Acer Nitro 5 AN515-58YK fan çok yüksek sesli çalışıyor

adil10

Centipat
Daha fazla  
Geçtiğimiz haftalarda forumdan kampanya yakalayarak Vatan Bilgisayar'dan Acer Nitro 5 (AN515-58YK) aldım. 8 GB RAM ve 1 TB M.2 SSD ekledim. Cihazımın fanları boştayken veya yükteyken çok yüksek sesli çalışıyor. Nitro Sense uygulaması üzerinden sessiz moda aldığımda dahi sesi yüksek çıkıyor. BIOS güncellemesi yaptım fakat kayda değer bir değişiklik göremedim. Şu an Windows 10 Pro kullanıyorum, Windows 11'e yükseltsem değişiklik olur mu? Aynı sorunu başka yaşayanlar var mı? Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Ben bu sorunu Intel (i7 12700H) işlemcili Acer Nitro 5 cihazında yaşamıştım. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sorunu çözemeyince AMD (Ryzen 7 6800H) işlemciye sahip olan bir Nitro 5 modeli ile değiştirmiştim. Elimde 2 tane AMD işlemciye sahip cihaz mevcut, ikisinde de böyle bir sorun yok. Intel işlemcili cihazda ise sorun çıkmıştı nedense. Nedenini tespit edemedim.

Cihazda Windows 11 kuruluydu ayrıca.

Ben bu sorunu Intel (i7 12700H) işlemcili Acer Nitro 5 cihazında yaşamıştım. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sorunu çözemeyince AMD (Ryzen 7 6800H) işlemciye sahip olan bir Nitro 5 modeli ile değiştirmiştim. Elimde 2 tane AMD işlemciye sahip cihaz mevcut, ikisinde de böyle bir sorun yok. Intel işlemcili cihazda ise sorun çıkmıştı nedense. Nedenini tespit edemedim.

Cihazda Windows 11 kuruluydu ayrıca.
Benim cihazım da i7-12700h işlemcili RTX 3060'lı versiyon. Ben de bir türlü çözemedim sorunu. Hala çözüm arıyorum. Yardımcı olabilen olursa gerçekten çok makbule geçer.

İlk başlarda Windows güncellenirken sesli çalışıyor diye düşünmüştüm fakat güncellemeler bittikten sonra da aynı şekilde sesli çalışmaya devam etti. İnternette bayağı bir çözüm arayıp uyguladım. Hiçbir çözüm işe yaramadı. Dediğiniz gibi Nitro Sense uygulaması üzerinden yapılan işlemler de çözüm olmadı.

Aynı cihazı Intel işlemciyle kullanan varsa yardımcı olur umarım.

İşlemcinin Turbo Boost'unu kapatın. Boştayken bile 4 GHz üzeri çalışıyor işlemci gereksiz ısınıyor. YouTube'dan nasıl yapıldığını bulabilirsiniz ben unuttum, aynı yöntemle bayağı sessiz soğul çalışmıştı Nitro'm. Güç planından yeni güç planı oluşturcaksınız Turbo Boost'u kapatcaksınız ya da kolay yoldan max işlemci kullanımını %99 yapın çözülecektir.

İşlemcinin Turbo Boost'unu kapatın. Boştayken bile 4 GHz üzeri çalışıyor işlemci gereksiz ısınıyor. YouTube'dan nasıl yapıldığını bulabilirsiniz ben unuttum, aynı yöntemle bayağı sessiz soğul çalışmıştı Nitro'm. Güç planından yeni güç planı oluşturcaksınız Turbo Boost'u kapatcaksınız ya da kolay yoldan max işlemci kullanımını %99 yapın çözülecektir.
hocam daha güvenilir olur diye bios'tan baktım ayarı bulamadım, şu an bulduğum tek çözüm ThrottleStop isimli uygulama. Sizce bu uygulamayı kullanmalı mıyım ? Çok önerlien bir uygulama değil sanırım

hocam daha güvenilir olur diye bios'tan baktım ayarı bulamadım, şu an bulduğum tek çözüm ThrottleStop isimli uygulama. Sizce bu uygulamayı kullanmalı mıyım ? Çok önerlien bir uygulama değil sanırım

Söylediğim işlem çok basit, etkili ve zararsız bir yöntem. Maksimum ve minimum işlemci kullanımını %99 yapın.

Hocam daha güvenilir olur diye BIOS'tan baktım ayarı bulamadım, şu an bulduğum tek çözüm ThrottleStop isimli uygulama. Sizce bu uygulamayı kullanmalı mıyım? Çok önerlien bir uygulama değil sanırım

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoya göre yapabilirsin, ThrottleStop'tan da yapabilirsin, genelde UV yapmakta kullanılan güzel bir uygulama.

İlk başlarda Windows güncellenirken sesli çalışıyor diye düşünmüştüm fakat güncellemeler bittikten sonra da aynı şekilde sesli çalışmaya devam etti. İnternette bayağı bir çözüm arayıp uyguladım. Hiçbir çözüm işe yaramadı. Dediğiniz gibi Nitro Sense uygulaması üzerinden yapılan işlemler de çözüm olmadı.

Aynı cihazı Intel işlemciyle kullanan varsa yardımcı olur umarım.
Hocam ThrottleStop uygulaması ile yaptım, fan hızı azaldı am hala ses yapacak seviyede çalışıyor o da normal diye düşünüyorum içindeki donanıma bakarsak. Nitro Sense uygulamasında sessiz moda aldığımda boştayken fanlar 2200 RPM dönüyor ve işlemci ve ekran kartı yaklaşık 40 derecelerde geziyor. Turbo Boost açık olduğunda bu değer 60 derecelerdeydi. Sıcaklık konusunda bariz fark var ama fan sesi bariz değil.

Sizin Ryzen'li cihazınızın değerleri ne durumda paylaşırsanız çok sevinirim

@adil10

Şu anda sadece Ryzen 7 5800H ve RTX 3060 bulunan cihaza erişimim var. Müsait olunca diğerinin görsellerini de ekleyeceğim.

Ekran görüntüsünü alırken arka planda Google Chrome ve Nitro Sense yazılımının kendisi açıktı. Hiçbir şey açık değilken fanlar 0 RPM oluyor. Bunun dışında ise görseldeki gibi.

Acer Nitro 5.png

Bu arada, güç modundan tasarruf moduna alınca böyle sabit kalıyor. Boşta işlemciyi 3 GHz üzerinde çalıştırdığı için fan çalıştırıp duruyor zaten. Kurcalama fırsatım olmamıştı pek, sizin sayesinizde biraz daha detaya indim.

Nitro 5.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı