Acer Nitro 5 AN515-58 boşta 60 dereceyi görüyor

İlginç Technopat'ta hep 1 tık iyi dediler soğutması için acera. Ben öyle gördüm. İlk defa Acer aldım kullanıyorum. Reddit'te de okudum normal dediler. Başlık var altında normal vs. demişler. Servise sordum hatta yolladım işte performans cihazı bunlar Predator serisiyle birlikte normal dediler.

Ben normal kabul ettim artık :D. Ha i7 12700H'lı MSI laptoplar da aynı ısıları görüyor, geziyor. O yüzden dedim bu işlemci böyle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MSI işte 12. nesil işlemci yine aynı dereceler. Garantisi bitsin direkt sıvı metal macuna geçeceğim ben de.

Yoo kullan satın aldıysan. Windows 11 olsun da. Pro'da çok gereksiz şeyler yüklü. Home en sade düzgün olanı. Hatta servis Home Single Language kurmuş. Yeni işletim sistemi daha yeni oturuyor. Home kullanman 1 tık daha iyi olur gibi geliyor bana.

Acer için ben de zamanında bunları duydum, okudum fakat nedense hakikat farklı. Eski kasa ısınıyor yenisi ısınmıyor diye bir şey de okudum. Ben 2022 yılında Nitro 5 AN514-57 aldım ama CPU performansı alamıyorum ısı yüzünden.

Yani sıvı metal konusunda açıklık getireyim istedim.

O da çözüm olmayacak ama en azından hızlı soğur cihazın. Performans cihazlarında belli bir derece var. O dereceyi bulmuyorsa alet sorun yok.
Misal bende ASUS ROG STRIX G16 var işlemci 13650HX bu işlemciye 110 protection değeri biçmişler.
90-95 derecelerde uzun süreli renderda sabit bunun nedeni de laptopun hava akışını bozuyor olmam normalde 80-85'i geçmiyor.

Ha sorun nerede başlar, 100 dereceyi geçerse.
Düzgün sürmezsen pump out yaşayabilirsin ki laptopta ciddi sorunlara yol açabilir anakart ve işlemci yapısına da bağlı. Temas etmemesi lazım bir yere.
O yüzden bilinçli olman lazım ve bazı şeyleri kabullenmemiz lazım. Cihazlar çok performanslı ve artık sıcak çalışıyorlar.

Hocam sıvı metal önerir misiniz? Tecrübeleriniz varsa öğrenmek isterim. Artıları, eksileri, uygulanışı nasıldır? Ben ki garantiyi delip termal macun sürmeyi düşünüyorum fakat hangi uygulamada pump out olur hangisinde olmaz onu anlayamadım ve termal macun neye göre seçilmeli net bir cevap bulamadım. Misal notebook için en çok önerilen gelid Extreme diye duydum. Kendi adıma konuşursam da, cihazlar evet belki güçlü olduğu için ısı yaratıyor ama istenilen performansa sıcaklık sebebiyle çıkamıyor kesinti yapıyorsa orada bir sıkıntı vardır diye düşünüyorum.

Acer için ben de zamanında bunları duydum, okudum fakat nedense hakikat farklı. Eski kasa ısınıyor yenisi ısınmıyor diye bir şey de okudum. Ben 2022 yılında Nitro 5 AN514-57 aldım ama CPU performansı alamıyorum ısı yüzünden.

Hocam sıvı metal önerir misiniz? Tecrübeleriniz varsa öğrenmek isterim. Artıları, eksileri, uygulanışı nasıldır? Ben ki garantiyi delip termal macun sürmeyi düşünüyorum fakat hangi uygulamada pump out olur hangisinde olmaz onu anlayamadım ve termal macun neye göre seçilmeli net bir cevap bulamadım. Misal notebook için en çok önerilen gelid Extreme diye duydum. Kendi adıma konuşursam da, cihazlar evet belki güçlü olduğu için ısı yaratıyor ama istenilen performansa sıcaklık sebebiyle çıkamıyor kesinti yapıyorsa orada bir sıkıntı vardır diye düşünüyorum.
Ama görüyorsun MSI da olsa 99 dereceleri görüp frekans kısıyor. Ben zamanla Intelin driverla dizginleyeceğini düşünüyorum bunu. Turboboostla şahlanınca geliyor ısınma.

Pump-out fazla sürüp bastırırsan dışarı taşar macun. Metal macun olduğu için iletken yakabilirsin devreleri. Zalman kullanırım ben hatta pump-out olmasın diye. Çünkü daha yoğun daha az sıvı.

Garantiyi yakmaya emin misin :D ? Dert edilcek bir şey değil gibi geliyor bana artık.

