olabiliyor. Asus,MSI,Acer,Lenovo markalarının neredeyse hepsinin teknik servisleri sıkıntılı, zaten çoğuna da aynı servis bakıyor (Servispoint). O yüzden mecbur kalmayana kadar servise vermenizi önermem. Isınma konusunda laptop'un soğutma sisteminin kalitesi de önemli fakat genel olarak yüksek enerji harcayan bu cihazları soğutmak kolay iş değildir. Bu gözler oyunda 95 derece olan 50-60 binlik laptoplar da gördü. Size birkaç önerim var;
  • Cihazı alalı birkaç yıl olduysa, işlemci ve GPU'nun termal macununu değişin, tecrübeniz yoksa mutlaka bir bilene yaptırın.
  • Laptop'u yatak, halı, kanepe gibi zeminlere koyup oyun oynamayın, hava akışı çok bozuluyor, tozlanır, nefes alamaz ve doğal olarak ısınır.
  • Laptop'un altına bir soğutucu alın, cihazın biraz eğimli ve yüksekte çalışması daha iyi hava almasını ve daha iyi soğumasını sağlar. Fanlı bir soğutucuyla sıcaklık çok düşmese dahi işlemci daha kararlı çalışır, FPS drop, termal kısma gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.
Size öncelikli tavsiyem, fan dizilimi laptop'un alt fan çıkışlarına denk gelecek bir laptop soğutucu alıp denemeniz. Örneğin Acer Nitro 5'de sağ-sol çift fanlı bir soğutma sistemi var ve şöyle bir soğutucu işinizi görebilir;

Son düzenleme:
Size öncelikli tavsiyem, fan dizilimi laptopun alt fan çıkışlarına denk gelecek bir laptop soğutucu alıp denemeniz. Örneğin Acer Nitro 5'te sağ-sol çift fanlı bir soğutma sistemi var ve şöyle bir soğutucu işinizi görebilir;

Yıllardır sözde birçok laptop soğutucuları kullandım. Tek artısı dizüstünü yüksek tutup ekranın direkt karşınıza gelmesi.
En iyi yapılabilecek şey dediğiniz gibi bakım yapılmalı(yapabilirseniz kendiniz yapınız yoksa bilene yaptırılmalı).

İşlemciniz ve sıcaklık değerleriniz nedir?

i5 11400H bütün oyunlarda 90 ile 95 arası 1 yıl oldu alalı.

Parca filan çalıyorlar diye duydum. Ram ve ssd almistim . Yeri : Asus-Acer SMS Infocomm Teknoloji Servis Ltd. Şti.

Az buz bilgin varsa kendin hallet emin ol çok zor değil, Eğer yok ben yapamam diyorsan güvendiğin biryere yaptır Parçalara birşey olursa sorumlu olmuyorlar. Tabikide tavsiyem teknik servis.
Hocanın ben 5 ay önce yapmıştım galiba termal macunu fazla sürdüm 1gr olanu hep gpu hem cpu sürdüm.

1-2 tane çiviyi yalama yapmışım dönmüyor.

Hocam teknik servis hakkında birkaç yorumları okudum kimin ram i çalınmış. Kimininkine bir şey yapmadan yollamışlar.

Son düzenleme:
i5 11400H bütün oyunlarda 90 ile 95 arası 1 yıl oldu alalı.

Parca filan çalıyorlar diye duydum. RAM ve SSD almistim. Yeri: ASUS-Acer SMS ınfocomm teknoloji servis LTD. Şti.

90-95 derece uzun saatler sonra cihazına hasar verebilir.
Benim cihazın garantisi olmasına rağmen YouTube'da video seyrederek kendim açıp bakımını yaptım. Eğer cihaz bakımını yapabiliyorsanız siz yapın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1-2 tane çiviyi yalama yapmışım dönmüyor.

Benim de vidam yalama olmuştu, pense döndürerek ile kolayca açtım.

90-95 derece uzun saatler sonra cihazına hasar verebilir.
Benim cihazın garantisi olmasına rağmen YouTube'da video seyrederek kendim açıp bakımını yaptım. Eğer cihaz bakımını yapabiliyorsanız siz yapın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim de vidam yalama olmuştu, pense döndürerek ile kolayca açtım.
Kanka ben şimdi içini açıp termal macununu birazını silsem düzelme olur mu ? Denemek mi lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı