Acer Nitro 5 AN515-58 92 derecede çalışması sorun yaratır mı?

Bu oyuncu laptoplarında çok sık olan bir şey. İşlemci sanki masaüstü bilgisayar gibi Boost frekansta çalışıyor. Ancak küçük kasa ve fanlar soğutmaya yetmiyor. Özellikle Intel h serisi CPU'larda. Boost'u kapatmaksa çok büyük performans farkı oluşturuyor. O yüzden Boost'u kapatmak yerine işlemci frekansını sınırlayın.

Güç planını düzenle>gelişmiş güç ayarları>en yüksek işlemci frekansı ayarını 3500 MHz yaparak kullanın bir süre. Bakalım sıcaklıklar düşecek mi?
Eki Görüntüle 1730876

En yüksek işlemci frekansı seçeneği yoksa nasıl ekleneceğini şuradan öğrenebilirsiniz:

Ekledim ve 3000 MHz ile sınırlamama rağmen hiçbir şey değişmedi. Turbo Boost açık olduğundan mıdır?

Oyun laptopları için 85 90 dereceler normal.
Yukarıda birisi valorant için 80 bile çok demiş ancak sıcaklık ile oynadığın oyun hatta oyundan aldığın fps bile bir etken.

Şuan piyasa da hangi laptobu alırsan al - bu seviyede - bir şekilde 85 90 dereceleri görecektir.
Laptoplarda genel olarak 3 fan ve sıvı metal uygulanmadığı sürece 80 90 dereceleri çok göreceğiz.
Garantiye vermek gibi bir hata yapma. Sana garantiden tek diyecekleri laptop için bu değerler normaldir.

Sıcaklığı çok dert ediyorsan turbo boost kapatabilirsin. 5 7 fps düşüş olur ancak sıcaklıklarda 15 20 derece kadar aşağıda olur.

Ekledim ve 3000 MHz ile sınırlamama rağmen hiçbir şey değişmedi. Turbo Boost açık olduğundan mıdır?
Turbo boost zaten işlemci frekansını yükseltir. Biz onu sınırlamamıza rağman düşmedi. Biraz araştırdım ve o modelin soğutmasının CPU değil, GPU'ya odaklanılarak üretildiğini öğrendim. O halde şöyle yapalım:
Güç planını düzenle > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi>En yüksek işlemci durumu>Pilde ve Prize takılı olan bölümü %80 yapın.
İşlemci gücünü biraz kısıyor olsak da sıcaklıklar düşecektir. Performans kaybı istemiyorsanız yapmayın. Ancak sıcaklığı düşürmede yardımcı olacaktır.

Oyun laptopları için 85 90 dereceler normal.
Yukarıda birisi valorant için 80 bile çok demiş ancak sıcaklık ile oynadığın oyun hatta oyundan aldığın fps bile bir etken.

Şuan piyasa da hangi laptobu alırsan al - bu seviyede - bir şekilde 85 90 dereceleri görecektir.
Laptoplarda genel olarak 3 fan ve sıvı metal uygulanmadığı sürece 80 90 dereceleri çok göreceğiz.
Garantiye vermek gibi bir hata yapma. Sana garantiden tek diyecekleri laptop için bu değerler normaldir.

Sıcaklığı çok dert ediyorsan turbo boost kapatabilirsin. 5 7 fps düşüş olur ancak sıcaklıklarda 15 20 derece kadar aşağıda olur.
Bunun yanında işlemci boostunu kapatmak ekran kartı gerektiren oyunlarda 3 5 fps daha az alırsın demek. İşlemci bazlı oyunlarda cs valo vs. gibi gözle görülür bir fps düşüşü de olacaktır. Tahminim işlemci bazlı oyunlarda 30 40 fps aşağı yukarı oynayabilir.

Geri
Yukarı