Sadece fazla sıkıp taşırmasından ziyade, ısıya maruz kaldığından dolayı akmalarda meydana gelebilir. Eğer cihazınız garantiliyse firmasına böyle bir istekte bulunmanız daha doğru gibi.
Eğer thorttle yoksa kullanmaya devam edin, garantiyi yakmayın benim düşüncem.

Ama görüyorsun MSI da olsa 99 dereceleri görüp frekans kısıyor. Ben zamanla Intel'in driverla dizginleyeceğini düşünüyorum bunu. Turboboostla şahlanınca geliyor ısınma.

Pump-out fazla sürüp bastırırsan dışarı taşar macun. Metal macun olduğu için iletken yakabilirsin devreleri. Zalman kullanırım ben hatta pump-out olmasın diye. Çünkü daha yoğun daha az sıvı.

Garantiyi yakmaya emin misin :D? Dert edilecek bir şey değil gibi geliyor bana artık.

Zalman hakkında da olumlu olumsuz yorumlar okudum çok. Sizin kullandığınız model nedir laptop için? Ben en çok gelid Extreme macunun pump out etkisine maruz kalmadığını okumuştum çeşitli yerlerde. Garanti konusunu da sadece kendim çözemeyeceğim çip arızaları, ekran panel bozulmaları gibi durumlar olur da yaşarım diye düşündürüyor. Yoksa çoktan açmıştım. Zaten RAM ve SSD upgrade edeceğim. Ama insan korkuyor zaten çuvalla para vermişiz cihaza. :)

Sadece fazla sıkıp taşırmasından ziyade, ısıya maruz kaldığından dolayı akmalarda meydana gelebilir. Eğer cihazınız garantiliyse firmasına böyle bir istekte bulunmanız daha doğru gibi.
Eğer thorttle yoksa kullanmaya devam edin, garantiyi yakmayın benim düşüncem.

Riske girmeyip sıvı metal tercih etmeyeceğim büyük ihtimal. Dediğiniz gibi ısıdan kaynaklı frekans kısılması yaşıyor bilgisayarım 2.6 GHz Turbo Boost ile 4.5 olacakken, 92 dereceye vurduğu anda 4.0 da kalıyor ve 3.8 - 3.9 seviyelerinde takılıyor. Napacağım şaştım kaldım.

Zalman hakkında da olumlu olumsuz yorumlar okudum çok. Sizin kullandığınız model nedir laptop için? Ben en çok gelid Extreme macunun pump out etkisine maruz kalmadığını okumuştum çeşitli yerlerde. Garanti konusunu da sadece kendim çözemeyeceğim çip arızaları, ekran panel bozulmaları gibi durumlar olur da yaşarım diye düşündürüyor. Yoksa çoktan açmıştım. Zaten RAM ve SSD upgrade edeceğim. Ama insan korkuyor zaten çuvalla para vermişiz cihaza. :)

Riske girmeyip sıvı metal tercih etmeyeceğim büyük ihtimal. Dediğiniz gibi ısıdan kaynaklı frekans kısılması yaşıyor bilgisayarım 2.6 GHz Turbo Boost ile 4.5 olacakken, 92 dereceye vurduğu anda 4.0 da kalıyor ve 3.8 - 3.9 seviyelerinde takılıyor. Napacağım şaştım kaldım.
Garantiyi bozmamanı öneririm. Eski laptopumun fanı bozulmuştu mesela. Garantiden değişti. Baksan 700-800 lirası vardı herhalde. 2 sene az değil.
Güzel macun. Bunu masaüstüne eski laptoplara falan kullanıyorum. 9 W/M-K
Ama değiştircek olsam kullandığım Acerınkini Thermal Grizzly - Kryonaut Extreme Termal Macun - Bilgisayar ve Konsollardaki tüm İşlemcileri, Grafik Kartlarını ve ısı Alıcıları Soğutmak İçin (2 gram) : Amazon.com.tr: Bilgisayar 14,2 W/M-K

Hocam inanılmaz bir fps farkı yaşamazsınız bunun için garanti dışına çıkarmanıza gerek yok. Güzel bir laptop standı ya da soğutucu alın. Hava akışının iyi olduğundan emin olun ve kullanmaya devam edin. Sorun olursa cihaz kendini kapatır zaten.

Hocam ne kadar aldınız cihazı sorması ayıp. Bir de bios güncellemesi gelmiş ayın 10nunda MUX switch için.

24999 TL'ye aldım. Bios güncellemesini nereden indirebilirim?
Acer destek sayfasından SNID ini girince bios ve driverlar geliyor en güncel. Ordan en son bios sürümünü indirip kurabilirsin. Normal açsan kendi kuruyor zaten. Baya kolaylaştırmışlar. Yalnız kurarken bütün usbde takılı ne varsa çıkar ne olur ne olmaz.
Yazılım desteği şaşırttı Acer'ın

Yeni konular

Geri
Yukarı